Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Wojciech Ochrymiuk [Radio Szczecin]
"PRL - bieguny pamięci" to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum.
W środę o godzinie 17.15 rozpocznie się wernisaż i oprowadzenie kuratorskie - mówi Paula Sendra, współautorka wystawy.

- To jest zestawienie dwóch światów. Tego co było za żelazną kurtyną i przed nią. Mamy to co było u nas w Polsce, czyli np. sukienkę z Dany i spodnie z Odry. W kontrze do tego pokazujemy to, jak wyglądało życie ludzi, którzy mogli wyjechać, głównie marynarzy. W tamtych czasach mogli przywieźć do Polski np. kimono z Japonii czy też inne pocztówki. Zestawienie mamy zwykłej, polskiej, żytniej wódki z butelką sake - mówi Sendra.

Bez darczyńców zorganizowanie takiej wystawy byłoby bardzo trudne.

- Staraliśmy się ruszyć z taką akcję na Facebooku, żeby zachęcić ludzi do przynoszenia swoich pamiątek, bo ciągle są w tych domach poukrywane. A mogłyby trafić do nas i mogliby oglądać je inni ludzie. Ciekawe jest też to, że w ostatnich dniach, kiedy ta wystawa prawie była już gotowa, ciągle pojawiały się nowe osoby, które coś donosiły - mówi współautorka wystawy.

W ramach obchodów 7-lat działalności w czwartek w centrum dr Wojciech Lizak będzie opowiadał ciekawostki o Powstaniu Styczniowym. W piątek Przełomy zapraszają na spotkanie z kolejnym gościem - uratowana z warszawskiego getta, Elżbieta Ficowska opowie swoją historię.
W środę o godzinie 17.15 rozpocznie się wernisaż i oprowadzenie kuratorskie - mówi Paula Sendra, współautorka wystawy.
Bez darczyńców zorganizowanie takiej wystawy byłoby bardzo trudne.
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]
Fot. Kamila Kozioł [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej 2023-04-03, godz. 19:00 Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta... W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. » więcej 2023-04-02, godz. 17:55 Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł. » więcej 2023-03-26, godz. 11:15 11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego. » więcej 2023-03-24, godz. 09:47 "Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu 'Sprawiedliwi'. » więcej 2023-03-24, godz. 07:31 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka" Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna. » więcej 2023-03-23, godz. 08:58 Unikatowe dzieła na płycie szczecińskiego kontrabasisty [ZDJĘCIA] Nieznane utwory polskiej literatury muzycznej XX wieku. Karol Nasiłowski - solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie nagrał unikatowy album pod tytułem „Polish Double Bass Music”. » więcej 2023-03-12, godz. 11:46 Pierwszy recital fortepianowy na nowym Steinway’u Willi Lentza Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Wczoraj po raz pierwszy zabrzmiał w Willi Lentza w Szczecinie nowy fortepian Steinway&Sons B-211. » więcej 2023-03-10, godz. 10:27 Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara Jerzy Skolimowski nie wierzy w to, że jego film 'IO' zdobędzie Oscara. » więcej
2345678