Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Aleksandra Świgut – pianistka. Fot. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
Kompozycje Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Punktem kulminacyjnym wieczoru będzie występ pianistki Aleksandry Świgut.
Artystka doskonale znana publiczności jako solistka i kameralistka karierę sceniczną z powodzeniem łączy z nauczaniem w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W Złotej Sali zagra Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

- To jest jedno z dwóch dzieł Fryderyka Chopina na fortepian i orkiestrę. Miał zaledwie 19 lat, kiedy go napisał. Większość partii, ornamentacji w tym Koncercie improwizował, bo był znakomitym improwizatorem, nie tylko kompozytorem. To utwór, który nie ustępuje prawie 45-minutowemu Koncertowi e-moll; f-moll jest może skromniejszy w rozmiarach, natomiast nie ustępuje ekspresji pierwszego Koncertu fortepianowego. Także jestem bardzo szczęśliwa, że pojawię się z tym dziełem w przepięknej Złotej Sali Filharmonii – powiedziała Aleksandra Świgut.

Solistce towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją greckiej dyrygentki Zoi Tsokanau. Początek wieczoru o godzinie 19.

Spotkanie z Aleksandrą Świgut w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.

Program
Lili Boulanger – D’un soir triste
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy nr 2 f-moll op. 21
Maurice Ravel – Moja matka gęś, suita symfoniczna na orkiestrę (Ma Mère l'Oye)
Maurice Ravel – Dafnis i Chloe - suita nr 2

Wykonawcy
Aleksandra Świgut – fortepian
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie
Zoi Tsokanou – dyrygent
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-03-02, godz. 13:21 Kolekcja starożytności pomorskich w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkaset najstarszych przedmiotów wykonanych ręką człowieka można zobaczyć na wielkiej wystawie starożytności, która jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2023-02-28, godz. 10:38 „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie” w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] „Kultura daje narodom moc przetrwania najtrudniejszych czasów. Przypominamy o tym, kiedy od roku Ukraina walczy o wolność”. Tymi słowami dr hab. Mirosława Jarmołowicz, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, rektor Uczelni otworzyła… » więcej 2023-02-27, godz. 16:57 Akademia Sztuki w Szczecinie solidarna z Ukrainą Muzyka Mykoli Łysenko, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Andrzeja Kurylewicza i Stanisława Moniuszki zabrzmi w poniedziałek w Akademii Sztuki w Szczecinie. To w ramach koncertu pod tytułem „My z Wami - Mam ja łzy o Ukrai… » więcej 2023-02-27, godz. 09:47 Szczecinianka powalczy o występ w finale Eurowizji Impreza odbędzie się w maju w Liverpoolu pod hasłem United by Music. 23-letnia Blanka wykona utwór 'Solo'. » więcej 2023-02-25, godz. 21:39 "On the Adamant" laureatem Złotego Niedźwiedzia na 73. Berlinale Obraz 'On the Adamant' w reżyserii Nicolasa Philiberta otrzymał Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. » więcej 2023-02-25, godz. 14:00 Maestro Michał Nesterowicz owacyjnie przyjęty w Filharmonii. Solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA] Kompozycje Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Maurice’a Ravela, Georgesa Bizeta i Johanna Sebastiana Bacha zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2023-02-24, godz. 16:05 Filharmonia w Szczecinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Rok walki o wolność. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dedykuje dzisiejszy koncert bohaterskiemu narodowi ukraińskiemu. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michał Nesterowicz - jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich… » więcej 2023-02-24, godz. 13:39 Nowa piosenka Mai Laury [WIDEO] Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w Radiu Szczecin. » więcej 2023-02-22, godz. 23:50 Trochę lata w środku zimy... [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli Tropiki w Radiu Szczecin w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-02-22, godz. 07:56 Inauguracja gryfińskiego "Włóczykija" Rusza 17. edycja jednej z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. O godz. 18.30 rozpoczyna się Gryfiński Festiwal 'Włóczykij'. » więcej
1234567