Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Hina Maeda – skrzypaczka gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Runego Bergmanna. Fot. Kamila Kozioł [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Hina Maeda – skrzypaczka gra z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza pod dyrekcją Runego Bergmanna. Fot. Kamila Kozioł [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu.
Nie spodziewałam się aż tylu nagród - powiedziała Hina Maeda.

- Dzięki konkursowi poznałam twórczość Wieniawskiego i nie mogę wyjść z podziwu, jak piękną muzykę tworzył. Teraz gram ją w polskich salach koncertowych, ale z ogromną przyjemnością włączę ją do swoich występów na świecie. Dzisiejsza publiczność tak owacyjnie mnie przyjęła, że czuję się troszkę onieśmielona. Niemniej jednak bardzo dziękuję za rzęsiste brawa, które należą się także orkiestrze i wspaniałemu dyrygentowi. Jestem bardzo wdzięczna za wszystko co mnie tutaj spotkało. Wierzę, że przyjadę tu ponownie - dodała solistka.

Jesteśmy po wspaniałym koncercie niezwykłej skrzypaczki - uzupełnił dyrygent Rune Bergmann, dyrektor artystyczny Filharmonii w Szczecinie.

- Jest nad wyraz muzykalna i bardzo precyzyjna w grze. Koncert skrzypcowy nr 2 d-moll op. 22 Henryka Wieniawskiego przesycony ogromnymi trudnościami wykonawczymi nie sprawiał jej najmniejszych przeszkód. Nie dziwię się zatem, że zwyciężyła tak trudny konkurs. Dziś ujmowała wszystkich przechodzeniem z subtelnego piano do wręcz szaleńczego forte. Sama wprowadzała swoje rubata, które stanowiły o oryginalności interpretacyjnej. Jestem szczęśliwy, że zagrała w naszej Filharmonii na tyle świetnie, że dostarczyła wszystkim ogromnej przyjemności - podsumował dyrygent.

Koncert zamknęła monumentalna Symfonia fantastyczna „Epizod z życia artysty” op. 14 Hectora Berlioza pod dyrekcją Runego Bergmanna.
Relcja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2023-01-14, godz. 09:08 Adam Sztaba poprowadzi Koncert Prezydencki w Filharmonii [ZDJĘCIA] „Chcemy być sobą” zespołu Perfect, „Psalm stojących w kolejce” z repertuaru Krystyny Prońko i „Mury” Jacka Kaczmarskiego - to tylko część słynnych piosenek, które zabrzmią w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w… » więcej 2023-01-13, godz. 09:17 "Szczecin ma jedną z lepszych infrastruktur kulturalnych". Ale brakuje pieniędzy Wykładowca Akademii Sztuki o cięciu finansów na instytucje kultury w Szczecinie. » więcej 2023-01-11, godz. 07:31 Złote Globy rozdane Znamy zwycięzców tegorocznych Złotych Globów. Triumfował film Stevena Spielberga 'Febelmanowie'. » więcej 2023-01-07, godz. 08:59 Owacyjne przyjęcie artystów Narodowego Forum Muzyki w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. » więcej 2023-01-06, godz. 11:22 Święto Trzech Króli w Filharmonii. Zabrzmi Oratorium Bacha [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie uczci Święto Trzech Króli koncertem idealnie wpisującym się w ten dzień. » więcej 2023-01-04, godz. 10:30 W Szczecinie powstało pierwsze w Polsce muzeum sztuki zduńskiej [WIDEO, ZDJĘCIA] Dzięki pasji budowniczego pieców Macieja Burdzego oraz artystki i konserwatorki ceramiki Marii Grzybek, którzy przez lata zbierali różnego rodzaju przedmioty z tym związane, powstało w Szczecinie 'Muzeum Zduńskie Opowieści'. » więcej 2023-01-01, godz. 10:01 „Marsz Radetzkiego” Straussa zamknął sylwestrowy wieczór w Filharmonii [ZDJĘCIA] Znane na całym świecie dzieła muzyki klasycznej zabrzmiały wczoraj w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Licznie zgromadzona publiczność i artyści występujący w Złotej Sali żegnali stary rok na koncercie pod tytułem… » więcej 2022-12-31, godz. 11:28 Wiedeński wieczór sylwestrowy w Złotej Sali Filharmonii Słynne walce Johanna Straussa i znane utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Antonina Dvořáka, Georgesa Bizeta oraz Hectora Berlioza. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ostatni w tym roku koncert pod tytułem „Wiedeński… » więcej 2022-12-30, godz. 09:51 Cięcia w szczecińskiej kulturze. Mocne słowa aktora 'Pogłębia się różnica między Szczecinem a innymi miastami w Polsce' - mówił gość 'Rozmowy pod Krawatem'. Maciej Litkowski, aktor i przewodniczący komisji zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze Współczesnym… » więcej 2022-12-29, godz. 11:34 Zespół Wszy zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej
1234567