Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomasz Szachowski – kompozytor. Fot. [Archiwum artysty]
Tomasz Szachowski – kompozytor. Fot. [Archiwum artysty]
Artysta regularnie współpracuje z laureatem Oscara – polskim kompozytorem Janem A.P. Kaczmarkiem. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie odbyła się światowa prapremiera utworu „Helix Nebula” Andrzeja Szachowskiego.
Kompozycja napisana na ogromny aparat wykonawczy otrzymała Nagrodę Orkiestry Filharmonii w Szczecinie oraz Publiczności na I Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Mieczysława Karłowicza – powiedział Andrzej Szachowski.

- Mówimy prapremiera nie bez powodu, bo mimo, że utwór został wykonany w czasie Konkursu, to było to wykonanie online. To są zupełnie inne emocje siedzieć wśród publiczności i czuć fizyczną siłę dźwięku, niż słuchać transmisji, więc dla mnie to było wielkie przeżycie. Byłem bardzo zestresowany, właściwie przez całe to wykonanie, ale wyszło znakomicie. Dyrygent świetny, orkiestra zagrała wspaniale. Jestem bardzo zadowolony. Inspiracją do napisania tego utworu był kosmos jako taki – jego ogrom, potęga, przestrzeń i jego wielobarwność. Tytuł „Helix Nebula” pojawił się już po napisaniu kompozycji. Później szukałem tytułu i znalazłem taki obiekt kosmiczny o chwytliwej nazwie, dlatego tak nazwałem utwór – stwierdził Andrzej Szachowski.

Szczecińskich symfoników prowadził kanadyjski dyrygent Karl Hirzer.
Relacja Doroty Zamolskiej ilustrowana fragmentem kompozycji „Helix Nebula” Tomasza Szachowskiego

Zobacz także

2024-01-27, godz. 08:37 267. urodziny Mozarta w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jak co roku, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza świętuje urodziny jednego z największych kompozytorów wszech czasów - Wolfganga Amadeusza Mozarta. Wczoraj w Złotej Sali w 267. rocznicę jego urodzin, zabrzmiała wyłącznie muzyka… » więcej 2024-01-26, godz. 09:52 Centrum Dialogu Przełomy świętuje 8. urodziny Czas pokazał, że to miejsce potrzebne miastu. Muzeum Narodowe w Szczecinie - Centrum Dialogu Przełomy świętuje kolejne urodziny. 8 lat temu rozpoczęło pracę w nowym budynku pod placem Solidarności. » więcej 2024-01-24, godz. 18:28 Jazz Camp for Girls w Filharmonii [WIDEO, ZDJĘCIA] Od poniedziałku w Filharmonii w Szczecinie trwa nauka improwizacji jazzowej. » więcej 2024-01-24, godz. 16:24 Nowy projekt w szczecińskim Muzeum Narodowym [ZDJĘCIA] W Muzeum Narodowym w Szczecinie otwarto wystawę 'OBRRAZ 2'. To wspólne przedsięwzięcie trzech Muzeów Narodowych. » więcej 2024-01-23, godz. 15:05 8 lat Centrum Dialogu Przełomy [ZDJĘCIA] Już prawie czterystu darczyńców wzbogaciło zbiory Centrum Dialogu Przełomy. » więcej 2024-01-23, godz. 08:31 Nominacje do Oscarów Przed nami oscarowe nominacje - w Polsce będzie to godzina 14.30, w Hollywood 5.30, kiedy rozpocznie się wydarzenie. Poznamy na nim filmowych twórców i filmowe obrazy, które powalczą o najważniejsze statuetki w świecie szeroko pojętego… » więcej 2024-01-22, godz. 12:55 Rok Jacka Nieżychowskiego - inauguracja w sobotę [ZDJĘCIA] Koncerty, przedstawienia, konkursy, wystawy, książka i tablica pamiątkowa przygotowuje - powołany pod koniec ubiegłego roku - Komitet Organizacyjny Obchodów Roku Jacka Nieżychowskiego. » więcej 2024-01-21, godz. 13:32 Ostatnie jam session w Free Blues Clubie Ponad 3,5 tysiąca koncertów i jam sessions - ostatni odbył się w sobotę. Szczecin pożegnał Free Blues Club. » więcej 2024-01-21, godz. 08:38 Hollywoodzcy muzycy chcą m.in. lepszych warunków pracy W filmowym świecie Hollywood zapowiada się kolejny strajk. Po aktorach i scenarzystach, którzy po wielu miesiącach negocjacji, doszli do porozumienia ze studiami i platformami streamingowymi, tym razem protest zapowiadają hollywoodzcy… » więcej 2024-01-21, godz. 07:54 Sławomir Wilk zagrał na bis słynną Etiudę Rewolucyjną Chopina Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni… » więcej
2345678