Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Cezary Aszkiełowicz [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Fot. Cezary Aszkiełowicz [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz - jeden z najbardziej cenionych polskich dyrygentów brawurowo poprowadził szczecińskich symfoników. Zabrzmiała rzadko wykonywana muzyka Grażyny Bacewicz i Ralpha Vaughan Williamsa.
Repertuar jest podstawą atrakcyjności wszystkich koncertów. Z Państwa orkiestrą można wykonać muzykę z każdej epoki, o czym przekonałem się choćby dziś - powiedział Łukasz Borowicz.

- Podczas naszych spotkań od lat prezentujemy utwory niestandardowe wymykające się prostym pomysłom na zasadzie, jak koncert symfoniczny, to jakaś znana symfonia. Bardzo się cieszę, że odwaga w kształtowaniu repertuaru jest jednym ze znaków rozpoznawczych orkiestry i Filharmonii na mapie nie tylko Polski, ale także daleko poza Polską - uzupełnił artysta.

Przedstawiliśmy poza dziełem Grażyny Baczewicz „Musica sinfonica in tre movimenti” nieczęsto graną „Sinfonię Antartica” angielskiego twórcy Ralpha Vaughan Williamsa, który niezwykle opisał w niej historię zdobywania bieguna przez Brytyjczyka Roberta Falcona Scotta. Niestety, skończyła się tragicznie - dodał dyrygent.

- To jest utwór, który mrozi. To zimno antarktyczne jest odmalowane tak sugestywnie, że ma się wrażenie, że tam się jest. No i z bohaterem tego utworu dzięki poezji, która zresztą była przekazana publiczności w postaci wyświetlanego tekstu, mieliśmy fantastyczną przygodę nie tylko ze szczecińskimi filharmonikami, ale także z Chórem Kameralnym Akademii Sztuki ze znakomitym solo, chodzi o śpiew bez słów - stwierdził Łukasz Borowicz.

Chór Kameralny Akademii Sztuki w Szczecinie przygotowała Barbara Halec, a partie solowe (sopran) w „Sinfonii Antartica” Ralpha Vaughan Williamsa wykonała Marta Bochenek.

Rozmowa z Łukaszem Borowiczem w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2023-01-27, godz. 19:07 Filmowcy wracają na wyspę Uznam Powstają nowe odcinki popularnego serialu niemieckiego 'Der Usedom-Krimi'. » więcej 2023-01-27, godz. 12:34 Andrzej Wierciński w komisji eksperckiej. Willa Lentza kupiła fortepian Steinway&Sons [WIDEO, ZDJĘCIA] Wspaniały instrument często określany jako idealny. Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. » więcej 2023-01-25, godz. 23:51 Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-01-25, godz. 20:15 Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA] Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży 'Księga Strachów' Zbigniewa Nienackiego. » więcej 2023-01-25, godz. 14:25 Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA] 'PRL - bieguny pamięci' to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum. » więcej 2023-01-24, godz. 19:00 Jedna osoba, dwa imiona, trzy utwory (a może i cztery) [WIDEO, ZDJĘCIA] Czas na pierwszy w tym roku minikoncert [3x1]. » więcej 2023-01-24, godz. 07:17 Nominacje do Oscarów. Jest polski film W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak 'Duchy Inisherin', 'Fabelmanowie' oraz 'Wszystko wszędzie naraz'. Duże szanse na nominację ma… » więcej 2023-01-21, godz. 21:27 Słynna kolekcja skarbów do obejrzenia w Londynie Obrazy Goyi i Velazqueza, jedna z pierwszych map Ameryk i unikalne książki - słynna kolekcja skarbów hiszpańskiej kultury zebrana przez filantropa Archera Huntingtona trafiła z USA do Londynu. » więcej 2023-01-21, godz. 16:52 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nagrał płytę „The Sound of the Sea” 11 premierowych dzieł na chór mieszany czołowych polskich kompozytorów. Chór Politechniki Morskiej nagrał swój kolejny album pod tytułem „The Sound of the Sea”. Płytę wydała Firma DUX - jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni… » więcej 2023-01-21, godz. 08:27 Zachwycający występ Aleksandry Świgut w filharmonii [ZDJĘCIA] Utwory francuskich kompozytorów - Lili Boulanger i Maurice’a Ravela zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej
2345678