Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Sytuacja jest dramatyczna. Jeżeli Teatr Współczesny w Szczecinie straci kilkaset tysięcy złotych dotacji od miasta, to będzie mniej grać i produkować nowych spektakli - mówił w "Rozmowach pod krawatem" dyrektor artystyczny Jakub Skrzywanek.
Spotkanie z urzędnikami w tej sprawie zaplanowano na 9 grudnia. Kilka dni później - 14 grudnia, głosowany będzie budżet miasta z prawdopodobnymi cięciami środków na kulturę.

Średnie zarobki aktorów są w Szczecinie o 30 procent niższe niż przykładowo w teatrach w Wałbrzychu czy Legnicy - zwracał uwagę Skrzywanek.

- Prognozy są takie, że możemy stracić w granicach 300-400 tysięcy złotych względem wcześniejszej dotacji. To jest rzecz dla nas katastrofalna. Muszę powiedzieć, że sytuacja jest dramatyczna. Dlaczego w Szczecinie tylko 60 milionów złotych w skali całego budżetu przeznacza się na całą kulturę. Co ważne, to jest kultura liczona z rozrywką. Jeśli to podzielimy, to wyjdzie na jednego mieszkańca 150 zł rocznie - mówi Skrzywanek.

Dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego podkreślał, że to był świetny rok w historii placówki - z wygrywanymi festiwalami i rekordową frekwencją publiczności. Skrzywanek zwracał uwagę, że wypracowany przez nich tak zwany ekwiwalent reklamowy w wyliczeniach specjalistów to około 15 milionów złotych, czyli dwa razy więcej, niż dostają dotacji od miasta.
Średnie zarobki aktorów są w Szczecinie o 30 procent niższe niż przykładowo w teatrach w Wałbrzychu czy Legnicy - zwracał uwagę Skrzywanek.

Zobacz także

2023-02-01, godz. 11:07 Zmarł polski aktor Leonard Pietraszak Nie żyje Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat. » więcej 2023-01-27, godz. 19:07 Filmowcy wracają na wyspę Uznam Powstają nowe odcinki popularnego serialu niemieckiego 'Der Usedom-Krimi'. » więcej 2023-01-27, godz. 12:34 Andrzej Wierciński w komisji eksperckiej. Willa Lentza kupiła fortepian Steinway&Sons [WIDEO, ZDJĘCIA] Wspaniały instrument często określany jako idealny. Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. » więcej 2023-01-25, godz. 23:51 Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-01-25, godz. 20:15 Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA] Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży 'Księga Strachów' Zbigniewa Nienackiego. » więcej 2023-01-25, godz. 14:25 Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA] 'PRL - bieguny pamięci' to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum. » więcej 2023-01-24, godz. 19:00 Jedna osoba, dwa imiona, trzy utwory (a może i cztery) [WIDEO, ZDJĘCIA] Czas na pierwszy w tym roku minikoncert [3x1]. » więcej 2023-01-24, godz. 07:17 Nominacje do Oscarów. Jest polski film W Los Angeles zostaną dziś ogłoszone nominacje do nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Wśród faworytów wymienia się takie filmy jak 'Duchy Inisherin', 'Fabelmanowie' oraz 'Wszystko wszędzie naraz'. Duże szanse na nominację ma… » więcej 2023-01-21, godz. 21:27 Słynna kolekcja skarbów do obejrzenia w Londynie Obrazy Goyi i Velazqueza, jedna z pierwszych map Ameryk i unikalne książki - słynna kolekcja skarbów hiszpańskiej kultury zebrana przez filantropa Archera Huntingtona trafiła z USA do Londynu. » więcej 2023-01-21, godz. 16:52 Chór Politechniki Morskiej w Szczecinie nagrał płytę „The Sound of the Sea” 11 premierowych dzieł na chór mieszany czołowych polskich kompozytorów. Chór Politechniki Morskiej nagrał swój kolejny album pod tytułem „The Sound of the Sea”. Płytę wydała Firma DUX - jedna z najbardziej prestiżowych wytwórni… » więcej
1234567