Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Złote Globy to najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz po Oscarach. Fot. goldenglobes.com
Złote Globy to najważniejsze wyróżnienia w świecie kina zaraz po Oscarach. Fot. goldenglobes.com
Znamy zwycięzców tegorocznych Złotych Globów. Triumfował film Stevena Spielberga "Febelmanowie".
Film Stevena Spielberga "Febelmanowie" wygrał w kategorii najlepszy dramat. Wśród komedii tryumfował obraz Martina McDonagha "Duchy Inisherin". W kategorii filmu zagranicznego nagroda przypadła obrazowi z Argentyny.

"Febelmanowie" to film inspirowany życiem Stevena Spielberga. Jest to opowieść o młodym chłopcu Sammym Febelmanie, który dorasta w stanie Arizona i jego pasją staje się kinematografia. To najbardziej osobisty film Stevena Spielberga.

- Długo się zastanawiałem kiedy opowiedzieć tę historię, ale gdy skończyłem 74 lata, pomyślałem: lepiej, żebym to zrobił teraz - mówił Steven Spielberg, który otrzymał również Złoty Glob za reżyserię.

Autorem zdjęć do "Febelmanów" jest Janusz Kamiński, ale Złote Globy w tej kategorii nie są przyznawane.

Nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszy musical-komedia obraz "Duchy Inisherin" to mroczna tragikomedia opowiadająca o życiu dwóch mężczyzn, których życie wywraca się do góry nogami, gdy jeden z nich nagle zrywa ich przyjaźń. Wśród nagrodzonych aktorów znaleźli się Cate Blanchett ("Tár"), Michelle Yeoh ("Wszystko wszędzie naraz"), Austin Butler ("Elvis") i Colin Farrell ("Duchy Inisherin").

W kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego wygrał argentyński obraz "Argentyna, 1985", który pokonał rywali z Indii, Niemiec, Belgii i Korei Południowej.

Złote Globy przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej. W tym roku nagrody wręczono po raz 80.

Na ceremonii obecne były najważniejsze postacie światowego kina w osobach m.in. Brada Pitta czy Lady Gagi. Nie było także właściwie bojkotu, jeżeli chodzi o laureatów. Ciekawe przemówienia sprawiły, że była to ceremonia jak za dawnych najlepszych lat, kiedy Globy uznawane były za drugie filmowe wyróżnienia zaraz po Oscarach. Na wydarzeniu pojawił się również prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który z taśmy wygłosił przemówienia, nawiązujące oczywiście do aktualnej sytuacji w jego kraju. Zbigniew Banaś, członek prestiżowego chicagowskiego Stowarzyszenia krytyków filmowych ocenia tegoroczne werdykty w perspektywie przyznania statuetek.
Relacja Marka Wałkuskiego (IAR).
Relacja Jana Pachlowskiego.

Zobacz także

2023-05-24, godz. 21:23 Zmarła Tina Turner Legendarna amerykańska piosenkarka Tina Turner, znana ze swojego zmysłowego głosu i szeregu platynowych hitów, zmarła w wieku 83 lat. » więcej 2023-05-23, godz. 15:21 Vito Bambino w Radiu Szczecin Artysta występował w ramach szczecińskich Juwenaliów, po czym opowiedział nam o planach na kolejny koncert w naszym mieście - czerwcowy festiwal Męskie Granie. » więcej 2023-05-20, godz. 10:10 Obywatele Republiki owacyjnie przyjęci w Szczecinie [ZDJĘCIA] Twórczość zespołu Republika łączy pokolenia. Teksty Grzegorza Ciechowskiego, nieżyjącego od 20 lat leadera grupy wciąż elektryzują i mówią o sprawach, które nic nie straciły na aktualności. Wczoraj w Teatrze Letnim im. Heleny… » więcej 2023-05-14, godz. 13:15 Koncert Galowy Chóru im. prof. Jana Szyrockiego na 70-lecie Na przestrzeni siedmiu dekad historii ponad 200 tysięcy prób, cztery tysiące chórzystów i dwa tysiące koncertów w pięćdziesięciu krajach. Zwieńczeniem obchodów 70-lecia Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego, był sobotni… » więcej 2023-05-13, godz. 12:18 Złoty Medal Gloria Artis dla Chóru Akademickiego im. prof. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadawany jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego osobom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i… » więcej 2023-05-12, godz. 18:56 Premiera opery „Czarodziejski flet” Mozarta w Akademii Sztuki [ZDJĘCIA] Wydział Wokalny Akademii Sztuki w Szczecinie obchodzi 10-lecie istnienia. W piątek w siedzibie uczelni premiera opery „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta. » więcej 2023-05-12, godz. 13:45 Prof. Tomasz Bugaj obchodzi 50-lecie pracy artystycznej w Szczecinie [ZDJĘCIA] Jeden z czołowych dyrygentów polskich. Wieloletni dyrektor m.in. Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Prowadzi Katedrę Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. » więcej 2023-05-12, godz. 07:14 Szczecinianka wystąpi w finale Eurowizji Blanka wystąpiła w czwartek w półfinale imprezy, która odbywa się w Liverpoolu. Udało jej się przekonać do siebie publiczność i powalczy o zwycięstwo. » więcej 2023-05-11, godz. 15:43 Noc atrakcji w świnoujskich muzeach W najbliższy sobotni wieczór w większości miast wstęp do muzeów będzie bezpłatny. » więcej 2023-05-09, godz. 16:01 W nocy w sobotę nie będzie czasu na sen [WIDEO] 'Nie spać, zwiedzać' - takim hasłem organizatorzy zachęcają mieszkańców i turystów na 17. Europejską Noc Muzeów w Szczecinie. » więcej
1234567