Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zabrzmiała opera barokowa "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka (1714-1787).
W roli Orfeusza wystąpił Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków operowych na świecie, określany przez krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych jako milenijny kontratenor.

Operę Christopha Willibalda Glucka śpiewałem w wielu teatrach na świecie – powiedział Jakub Józef Orliński.

- Jest to dość znane dzieło barokowe, ale nie tak często performowane w Polsce, dlatego bardzo się cieszę na takie entuzjastyczne reakcje publiczności. Jest nawet grupa na Facebooku "Dajcie Orlińskiego w Szczecinie", no i w końcu się wydarzyło – dodał artysta.

Rolę Eurydyki kreowała mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, natomiast Amora – sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej. Z solistami wystąpili: Chór i Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.

- To jest dzieło z krwi i kości, ta muzyka też jest z krwi i kości, mimo, że jest w niej tyle subtelności. To jest mój pierwszy koncert w Szczecinie, Jakuba Orlińskiego też pierwszy, także to jest dla nas tym bardziej wielka radość, że publiczność oddałam nam tyle miłości. Cieszę się, że to był sukces dla nas i zwieńczenie, ukoronowanie naszej pracy. Dziękuję serdecznie za to wszystko i do zobaczenia – podsumował Stefan Plewniak.

Jutro w Filharmonii zabrzmi muzyka m.in. Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Świgut. Orkiestrę poprowadzi grecka dyrygentka Zoi Tsokanou.

Spotkanie z Jakubem Józefem Orlińskim w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-03-02, godz. 13:21 Kolekcja starożytności pomorskich w Muzeum Narodowym [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkaset najstarszych przedmiotów wykonanych ręką człowieka można zobaczyć na wielkiej wystawie starożytności, która jest prezentowana w Muzeum Narodowym w Szczecinie. » więcej 2023-02-28, godz. 10:38 „My z Wami – Mam ja łzy o Ukrainie” w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] „Kultura daje narodom moc przetrwania najtrudniejszych czasów. Przypominamy o tym, kiedy od roku Ukraina walczy o wolność”. Tymi słowami dr hab. Mirosława Jarmołowicz, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie, rektor Uczelni otworzyła… » więcej 2023-02-27, godz. 16:57 Akademia Sztuki w Szczecinie solidarna z Ukrainą Muzyka Mykoli Łysenko, Fryderyka Chopina, Mieczysława Karłowicza, Andrzeja Kurylewicza i Stanisława Moniuszki zabrzmi w poniedziałek w Akademii Sztuki w Szczecinie. To w ramach koncertu pod tytułem „My z Wami - Mam ja łzy o Ukrai… » więcej 2023-02-27, godz. 09:47 Szczecinianka powalczy o występ w finale Eurowizji Impreza odbędzie się w maju w Liverpoolu pod hasłem United by Music. 23-letnia Blanka wykona utwór 'Solo'. » więcej 2023-02-25, godz. 21:39 "On the Adamant" laureatem Złotego Niedźwiedzia na 73. Berlinale Obraz 'On the Adamant' w reżyserii Nicolasa Philiberta otrzymał Złotego Niedźwiedzia za najlepszy film na 73. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Berlinale. » więcej 2023-02-25, godz. 14:00 Maestro Michał Nesterowicz owacyjnie przyjęty w Filharmonii. Solidarni z Ukrainą [ZDJĘCIA] Kompozycje Feliksa Mendelssohna-Bartholdy’ego, Maurice’a Ravela, Georgesa Bizeta i Johanna Sebastiana Bacha zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2023-02-24, godz. 16:05 Filharmonia w Szczecinie w rocznicę rosyjskiej agresji na Ukrainę Rok walki o wolność. Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie dedykuje dzisiejszy koncert bohaterskiemu narodowi ukraińskiemu. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michał Nesterowicz - jeden z najbardziej rozchwytywanych polskich… » więcej 2023-02-24, godz. 13:39 Nowa piosenka Mai Laury [WIDEO] Pierwsze wykonanie tego utworu odbyło się w Radiu Szczecin. » więcej 2023-02-22, godz. 23:50 Trochę lata w środku zimy... [WIDEO, ZDJĘCIA] Czyli Tropiki w Radiu Szczecin w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-02-22, godz. 07:56 Inauguracja gryfińskiego "Włóczykija" Rusza 17. edycja jednej z największych i najciekawszych imprez podróżniczych w Polsce. O godz. 18.30 rozpoczyna się Gryfiński Festiwal 'Włóczykij'. » więcej
1234567