Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Piotr Orzechowski ps. Pianohooligan. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Piotr Orzechowski ps. Pianohooligan. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Zmierzy się z wyjątkowymi dziełami. Znany pod pseudonimem Pianohooligan, od lat podbija serca publiczności na całym świecie – zarówno miłośników jazzu, jak i twardej klasyki. W piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi Piotr Orzechowski.
Przedstawię dwa koncerty klawesynowe: Johanna Sebastiana Bacha f-moll BWV 1056 i op. 40 Henryka Mikołaja Góreckiego – powiedział artysta.

- Oba dzieła zagram na pianinie elektroakustycznym. Nie jest to instrument, na który zostały napisane te utwory, jednak jest to instrument klawiszowy, który jest zasilany prądem, no ale po części jest to jednak instrument akustyczny. No bo młotki uderzają w blaszki, dlatego też myślę, że kompozytorzy taki wariant by zaakceptowali. Ale nawet jeśli nie, to mi się to bardzo podoba i zobaczymy, czy publiczność również taką formę wykonania polubi – podsumował Piotr Orzechowski.

Podczas wieczoru rozpoczynającego się o godzinie 19 zabrzmi również po raz pierwszy wykonana w Szczecinie Symfonia „Die Harmonie der Welt” Paula Hindemitha. Orkiestrę symfoniczną poprowadzi kanadyjski dyrygent Karl Hirzer.


Program
• Andrzej Szachowski – Helix Nebula
• Johann Sebastian Bach – Koncert klawesynowy f-moll BWV 1056 (autorska, improwizowana kadencja Piotra Orzechowskiego)
• Henryk Mikołaj Górecki – Koncert na klawesyn i orkiestrę smyczkową op. 40 (autorska, improwizowana kadencja Piotra Orzechowskiego)
• Paul Hindemith – Symfonia „Die Harmonie der Welt”

Wykonawcy
• Piotr Orzechowski (aka Pianohooligan) – pianina elektro-akustyczne (Wurlitzer, Rhodes)
• Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
• Karl Hirzer – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2024-01-22, godz. 12:55 Rok Jacka Nieżychowskiego - inauguracja w sobotę [ZDJĘCIA] Koncerty, przedstawienia, konkursy, wystawy, książka i tablica pamiątkowa przygotowuje - powołany pod koniec ubiegłego roku - Komitet Organizacyjny Obchodów Roku Jacka Nieżychowskiego. » więcej 2024-01-21, godz. 13:32 Ostatnie jam session w Free Blues Clubie Ponad 3,5 tysiąca koncertów i jam sessions - ostatni odbył się w sobotę. Szczecin pożegnał Free Blues Club. » więcej 2024-01-21, godz. 08:38 Hollywoodzcy muzycy chcą m.in. lepszych warunków pracy W filmowym świecie Hollywood zapowiada się kolejny strajk. Po aktorach i scenarzystach, którzy po wielu miesiącach negocjacji, doszli do porozumienia ze studiami i platformami streamingowymi, tym razem protest zapowiadają hollywoodzcy… » więcej 2024-01-21, godz. 07:54 Sławomir Wilk zagrał na bis słynną Etiudę Rewolucyjną Chopina Skomponował około 240 utworów, głównie fortepianowych. Twórczość polskiego geniusza wszech czasów wydana drukiem za jego życia obejmuje 157 kompozycji w sześćdziesięciu pięciu opusach. W rezydencji Augusta Lentza trwa dwuletni… » więcej 2024-01-20, godz. 15:15 Sławomir Wilk wystąpi w cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza. Dzieła wszystkie” [WIDEO, ZDJĘCIA] Dwuletni projekt z muzyką polskiego geniusza wszech czasów. Podczas wieczorów zagrają artyści oklaskiwani w salach koncertowych po obu stronach globu. W rezydencji Augusta Lentza kolejny koncert z cyklu „Fryderyk Chopin w Willi Lentza… » więcej 2024-01-20, godz. 10:30 Nie żyje Ewa Podleś Nie żyje śpiewaczka operowa Ewa Podleś. Poinformował o tym w mediach społecznościowych dwutygodnik 'Ruch Muzyczny' powołując się na córkę Jerzego Marchwińskiego - pianisty, wieloletniego życiowego i scenicznego partnera śpiewaczki… » więcej 2024-01-20, godz. 09:12 „Vivat Wiedeń” w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie [ZDJĘCIA] Koncert Noworoczny „Vivat Wiedeń” z najsłynniejszymi kompozycjami wielkich Straussów - w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza Orkiestra „West Side Sinfonietta” przypomniała m.in. dzieła „Nad pięknym modrym Dunajem”… » więcej 2024-01-19, godz. 15:18 Teatr w Planetarium. Pokazują opowieść o układzie słonecznym [ZDJĘCIA] Morskie Centrum Nauki w Szczecinie zaprosiło do występów w Planetarium Teatr rozmaitości „Gwitajcie'. » więcej 2024-01-19, godz. 09:38 Jekiel: dzięki Nieżychowskiemu w powojennym Szczecinie powstała opera Niemal wyprzedane koncerty poświęcone wyjątkowemu twórcy w historii Szczecina. Dyrektor Opery na Zamku Jacek Jekiel wspominał w 'Rozmowach pod krawatem' osobę szczególną dla powojennej kultury w mieście, czyli Jacka Nieżychowski… » więcej 2024-01-19, godz. 07:30 Jacek Nieżychowski odmienił kulturalne oblicze Szczecina, Pomorza Zachodniego i Polski [WSPOMNIENIE] Rada Miasta Szczecin ogłosiła rok 2024 rokiem Jacka Nieżychowskiego - hrabiego z rodowodem sięgającym 1324 roku. » więcej
2345678