Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tower Bridge w Londynie. Fot. [Radio Szczecin]
Tower Bridge w Londynie. Fot. [Radio Szczecin]
Obrazy Goyi i Velazqueza, jedna z pierwszych map Ameryk i unikalne książki - słynna kolekcja skarbów hiszpańskiej kultury zebrana przez filantropa Archera Huntingtona trafiła z USA do Londynu.
Budynek nowojorskiego Hiszpańskiego Stowarzyszenia jest w remoncie, więc kolekcję można teraz oglądać w Królewskiej Akademii.

Na wystawie jest m.in. chrzcielnica z Toledo, na której widać ornamentykę charakterystyczną dla Islamu i niezwykle rzadka książeczka do godzinek. Jej strony zostały poczernione i wygląda, jakby cudem uratowano ją z pożaru. "Huntington kupował w ciemno całe biblioteki. Handlarze przychodzili do niego i mówili: 'mam do sprzedania bibliotekę takiej i takiej i osoby'. A on odpowiadał często: 'świetnie, kupuję', nawet nie sprawdzając, co zawierają" - mówi Polskiemu Radiu kurator Adrian Locke.

Archer Huntington kupił też jedną z pierwszych map Ameryk, która teraz oglądać można z bliska. Autorem jest Juan Vespucci, siostrzeniec Ameriga. Potężna Brazylia reprezentowana tylko przez wybrzeże. Dalej jest jeszcze terra incognita. "Nikt dokładnie nie wiedział, co jest w głębi lądu. Zamiast tego mamy tylko piękną dekorację. Oto sam środek ery odkryć geograficznych, jak na dłoni" - mówił kurator.

Do listy tych eksponatów dodać jeszcze trzeba malarzy, których dzieła wiszą teraz na ścianach Royal Academy: Velazquez, de Zurbaran, el Greco, Goya.

Wystawę w Londynie można oglądać do 10 kwietnia.
Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR).

Zobacz także

2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej 2023-04-03, godz. 19:00 Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta... W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. » więcej 2023-04-02, godz. 17:55 Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł. » więcej 2023-03-26, godz. 11:15 11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego. » więcej 2023-03-24, godz. 09:47 "Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu 'Sprawiedliwi'. » więcej 2023-03-24, godz. 07:31 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka" Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna. » więcej 2023-03-23, godz. 08:58 Unikatowe dzieła na płycie szczecińskiego kontrabasisty [ZDJĘCIA] Nieznane utwory polskiej literatury muzycznej XX wieku. Karol Nasiłowski - solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie nagrał unikatowy album pod tytułem „Polish Double Bass Music”. » więcej 2023-03-12, godz. 11:46 Pierwszy recital fortepianowy na nowym Steinway’u Willi Lentza Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Wczoraj po raz pierwszy zabrzmiał w Willi Lentza w Szczecinie nowy fortepian Steinway&Sons B-211. » więcej 2023-03-10, godz. 10:27 Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara Jerzy Skolimowski nie wierzy w to, że jego film 'IO' zdobędzie Oscara. » więcej
2345678