Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Zaginiony obraz Leonarda da Vinci, seria zamachów w Szczecinie, renesansowe spichlerze na Łasztowni i bombardowanie miasta w 1944 roku - to wszystko w najnowszej książce Leszka Hermana "Zbawiciel". Powieść ukaże się 14 października. To pierwsza, po niezwykle popularnym "Sedinum", książka tego autora, której akcja rozgrywa się ponownie w Szczecinie.
"Zbawiciel" to powieść awanturnicza, o zdecydowanie lepszej konstrukcji niż wcześniejsze książki Leszka Hermana. Akcja rozgrywa się we współczesnym Szczecinie, autor jak zawsze sięga też do skomplikowanych losów miasta. Do pierwszych czytelników trafiły już egzemplarze recenzenckie. Z Leszkiem Hermanem o najnowszej książce rozmawiała Joanna Skonieczna.
"Zbawiciel" to piąta książka Leszka Hermana. Wcześniej z serii opowieści o dziennikarce Paulinie i architekcie Igorze, ukazały się: "Sedinum. Wiadomość z podziemi", "Latarnia umarłych" i "Biblia diabła". W ubiegłym roku autor opublikował też "Sieci widma".
Herman jest jednym z najchętniej czytanych autorów literatury popularnej w Szczecinie.
Audiobook na podstawie "Sedinum" przypominamy teraz na naszej antenie. Można go posłuchać od poniedziałku do piątku po godz. 9 i 14 oraz w czwartki po 22.
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
fot. Joanna Skonieczna [Radio Szczecin]
Brazylia, Australia, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Węgry, Finlandia, Japonia, Tajwan, Fulipiny, Ukraina, Niemcy czy Wielka Brytania - m.in. te kraje przemierza zielony latawiec. Latawiec jest własnością Ani, dziewczynki która szuka odpowiedzi na pytanie: czym jest przyjaźń. Ania to bohaterka książki dla najmłodszych pt. "Zielony latawiec. Przyjaźń przez 6 kontynentów", której autorką jest Julita Pasikowska-Klica. Ilustracje do tej niezwykłej książki przygotowali plastycy z całego świata, całość opracowała szczecińska ilustratorka Aleksandra Szwajda. Autorka, która właśnie skończyła Akademię Sztuki w Szczecinie, stworzyła też ilustrację na okładkę książki.
Z Aleksandrą Szwajdą i Małgorzata Narożną z polskiej sekcji IBBY rozmawiała Joanna Skonieczna.

Spotkanie z autorkami Julitą Pasikowską-Klicą i Aleksandrą Szwajdą w księgarni Fika w najbliższą sobotę od godziny 11.00-15.00. Wcześniej, o godzinie 10.00 autorki opowiedzą o książce w czasie spotkania online.
fot. [Wydawnictwo Literackie]
fot. [Wydawnictwo Literackie]
Stary Jerycho hoduje pod powiekami perły, Michał Toporek konstruuje niemożliwe maszyny, moc opowieści Józwy jest tak nieodparta, że przyciąga wszystkie kobiety, Daniłło czyta w myślach, a Karolina burzy krew nawet w drewnianym strachu na wróble. Jeśli Warmia nie miała dotąd swojej mitologii – duchów, strachów, kusicielek i demonów – Łukasz Staniszewski wypełnia ten brak swoim debiutem powieściowym. Pełne zmysłowości, zaskakujące i oryginalne historie, które tworzą realistyczny, a zarazem magiczny obraz Warmii – mikroświata, którym rządzą popędy, pragnienia i tęsknoty, a jedynym sposobem na zaspokojenie niepohamowanego apetytu na życie jest odnalezienie jedności z naturą, choćby i poza moralnością.

Łukasz Staniszewski - pisarz, dramaturg i autor scenariuszy słuchowisk radiowych. Za twórczość literacką, w tym za teksty wchodzące w skład mikropowieści "Małe Grozy", otrzymywał nagrody na ogólnopolskich konkursach literackich. Został też doceniony jako dramaturg i autor słuchowisk (m.in. na Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie i w konkursie Teatru Polskiego Radia).

Z Łukaszem Staniszewskim rozmawia Konrad Wojtyła.
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
„Uczniowie Hippokratesa. Doktor Bogumił” - to najnowsza książka Ałbeny Grabowskiej. Książka jest jednocześnie opowieścią o rodzinie polskich lekarzy, pracujących w XIX - wiecznej Warszawie, jak i biografią wielu niezwykłych medyków. Znajdziemy w niej m.in. historię odkrywcy szczepionki na ospę wietrzną, lekarza który wynalazł znieczulenie czy tego, którego odkrycie zmniejszyło śmiertelność wśród rodzących kobiet. Jest to pierwsza część sagi, kolejna ukaże się już niedługo - zapowiada autorka.
Autorka „Uczniów Hipokratesa” jest pisarką i lekarzem neurologiem. Popularność przyniosła jej przede wszystkim powieść opisująca historię rodziny Winnych. Ekranizacja „Stulecia Winnych” przyciągnęła przed telewizory kilka mionów widzów.
Z Ałbeną Grabowską rozmawia Joanna Skonieczna.
fot. [Materiały prasowe]
fot. [Materiały prasowe]
Pandemia wiele zmieniała w naszym życiu. Wiele spotkań odwołano, inne przeniosły się do internetu i można do nich teraz wracać. Tak też jest ze Szczecińskimi Czwartkami Literackimi, które w Domu Kultury 13 Muz odbywają się w ramach Szczecińskiego Przeglądu Literackiego „Forma”. W miniony czwartek o 18-tej odbyło się online spotkanie z Anną Frajlich, szczecinianka od 50 lat mieszkająca w Nowym Jorku. Frajlich opuściła Polskę na skutek marca 1968 roku. Jednak nigdy nie przestała tworzyć i dzieli się ta twórczością ze swoimi czytelnikami w Polsce. Niedawno ukazał się w Wydawnictwie Forma jej najnowszy tom poezji zatytułowany „W pośpiechu rzeka płynie". Spotkanie poprowadził Damian Romaniak.
Anna Frajlich - poetka, prozaiczka, literaturoznawczyni, doktor slawistyki (New York University). W 1969 r. wyemigrowała z Polski. Mieszka w Nowym Jorku. W latach 1982-2015 wykładała język polski oraz polską literaturę na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. Laureatka Nagrody Fundacji Kościelskich (1980), Nagrody Fundacji Władysława i Nelly Turzańskich (2003), Nagrody Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie za całokształt twórczości (2015). Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej (2002). Uhonorowana tytułem Ambasadora Szczecina (2008) oraz Wybitnego Polaka w USA w dziedzinie kultury (2017). Wydała tomy wierszy: „Aby wiatr namalować” (1978, 2016), „Tylko ziemia” (1979, 2016), „Indian Summer” (1982, 2018), „Który las” (1986, 2018), „Ogrodem i ogrodzeniem” (1993), „Jeszcze w drodze” (1994), „W słońcu listopada” (2000), „Znów szuka mnie wiatr” (2001, wersja francuska - „Le vent, a nouveau me cherche”, 2003, 2012), „Łodzią jest i jest przystanią” (FORMA 2013), „W pośpiechu rzeka płynie” (DK13MUZ / FORMA 2020); arkusz poetycki: „Drzewo za oknem” (1990); wybory wierszy: „Between Dawn and the Wind” („Pomiędzy świtem i wiatrem”, 1991, 2006), „Oceano tra di noi” („Ocean między nami”, 2018); zbiór opowiadań: „Laboratorium” (FORMA 2010, 2018); zbiór esejów: „Czesław Miłosz. Lekcje” (FORMA 2011) oraz monografię: „The Legacy Of Ancient Rome In The Russian Silver Age” (2007) obrazującą dziedzictwo starożytnego Rzymu w srebrnym wieku rosyjskiej poezji.
Ilustracja z "Bajki o wirusie w koronie" Ewy Molendy. Fot. materiały wydawnictwa SOL
Ilustracja z "Bajki o wirusie w koronie" Ewy Molendy. Fot. materiały wydawnictwa SOL
"Bajka powstała spontanicznie. Siedzieliśmy w domach, przyglądaliśmy się rozprzestrzenianiu wirusa przez ekran telewizora, który codziennie straszył, a kiedy próbowaliśmy wyjść na spacer, wokół domu jeździł samochód, zaopatrzony w tubę, grzmiącą niewyraźnym głosem, że należy wracać. Zaczęliśmy się bać wychodzenia do sklepów, jazdy windą, wsiadania do autobusu. Dzieci w szkołach rozpoczęły naukę zdalną." Tak dziennikarka, Ewa Molenda opisuje okoliczności powstania "Bajki o wirusie w koronie". Próbuje w niej wytłumaczyć najmłodszym, czym jest złowrogi wirus i czemu mama ciągle zakłada im tę okropną maseczkę...
Książka "Bajka o wirusie w koronie" ukazała się nakładem wydawnictwa SOL. Projekt wsparło Miasto Szczecin i Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
fot. [materiały prasowe]
fot. [materiały prasowe]
Wiosna 1945 roku w już nie niemieckim, ale też jeszcze nie polskim Świnoujściu. Miastem rządzi twardą ręką sowiecki komendant Osipowicz. Niemcy liczą, że nie będą musieli opuszczać swoich domów, Polacy coraz częściej pojawiają się na uliczkach nadmorskiego kurortu. Do Świnoujścia przyjeżdża przedwojenny polski policjant, dla którego to miejsce ma być tylko chwilowym przystankiem...jednak to co dzieje się w mieście powoduje, że zostaje w nim na dłużej. W najbliższą środę ukaże się książka Jarosława Sokoła „Wyspa zero”. Pochodzący ze Świnoujścia autor kryminału, znany jest przede wszystkim ze scenariuszy do popularnych seriali telewizyjnych m.in. „Czasu honoru”.
1234567