Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Agnieszka Holland. Fot. Małgorzata Frymus [Radio Szczecin]
Wybitna reżyserka filmowa Agnieszka Holland gościem Trafostacji Sztuki w Szczecinie. Spotkanie z nią było częścią programu wystawy Natalii Romik "Kryjówki. Architektura przetrwania".
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".

Zrobiłam trzy filmy opowiadające o Holokauście, wszystkie z perspektywy zwykłych ludzi uwikłanych w historię - mówiła podczas spotkania Agnieszka Holland. - O Holokauście nie wolno nam zapomnieć - dodała reżyserka.

- To jest zdarzenie, które się nie skończyło i nieustannie się aktualizuje. Każde kolejne pokolenie inaczej na to patrzy. Też to, co się dzieje w Europie w tej chwili, co przypomina lata 30., zupełnie inaczej pozwala nam, nie tylko politycznie, ale tak ludzko, czy filozoficznie popatrzeć na doświadczenie Holokaustu. Wydaje mi się, że Holokaust jest nieustannym źródłem najistotniejszych pytań, na temat tego, do czego jesteśmy zdolni i kim jesteśmy - mówiła Holland.

Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

- Holokaust był niewątpliwie taką szczepionką, która spowodowała, że Europa zupełnie przestraszyła się swojej własnej twarzy i zorganizowała się inaczej. Powstanie Unii Europejskiej to w dużym stopniu reakcja na drugą wojnę światową i na to, co stało się z Niemcami i co zrobili swoim bliźnim, innym ludziom, Żydom, Polakom - podkreślała reżyserka.

Wystawa "Kryjówki. Architektura przetrwania" dostępna jest w szczecińskiej Trafostacji Sztuki jeszcze do niedzieli.
Na ekspozycji jednym z dziewięciu prezentowanych przypadków kryjówek, gdzie ukrywali się podczas wojny Żydzi, są kanały Lwowa. Do szerszej świadomości dostały się dzięki filmowi Agnieszki Holland - "W ciemności".
Czy Holokaust czegoś nas nauczył?

Zobacz także

2022-12-31, godz. 11:28 Wiedeński wieczór sylwestrowy w Złotej Sali Filharmonii Słynne walce Johanna Straussa i znane utwory m.in. Stanisława Moniuszki, Antonina Dvořáka, Georgesa Bizeta oraz Hectora Berlioza. Dziś w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ostatni w tym roku koncert pod tytułem „Wiedeński… » więcej 2022-12-30, godz. 09:51 Cięcia w szczecińskiej kulturze. Mocne słowa aktora 'Pogłębia się różnica między Szczecinem a innymi miastami w Polsce' - mówił gość 'Rozmowy pod Krawatem'. Maciej Litkowski, aktor i przewodniczący komisji zakładowej Związku Zawodowego Aktorów Polskich przy Teatrze Współczesnym… » więcej 2022-12-29, godz. 11:34 Zespół Wszy zagrał na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-12-27, godz. 21:01 Wszy w Radiu Szczecin! [WIDEO, ZDJĘCIA] Studio koncertowe nieczynne do kwietnia. » więcej 2022-12-25, godz. 14:32 Wesołych Świąt z kabaretem OT.TO [ROZMOWA] Kabaret OT.TO zdaniem artystów grupy założonej w 1987 roku, to „Ostatnie Takie Trio Oszołomów”. Panowie nagrali kolejny swój krążek, tym razem pod tytułem „Wesołych Świąt” z dwunastoma piosenkami, których liczba nawiązuje… » więcej 2022-12-21, godz. 07:26 Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Luksusowe pałace i wille szczecińskiej burżuazji. Leżą w zielonym, parkowym otoczeniu. W rezydencji Augusta Lentza otwarto wczoraj wystawę pod tytułem „Dziedzictwo Architektoniczne Szczecina”. » więcej 2022-12-18, godz. 10:45 Wręczono Medale Zasłużony dla Zachodniopomorskiej Radiofonii [ZDJĘCIA] Cztery wybitne postaci związane z Polskim Radiem Szczecin otrzymały wczoraj w studiu S-1 im. Jana Szyrockiego zaszczytne wyróżnienia „Zasłużony dla Zachodniopomorskiej Radiofonii”. Medale przyznał Wojciech Włodarski - prezes R… » więcej 2022-12-17, godz. 19:53 Wzruszający koncert świąteczny w Radiu Szczecin [ZDJĘCIA] Kompozycją 'Palindromy' szczecińskiego kompozytora Piotra Klimka zakończył się dziś w studiu koncertowym im. Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin koncert świąteczny pt. 'Christmas Best'. » więcej 2022-12-17, godz. 16:52 Świąteczny Koncert "Christmas Best" w Radiu Szczecin Magiczny, nastrojowy, świąteczny... Utwory bożonarodzeniowe zabrzmią dziś w studiu koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego Radia Szczecin. Doskonale znany repertuar wykonają m.in. liderzy orkiestry kameralnej 'Baltic Neopolis Orchestra… » więcej 2022-12-16, godz. 10:41 Prawykonanie kompozycji Stalmierskiego na Jubileuszu Bogusława Jakubowskiego Jedno z największych arcydzieł muzyki - Symfonia nr 8 h-moll „Niedokończona” Franciszka Schuberta, poemat symfoniczny „Preludia” Ferenca Liszta oraz światowe prawykonanie nowego utworu szczecińskiego kompozytora - Janusza Stalmierskiego… » więcej
1234567