Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Józef Orliński – kontratenor w roli Orfeusza. Fot. [Cezary Aszkiełowicz, Filharmonia w Szczecinie]
Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zabrzmiała opera barokowa "Orfeusz i Eurydyka" Christopha Willibalda Glucka (1714-1787).
W roli Orfeusza wystąpił Jakub Józef Orliński – bezsprzecznie jeden z najwybitniejszych współczesnych śpiewaków operowych na świecie, określany przez krytyków najbardziej prestiżowych magazynów operowych jako milenijny kontratenor.

Operę Christopha Willibalda Glucka śpiewałem w wielu teatrach na świecie – powiedział Jakub Józef Orliński.

- Jest to dość znane dzieło barokowe, ale nie tak często performowane w Polsce, dlatego bardzo się cieszę na takie entuzjastyczne reakcje publiczności. Jest nawet grupa na Facebooku "Dajcie Orlińskiego w Szczecinie", no i w końcu się wydarzyło – dodał artysta.

Rolę Eurydyki kreowała mezzosopranistka Natalia Kawałek z Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie, natomiast Amora – sopranistka Sylwia Stępień z Warszawskiej Opery Kameralnej. Z solistami wystąpili: Chór i Orkiestra Il Giardino d’Amore specjalizująca się w interpretacjach muzyki baroku pod batutą założyciela zespołu i jego głównego dyrygenta – maestro Stefana Plewniaka.

- To jest dzieło z krwi i kości, ta muzyka też jest z krwi i kości, mimo, że jest w niej tyle subtelności. To jest mój pierwszy koncert w Szczecinie, Jakuba Orlińskiego też pierwszy, także to jest dla nas tym bardziej wielka radość, że publiczność oddałam nam tyle miłości. Cieszę się, że to był sukces dla nas i zwieńczenie, ukoronowanie naszej pracy. Dziękuję serdecznie za to wszystko i do zobaczenia – podsumował Stefan Plewniak.

Jutro w Filharmonii zabrzmi muzyka m.in. Fryderyka Chopina w wykonaniu pianistki Aleksandry Świgut. Orkiestrę poprowadzi grecka dyrygentka Zoi Tsokanou.

Spotkanie z Jakubem Józefem Orlińskim w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-04-14, godz. 12:40 Wystawa Arkadiusza Gacparskiego w 10. rocznicę śmierci artysty Teatr i plastyka były w jego twórczości nierozłączne. Zafascynowany kabaretem współpracował z krakowską Piwnicą pod Baranami. W Szczecinie współtworzył m.in. festiwal 'Dymny żongler dwusturęki' i słynne 'Dymnalia' poświęcone… » więcej 2023-04-12, godz. 15:10 Zbrodnia katyńska na specjalnej ekspozycji w kołobrzeskim Muzeum Oręża Polskiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Nową ekspozycję poświęconą zbrodni katyńskiej opracowało Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Wystawa jest już dostępna dla zwiedzających. » więcej 2023-04-07, godz. 12:00 Dziś mija 20. rocznica śmierci profesora Jana Szyrockiego. Wspomnienie o chórmistrzu Do Szczecina przyjechał w 1951 roku. Tu założył Chóry: Chłopięcy „Słowiki”, słynny Akademicki Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcy Zespół Wokalny „Berżeretki”. Rozsławił nasze miasto na całym… » więcej 2023-04-06, godz. 15:10 „Non Omnis Moriar”. Modlitwa za Mistrza Jana Szyrockiego [WIDEO, ZDJĘCIA] Monumentalne Requiem d-moll KV 626 Wolfganga Amadeusza Mozarta zabrzmiało w Wielką Środę w Bazylice Archikatedralnej pw. św. Jakuba w Szczecinie. Dzieło wypełniło mszę celebrowaną przez księdza Zbigniewa Woźniaka - rektora Arcybiskupiego… » więcej 2023-04-05, godz. 10:07 „Nie wszystek umrę”. Modlitwa za profesora Szyrockiego Założyciel Chórów: Chłopięcego „Słowiki”, Akademickiego Politechniki Szczecińskiej, „Collegium Maiorum” i Dziewczęcego Zespołu Wokalnego „Berżeretki”. » więcej 2023-04-03, godz. 19:00 Możesz zaśpiewać Requiem Mozarta... W Wielki Piątek 2003 roku Szczecin pożegnał profesora Jana Szyrockiego - mistrza chóralistyki, twórcę m.in. słynnego Chóru Akademickiego Politechniki Szczecińskiej. » więcej 2023-04-02, godz. 17:55 Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w pierwszej dziesiątce konkursu MKiDN Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego opublikowało wyniki naboru wniosków programu „Muzyka”. Do konkursu zgłoszono 917 projektów. Decyzją ministra do realizacji wybrano 195 zadań o łącznej wartości 29 357 042 zł. » więcej 2023-03-26, godz. 11:15 11-letni Krzysztof Ginelli z Grand Prix Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego [ZDJĘCIA] Etiuda lub kaprys na dowolny problem techniczny kompozytora z epoki, utwór cykliczny: sonatina, sonata, wariacje, lub dwie zróżnicowane części suity - to obowiązkowy program 13. Ogólnopolskiego Wiosennego Konkursu Gitarowego. » więcej 2023-03-24, godz. 09:47 "Sprawiedliwi" w Książnicy. To warto zobaczyć Ratowali Żydów w czasach okupacji niemieckiej - w piątek ich historię sprzed 80 lat poznają mieszkańcy Szczecina w spektaklu 'Sprawiedliwi'. » więcej 2023-03-24, godz. 07:31 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nominowany do "Fryderyka" Zespół Sylwii Fabiańczyk-Makuch powalczy o statuetkę w kategorii Muzyka Chóralna. » więcej
2345678