Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Dominika Chorosińska – aktorka. Fot. D. Chorosińska [Materiały prasowe ]
Dominika Chorosińska – aktorka. Fot. D. Chorosińska [Materiały prasowe ]
Profesor Andrzej Chorosiński – organista. Fot. Jan Olczak [Materiały prasowe]
Profesor Andrzej Chorosiński – organista. Fot. Jan Olczak [Materiały prasowe]
W 2018 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił Święto będące wyrazem hołdu dla wszystkich kapłanów o niezłomnej postawie patriotycznej, którzy oddali życie za Ojczyznę i Niepodległą Polskę. Wybrana data, 19 października, nawiązuje do rocznicy śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W 1984 roku kapłan został zamordowany przez funkcjonariuszy SB.
W przededniu 38. rocznicy tragicznej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki i Jego 75. rocznicy urodzin, w szczecińskim Kościele pw. Opatrzności Bożej będziemy świadkami wielkiego święta. Kompozycje m.in. Fryderyka Chopina, Jana Sebastiana Bacha i Felixa Mendelssohna Bartholdy’ego zagra w niedzielę światowej sławy organista, prof. Andrzej Chorosiński.

- Ponieważ każde wystąpienie artystyczne jest jakąś odświętnością, to również w tym rozumieniu przyjmuję odświętność tego mojego występu, a ja postaram się wyjść na przeciw temu, czego oczekuje ode mnie publiczność i czego oczekiwali ode mnie kompozytorzy – powiedział prof. Chorosiński.

Ponadto podczas koncertu aktorka Dominika Chorosińska będzie recytowała wiersze polskich wieszczów romantyzmu w ustanowionym przez Sejm RP Roku Romantyzmu Polskiego. Warto dodać, że dokładnie dwieście lat temu „…w roku 1822 ukazały się w Wilnie 'Ballady i romanse' Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu".

Wieczór rozpocznie się o godzinie 19 w Kościele pw. Opatrzności Bożej przy ulicy Marii Dąbrowskiej 19. Organizatorami wydarzenia współfinansowanego ze środków Gminy Miasto Szczecin są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw i Parafia na Osiedlu Majowym w Szczecinie. Wstęp jest bezpłatny.

Program koncertu

Jan Sebastian Bach (1785-1750) – Toccata d-moll (BWV 565)
Fryderyk Chopin (1810-1849) – Nokturn f-moll Op. 55 nr 1
Wyk. Andrzej Chorosiński

Poezja Adama Mickiewicza
Recytacja – Dominika Chorosińska

Fryderyk Chopin – Etiuda cis-moll Op. 25 nr 7
Wyk. Andrzej Chorosiński

Poezja Juliusza Słowackiego
Recytacja – Dominika Chorosińska

Fryderyk Chopin – Nokturn Es-dur Op. 9 nr 2
Wyk. Andrzej Chorosiński

Poezja Cypriana Kamila Norwida
Recytacja – Dominika Chorosińska

Felix Mendelssohn Bartholdy (1809-1847) – VI Sonata d-moll
Theodore Dubois (1837-1924) – Toccata G-dur
Wyk. Andrzej Chorosiński
Relcja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-12-02, godz. 09:15 "Sytuacja kultury w Szczecinie jest dramatyczna" Sytuacja jest dramatyczna. Jeżeli Teatr Współczesny w Szczecinie straci kilkaset tysięcy złotych dotacji od miasta, to będzie mniej grać i produkować nowych spektakli - mówił w 'Rozmowach pod krawatem' dyrektor artystyczny Jakub… » więcej 2022-12-02, godz. 08:28 Finałowa Gala II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza [ZDJĘCIA] Pierwsza edycja konkursu, jeszcze bez patrona, odbyła się w 2018 roku w Filharmonii w Szczecinie z okazji stulecia Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. » więcej 2022-11-30, godz. 23:58 Zespół Obrasqi wystąpił na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-11-29, godz. 20:47 Adam Makowicz i Leszek Możdżer owacyjnie przyjęci w Złotej Sali Filharmonii [ZDJĘCIA] Zwieńczeniem uroczystości nadania przez Akademię Sztuki w Szczecinie tytułów doktora honoris causa był wczorajszy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Na scenie Złotej Sali zagrał uhonorowany tym tytułem… » więcej 2022-11-29, godz. 19:40 Obrasqi malowane dźwiękiem [WIDEO, ZDJĘCIA] To kolejny minikoncert w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-11-29, godz. 12:37 Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA] Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi 'Niedźwiedź'. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski i Aleksander… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej
3456789