Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Kompozycje Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Solistką wieczoru będzie polska pianistka Aleksandra Świgut.
Artystka znana publiczności jako solistka i kameralistka karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W Złotej Sali zagra Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

- To jest jedno z dwóch dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę. Miał zaledwie 19 lat, kiedy go napisał. Większość partii, ornamentacji w tym Koncercie improwizował, bo był znakomitym improwizatorem, nie tylko kompozytorem. To utwór, który nie ustępuje prawie 45-minutowemu Koncertowi e-moll. F-moll jest może skromniejszy w rozmiarach, natomiast nie ustępuje ekspresji pierwszego Koncertu fortepianowego. Także jestem bardzo szczęśliwa, że pojawię się z tym dziełem w przepięknej Złotej Sali Filharmonii – powiedziała Aleksandra Świgut.

Solistce towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją greckiej dyrygentki Zoi Tsokanau. Początek wieczoru o godzinie 19.


Program
Lili Boulanger – D’un soir triste
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21
Maurice Ravel – Moja matka gęś, suita symfoniczna na orkiestrę (Ma Mère l'Oye)
Maurice Ravel – Dafnis i Chloe - suita nr 2

Wykonawcy
Aleksandra Świgut – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zoi Tsokanou – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-11-16, godz. 15:58 Festiwal "Rising of Lusitania" w Szczecinie [WIDEO] V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów 'Rising of Lusitania' rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2023-11-16, godz. 11:37 Obraz "Wirtuoza Pomorskiego Krajobrazu" kupiony przez szczecińskie muzeum [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzeum Narodowe w Szczecinie kupiło obraz Hansa Hartiga. Nosi on tytuł 'Nabrzeże rybackie zimą'. » więcej 2023-11-15, godz. 20:12 Baltic Neopolis Orchestra w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Powstała w Szczecinie 15 lat temu i występowała w najdalszych zakątkach globu. Obsypana wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i zagranicą. Baltic Neopolis Orchestra zagra w środę w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Sz… » więcej 2023-11-11, godz. 21:31 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage W Toruniu rozpoczął się 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage. » więcej 2023-11-11, godz. 14:50 Szczecin owacyjnie przyjął "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera [ZDJĘCIA] Nieskończenie długie owacje na stojąco: wrażenie przejmującej muzyki wzmocnione wyjątkową oprawą świetlną - w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza wybrzmiało 'Requiem dla mojego przyjaciela' Zbigniewa… » więcej 2023-11-10, godz. 15:09 "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii Szczecinie Około 200 wykonawców na jednej scenie: w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmi monumentalne 'Requiem dla mojego przyjaciela' Zbigniewa Preisnera. » więcej 2023-11-09, godz. 19:46 Niezwykła wyobraźnia ukraińskiej malarki w Galerii "Zapach sztuki" [ZDJĘCIA] Anastasiya Markovych - ukraińska malarka, od ponad 20 lat mieszkająca i pracująca w Polsce, reprezentująca styl surrealistyczny pokazuje swoje prace w Galerii 'Zapach sztuki' w Szczecinie. » więcej 2023-11-09, godz. 10:51 Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu-żołnierzu 'Niedźwiedź zwany Wojtkiem' - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera. » więcej 2023-11-08, godz. 18:53 Festiwal Czytania już niedługo w Szczecinie. Znamy jego gości Znamy program XI edycji Festiwalu Czytania 'Odkrywcy Wyobraźni'. Odbędzie się 24 - 26 listopada 2023 w Książnicy Pomorskiej. » więcej 2023-11-08, godz. 10:56 Wystawa w Przełomach kończy 5-letnie obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości [ZDJĘCIA] 'Finał stulecia - depozyty pamięci' - to tytuł wystawy, która kończy ogólnopolskie, pięcioletnie obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. » więcej
1234567