Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Dariusz Gorajski [Filharmonia w Szczecinie]
Utwory francuskich kompozytorów - Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.
Punktem kulminacyjnym wieczoru gorąco oklaskiwanym przez publiczność, był występ polskiej pianistki Aleksandry Świgut.

Artystka doskonale zagrała Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina, a na bis „Marzenie o miłości” Franciszka Liszta.

- Cieszę się. Jest mi niezmiernie miło. Ciężko jest opisać ten stan ducha, który się przeżywa, kiedy z pięćdziesięcioma, sześćdziesięcioma muzykami czuje się to wspólne bicie serca, a przy tym także publiczności, która jest nie tylko odbiorcą, ale też dla artysty lustrem, pewnym odbiciem. Potrzebujemy zawsze takich emocji i tak właśnie było w Szczecinie - stwierdziła Aleksandra Świgut.

Solistce towarzyszyli szczecińscy symfonicy pod dyrekcją greckiej dyrygentki Zoi Tsokanau.

Z tą orkiestrą świętowałam w 2021 roku dwusetną rocznicę odzyskania przez Grecję niepodległości. Z ogromną przyjemnością wystąpiłam ponownie w tej sali, tym bardziej, że przedstawiłam muzykę Lili Boulanger, Maurice'a Ravela i wielkiego Polaka z Żelazowej Woli - powiedziała dyrygentka.

- Chopina grałam na dyplomie wieńczącym moje studia, ponieważ również jestem pianistką. Aleksandra Świgut zagrała Koncert doskonale. Już na próbach to ja - dyrygentka, nie wiodłam w nim pierwszej roli, a właśnie ona. Dzieło wykonała tak, jakby spełniała wolę Chopina. Dzięki temu pozwoliła mi głębiej poznać wielkiego Fryderyka. To była wspaniała, wielka praca - uzupełniła Zoi Tsokanau.

W kolejnym koncercie filharmonicznym, 27 stycznia 2023 roku zabrzmi muzyka Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Spotkanie z Aleksandrą Świgut w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej 2023-04-03, godz. 19:00 Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta... W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. » więcej 2023-04-02, godz. 17:55 Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł. » więcej 2023-03-26, godz. 11:15 11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego. » więcej 2023-03-24, godz. 09:47 "Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu 'Sprawiedliwi'. » więcej 2023-03-24, godz. 07:31 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka" Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna. » więcej 2023-03-23, godz. 08:58 Unikatowe dzieła na płycie szczecińskiego kontrabasisty [ZDJĘCIA] Nieznane utwory polskiej literatury muzycznej XX wieku. Karol Nasiłowski - solista i lider grupy kontrabasów Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Szczecinie nagrał unikatowy album pod tytułem „Polish Double Bass Music”. » więcej 2023-03-12, godz. 11:46 Pierwszy recital fortepianowy na nowym Steinway’u Willi Lentza Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. Wczoraj po raz pierwszy zabrzmiał w Willi Lentza w Szczecinie nowy fortepian Steinway&Sons B-211. » więcej 2023-03-10, godz. 10:27 Skolimowski nie wierzy, że jego film otrzyma Oscara Jerzy Skolimowski nie wierzy w to, że jego film 'IO' zdobędzie Oscara. » więcej
2345678