Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. Fot. kadr z filmu, materiały prasowe
W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. Fot. kadr z filmu, materiały prasowe
W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak "Duchy Inisherin", "Fabelmanowie" oraz "Wszystko wszędzie naraz". Duże szanse na nominację ma obraz "IO" Jerzego Skolimowskiego.
Film science-fiction Daniela Kwana i Daniela Scheinerta "Wszystko wszędzie naraz", tragikomedia Martina McDonagha "Duchy Inisherin" oraz autobiograficzny obraz Stevena Spielberga "Fabelmanowie" wymieniane są przez większość ekspertów jako faworyci do nominacji za najlepszy film roku.

W gronie typowanych na kandydatów do Oscara są także film biograficzny Elvisie Presleyu "Elvis" oraz "Top Gun: Maverick". Reżyserzy obu tych filmów, Baz Luhrmann i Joseph Kosinski oraz Steven Spielberg typowani są do nominacji za reżyserię.

W tym roku o Oscara ma szanse powalczyć polski film "IO" Jerzego Skolimowskiego, który znalazł się na tzw. krótkiej liście kandydatów do nominacji dla najlepszego filmu międzynarodowego. "IO" nie otrzymał nominacji do "Złotych Globów" ale został bardzo dobrze przyjęty przez amerykańskich krytyków.

"Żaden film, który widziałam w tym roku nie poruszył mnie tak głęboko, nie sprawił, że poczułam się tak optymistycznie nastawiona do kina, ani nie zaangażował mnie z takim intelektualnym wigorem jak IO" - napisała recenzentka dziennika New York Times Manohla Dargis.

95 gala wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej odbędzie się 12 marca 2023 r. w Los Angeles.
Relacja Marka Wałkuskiego [IAR]

Zobacz także

2023-03-23, godz. 08:58 Unikatowe dzieła na płycie szczecińskiego kontrabasisty [ZDJĘCIA] Nieznane utwory polskiej literatury muzycznej XX wieku. Karol Nasiłowski - solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie nagrał unikatowy album pod tytułem „Polish Double Bass Music”. » więcej 2023-03-12, godz. 11:46 Pierwszy recital fortepianowy na nowym Steinway’u Willi Lentza Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Wczoraj po raz pierwszy zabrzmiał w Willi Lentza w Szczecinie nowy fortepian Steinway&Sons B-211. » więcej 2023-03-10, godz. 10:27 Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara Jerzy Skolimowski nie wierzy w to, że jego film 'IO' zdobędzie Oscara. » więcej 2023-03-09, godz. 20:03 Finał Konkursu Pianistycznego. Laureatka ze Szczecina [ZDJĘCIA] Zuzanna Sejbuk zwyciężczynią VII Zachodniopomorskiego Konkursu Pianistycznego w Szczecinie. » więcej 2023-03-09, godz. 08:22 Gala Oscarów już w niedzielę W niedzielę po raz 95. zostaną rozdane filmowe Oscary - najważniejsze na świecie wyróżnienia w szeroko pojętym świecie kina. Po latach posuchy wydarzenie to odzyskuje większe zainteresowanie, niż miało to miejsce przed pandemi… » więcej 2023-03-08, godz. 15:07 Konkurs młodych pianistów. "To nie tylko egzamin naszych umiejętności" [WIDEO, ZDJĘCIA] VII Zachodniopomorski Konkurs Pianistyczny o zasięgu ogólnopolskim odbywa się właśnie w Szkole Muzycznej II stopnia w Szczecinie. » więcej 2023-03-05, godz. 12:08 Arcywirtuozowski koncert Atom String Quartet w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Zaliczany do grona najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych świata. W jego twórczości, oprócz jazzu słychać inspiracje folklorem, muzyką współczesną i klasyczną. Zespół Atom String Quartet zagrał w sobotę w Willi Lentza… » więcej 2023-03-04, godz. 12:14 Pełna zwrotów akcji prapremiera w Pleciudze To pełna magicznych światów i nieoczywistych zwrotów akcji bajka drogi, w której wszystko jest możliwe - w sobotę na deskach Teatru Lalek Pleciuga w Szczecinie prapremierowa sztuka 'Perfekty i Ambaras'. » więcej 2023-03-02, godz. 13:21 Kolekcja starożytności pomorskich w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkaset najstarszych przedmiotów wykonanych ręką człowieka można zobaczyć na wielkiej wystawie starożytności, która jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2023-02-28, godz. 10:38 „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie” w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] „Kultura daje narodom moc przetrwania najtrudniejszych czasów. Przypominamy o tym, kiedy od roku Ukraina walczy o wolność”. Tymi słowami dr hab. Mirosława Jarmołowicz, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, rektor Uczelni otworzyła… » więcej
1234567