Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Wojciech Ochrymiuk[Radio Szczecin]
Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły.
Jak podkreśliła dr hab. Mirosława Jarmołowicz, rektor Akademii Sztuki: „Wybór obu artystów do tego najwyższego wyróżnienia akademickiego jest spójny z przyjętą strategią uczelni i jej wiodącym kierunkiem rozwoju artystycznego”.

Wśród uhonorowanych w dyscyplinie sztuk muzycznych znalazł się światowej sławy pianista jazzowy Adam Makowicz, a w dyscyplinie sztuk wizualnych prof. dr hab. Jarosław Kozłowski, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu w latach 1981-1987.

Jest jednym z najważniejszych przedstawicieli sztuki konceptualnej w Polsce. Zrewolucjonizował model kształcenia na uczelniach artystycznych.

Praktyka twórcza profesora obejmuje 50 lat, w tym okres realnego socjalizmu, w którym wykonywał tytaniczną pracę. Zdaniem słynnego prof. dr. hab. Łukasza Skąpskiego „był jednym z niewielu w Polsce artystów bezkompromisowo tworzących i promujących zachodnie, europejskie, i w owym czasie progresywne wartości.”

Nie sądziłem, że doczekam tytułu doktora honoris causa – powiedział prof. Kozłowski.

- To wielki zaszczyt dla mnie i ogromnie się cieszę, że właśnie Akademia Sztuki zaprosiła mnie do tej ceremonii. Ta uczelnia w Szczecinie w tej chwili jest moim zdaniem najbardziej progresywną i najważniejszą uczelnią artystyczną w Polsce – stwierdził profesor.

Z twórczością prof. Kozłowskiego można się spotkać w Galerii Poziom 4. w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Otwarta dziś wystawa pod tytułem „Palec w oko” prezentuje Jego wybrane prace z lat 1970-2022. Będzie dostępna do 8 stycznia 2023 roku.

Więcej o uroczystości nadania tytułów doktora honoris causa w magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]
Dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie pasuje prof. Jarosława Kozłowskiego na doctora honoris causa Akademii Sztuki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Dr hab. Mirosława Jarmołowicz, prof. AS – rektor Akademii Sztuki w Szczecinie pasuje prof. Jarosława Kozłowskiego na doctora honoris causa Akademii Sztuki. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-02-05, godz. 09:55 Joanna Tylkowska-Drożdź owacyjne przyjęta w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Kilkunastominutowymi owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Willi Lentza. Solistką wieczoru była wybitna sopranistka Joanna Tylkowska-Drożdż. Artystka zainaugurowała nowy cykl spotkań pt. „Ad Astra” ariami… » więcej 2023-02-04, godz. 12:38 Osioł z oskarowego "IO" mieszkał w polickiej zagrodzie Jeden z osiołków z filmu nominowanego do Oskara 'IO' Jerzego Skolimowskiego przez kilka lat mieszkał niedaleko Polic. W zagrodzie Pana Roberta Cichockiego 'Kuba' - bo tak ma na imię osiołek-aktor spędził cztery lata. » więcej 2023-02-03, godz. 16:12 Najlepsze kadry minionego roku na wystawie w szczecińskim muzeum [ZDJĘCIA] Wernisaż wystawy szczecińskich fotoreporterów - w Muzeum Techniki i Komunikacji przy ulicy Niemierzyńskiej pokazują swoje najlepsze kadry z minionych 12 miesięcy. » więcej 2023-02-03, godz. 09:22 Baltic Neopolis Orchestra stara się o własną siedzibę To może być nowe miejsce na mapie kulturalnej Szczecina. Baltic Neopolis Orchestra ma szansę na własną siedzibę. » więcej 2023-02-01, godz. 11:07 Zmarł polski aktor Leonard Pietraszak Nie żyje Leonard Pietraszak. Aktor miał 86 lat. » więcej 2023-01-27, godz. 19:07 Filmowcy wracają na wyspę Uznam Powstają nowe odcinki popularnego serialu niemieckiego 'Der Usedom-Krimi'. » więcej 2023-01-27, godz. 12:34 Andrzej Wierciński w komisji eksperckiej. Willa Lentza kupiła fortepian Steinway&Sons [WIDEO, ZDJĘCIA] Wspaniały instrument często określany jako idealny. Wyważony i wszechstronny bardzo dobrze sprawdza się w warunkach kameralnych, jak i wielkich salach koncertowych. » więcej 2023-01-25, godz. 23:51 Maja Laura zagrała na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Jej występ odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2023-01-25, godz. 20:15 Film o Panu Samochodziku. Jak to było z "Księgą Strachów"? [WIDEO, ZDJĘCIA] Wyruszyli śladami Pana Samochodzika po Pojezierzu Myśliborskim - dziś swoją premierę miał film dokumentalny popularnej powieści przygodowej dla młodzieży 'Księga Strachów' Zbigniewa Nienackiego. » więcej 2023-01-25, godz. 14:25 Wystawa dwóch światów z czasów PRL [WIDEO, ZDJĘCIA] 'PRL - bieguny pamięci' to tytuł wystawy w Centrum Dialogu Przełomy. Wystawy niezwykłej, pokazywanej w ramach obchodów 7-lecia działalności Centrum. » więcej
1234567