Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury » Wydarzenia aktualne
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. [Stowarzyszenie im. Prof. Marka Jasińskiego]
Profesor Marek Jasiński – kompozytor. Fot. [Stowarzyszenie im. Prof. Marka Jasińskiego]
Fundacja Camerata Stargard otrzymała dofinansowanie Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z programu Muzyka na zorganizowanie Pierwszego Międzynarodowego Festiwalu im. Profesora Marka Jasińskiego „Przestrzeń dźwięku”. Odbędzie od 10 do 12 września 2021 roku w Stargardzie.

W zamyśle organizatorów nowy festiwal muzyczny miał się odbyć podczas Dni Stargardu 2020. - W ten sposób uczczona miała być 10 rocznica śmierci profesora Jasińskiego. Podczas wydarzenia miała zagrać m.in. Orkiestra „Camerata Stargard”. Zaplanowane były również występy polskich i zagranicznych chórów, a także prawykonanie jednego z utworów profesora. Ten pierwszy festiwal miał otworzyć furtkę do corocznego organizowania go w różnej formule, z różną muzyką, nie tylko Marka Jasińskiego. Niestety, z powodu pandemii, to się nie powiodło – wspomina Grzegorz Konopczyński, prezes Fundacji Camerata Stargard i Dyrektor Festiwalu ogłaszając, że przyznane dofinansowanie z Ministerstwa w wysokości 84 600 złotych, pozwoliło na powołanie wydarzenia w tym roku.

Profesor Marek Jasiński pochodzący ze Stargardu ceniony kompozytor i pedagog związany m.in. ze Szczecinem i Akademią Muzyczną w Poznaniu, był twórcą muzyki chóralnej, wokalno-instrumentalnej oraz instrumentalnej. Dzieciństwo i młodość spędził w Stargardzie. Zmarł w 2010 roku w wieku 61 lat, gdy służbowo przebywał w Rumunii, reprezentując tam Akademię Muzyczną w Bydgoszczy, w której piastował funkcję dziekana Wydziału Kompozycji i Teorii Muzyki. O Festiwalu Jego imienia mówią dyrektorzy przedsięwzięcia, kreatywny Iwona Charkiewicz i artystyczny Szymon Wyrzykowski.
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej
 

Zobacz także

2021-09-13, godz. 22:34 Mieczysław Szcześniak | "Moją pasją jest muzyka..." [ROZMOWA] "Ogromną rolę w moim życiu artystycznym odegrał Szczecin, bo tutaj w słynnym Studiu Nagrań Polskiego Radia Szczecin rejestrowałem swoje pierwsze utwory… » więcej 2021-09-12, godz. 14:08 Wiesław Gołas - odszedł artysta wszechstronny [WSPOMNIENIE] W czwartek 9 września 2021 roku zmarł Wiesław Gołas - aktor filmowy, teatralny i kabaretowy. Miał 90 lat. Wystąpił między innymi w takich filmach jak:… » więcej 2021-09-12, godz. 14:48 Sezon na wiersze. Krakowskie spotkania w 50. rocznicę śmierci Rafała Wojaczka [RELACJA, ROZMOWA] W tym roku przypada 50. rocznica śmierci Rafała Wojaczka - jednego z najwybitniejszych współczesnych poetów polskich, którego życie i twórczość były… » więcej 2021-09-12, godz. 15:31 Bomsori Kim zainaugurowała sezon 2021/2022 Filharmonii w Szczecinie [POSŁUCHAJ, GALERIA] Koncerty muzyki symfonicznej, kameralnej, elektronicznej, festiwale, wystawy i akcje społeczne, to tylko niektóre atrakcje nowego sezonu Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2021-09-12, godz. 14:28 "Do prostego człowieka" - animacja Cezarego Albińskiego [ROZMOWA] Animacja "Do prostego człowieka" ("To Everyman") w reżyserii Cezarego Albińskiego ujawnia seryjność propagandowych mechanizmów wykorzystywanych do akceptacji… » więcej 2021-09-12, godz. 15:54 Szefowa Zamku Książąt Pomorskich o planach na kolejne 5 lat [ROZMOWA] "Więcej Zamku w zamku" to idea przewodnia działań Barbary Igielskiej - dyrektorki Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie. W sierpniu tego roku został rozstrzygnięty… » więcej 2021-09-12, godz. 20:36 Na Gotyckim Szlaku XII Letni Festiwal Wędrowny [RELACJA] Po raz dwunasty w połowie sierpnia wyruszył w trasę Letni Festiwal Wędrowny Na Gotyckim Szlaku. Jak zwykle inauguracja odbyła się w Kołbaczu, koncertem… » więcej 2021-09-06, godz. 08:48 The Art Of Banksy. Without Limits [RELACJA, DUŻO ZDJĘĆ] Banksy prawdopodobnie jest najsłynniejszym i najbardziej tajemniczym artystą streetartowym. Jego prace tworzone w przestrzeni publicznej w sposób ironiczny… » więcej 2021-09-06, godz. 08:29 Mela Koteluk | „W trakcie tworzenia piosenek na płytę rozmawialiśmy z Krzysztofem Kamilem Baczyńskim...” [ROZMOWA… W tym roku przypada setna rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tego względu rok 2021 został ogłoszony Rokiem Poety. To okazja, by przypomnieć… » więcej 2021-09-06, godz. 08:57 50-lecie zespołu Laboratorium [ROZMOWA] "Zadebiutowaliśmy na festiwalu, który sam sobie zorganizowałem w Nowej Hucie - Gitariada '71. Zorganizowałem konkurs, oczywiście po to, żeby go wygrać"… » więcej
12345