Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Pajestka Kostecki DUO rozpoczęło koncert „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie” w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego – Akademia Sztuki w Szczecinie. Fot. [Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki]
Pajestka Kostecki DUO rozpoczęło koncert „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie” w Pałacu Ziemstwa Pomorskiego – Akademia Sztuki w Szczecinie. Fot. [Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki]
„Kultura daje narodom moc przetrwania najtrudniejszych czasów. Przypominamy o tym, kiedy od roku Ukraina walczy o wolność”. Tymi słowami dr hab. Mirosława Jarmołowicz, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, rektor Uczelni otworzyła wczoraj koncert pod tytułem „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie”.
W Pałacu Ziemstwa Pomorskiego wystąpili studenci z Polski i Ukrainy, a także pedagodzy Wydziałów Wokalnego oraz Instrumentalnego Akademii Sztuki.

Pomoc jaką tu otrzymałem jest nie do przecenienia – powiedział śpiewający barytonem Mykyta Shcherbanenko.

- Bardzo się cieszę, że tym koncertem chociaż na chwileczkę przenieśliśmy się do Ukrainy, że zaśpiewaliśmy piękne utwory polskie i ukraińskie, czym pokazaliśmy naszą przyjaźń. Wspaniale po prostu – uzupełnił śpiewak.

Moi rodzice ciągle powtarzają, że wolność i pokój można także wywalczyć muzyką. I wierzę, że moje dzisiejsze śpiewanie choć trochę przyczyni się do tego – dodała sopranistka Olena Dmytriieva gościnnie występująca absolwentka Akademii Muzycznej w Odessie.

- Zaśpiewałam dwa utwory: „Żurawkę” Ołeksandra Biłasza i „Jaby nie Czereweki” Myroslava Skoryka. Mam nadzieję, że wojna się skończy i wszyscy ludzie, którzy na to czekają będą mieli możliwość wrócić do domu – podsumowała Olena Dmytriieva.

Koncert zorganizowano pod patronatem honorowym Wojewody Zachodniopomorskiego Zbigniewa Boguckiego.

Więcej o wydarzeniu w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-05-27, godz. 17:49 Wystartował ArtFestiwal Stargard Plenerowe spektakle, koncerty, wystawy oraz instalacje artystyczne, sztuka ulicy, a także pokazy i happeningi - łącznie ponad 170 przedsięwzięć zaplanowano podczas siódmej edycji ArtFestiwal Stargard. » więcej 2023-05-25, godz. 08:30 Wspominamy Królową Rock'n' Rolla. Archiwalna rozmowa z Tiną Turner 'Ludzie chcą zobaczyć moje nogi, rozczochraną fryzurę, czerwoną szminkę i...'. Nie żyje Tina Turner. » więcej 2023-05-24, godz. 21:23 Zmarła Tina Turner Legendarna amerykańska piosenkarka Tina Turner, znana ze swojego zmysłowego głosu i szeregu platynowych hitów, zmarła w wieku 83 lat. » więcej 2023-05-23, godz. 15:21 Vito Bambino w Radiu Szczecin Artysta występował w ramach szczecińskich Juwenaliów, po czym opowiedział nam o planach na kolejny koncert w naszym mieście - czerwcowy festiwal Męskie Granie. » więcej 2023-05-20, godz. 10:10 Obywatele Republiki owacyjnie przyjęci w Szczecinie [ZDJĘCIA] Twórczość zespołu Republika łączy pokolenia. Teksty Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego od 20 lat leadera grupy wciąż elektryzują i mówią o sprawach, które nic nie straciły na aktualności. Wczoraj w Teatrze Letnim im. Heleny… » więcej 2023-05-14, godz. 13:15 Koncert Galowy Chóru im. prof. Jana Szyrockiego na 70-lecie Na przestrzeni siedmiu dekad historii ponad 200 tysięcy prób, cztery tysiące chórzystów i dwa tysiące koncertów w pięćdziesięciu krajach. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, był sobotni… » więcej 2023-05-13, godz. 12:18 Złoty Medal Gloria Artis dla Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i… » więcej 2023-05-12, godz. 18:56 Premiera opery „Czarodziejski flet” Mozarta w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Wydział Wokalny Akademii Sztuki w Szczecinie obchodzi 10-lecie istnienia. W piątek w siedzibie uczelni premiera opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. » więcej 2023-05-12, godz. 13:45 Prof. Tomasz Bugaj obchodzi 50-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2023-05-12, godz. 07:14 Szczecinianka wystąpi w finale Eurowizji Blanka wystąpiła w czwartek w półfinale imprezy, która odbywa się w Liverpoolu. Udało jej się przekonać do siebie publiczność i powalczy o zwycięstwo. » więcej
1234567