Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie "Atom String Quartet". Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę pod tytułem "Fallen Angel".
O napisanie trzyczęściowego utworu poprosił mnie światowej sławy pianista, Janusz Olejniczak. Pomyślałem, że stworzę koncert, w którym ukaże tego artystę w mniej znanej roli – powiedział Mateusz Smoczyński.

- W moim utworze pojawia się również improwizacja, bo ja jestem skrzypkiem improwizującym. Janusz Olejniczak z kolei bardzo lubi improwizacje, ale nie zawsze idzie w tę stronę, chociaż mam nadzieję, że się tutaj odważy. Robi to naprawdę świetnie, bo ma wspaniały gust i instynkt muzyczny, więc serdecznie Janusza Olejniczaka namawiam do improwizowania – uzupełnił Smoczyński.

Mateusza Smoczyńskiego poznałem kilkanaście lat temu przy okazji wspólnego projektu muzycznego "Głosy gór" m.in. z "Atom String Quartet", którym dyrygował Jerzy Maksymiuk – dodał Janusz Olejniczak.

- To jest świetny koncert do grania dla wszystkich, także bardzo dobrze, że nie napisał go tylko pod siebie, pod improwizacje, pod jazz, tylko w zasadzie stworzył taką nową muzykę bardzo odświeżającą. Ten koncert zawiera wiele elementów i głębokich, ale jednocześnie poruszających i mocno energetycznych – podsumował Janusz Olejniczak.

Solistom towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Podczas koncertu zabrzmi również Symfonia d-moll francuskiego kompozytora Césara Francka w dwusetną rocznicę urodzin mistrza. Początek wieczoru o godzinie 19.

Wykonawcy koncertu

Janusz Olejniczak – fortepian
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Program

Mateusz Smoczyński – "Fallen Angel" Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę (premiera)
César Franck – Symfonia d-moll
Relacja Pawła Szewłogi [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-12-13, godz. 21:35 Strajkujący musieli liczyć się z tym, że mogą dostać wyrok kary śmierci Pokazy filmu Agnieszki Kuchcińskiej-Kurcz i Moniki Mazenek-Wilczyńskiej „Pacyfikacja stoczni im. A. Warskiego w 1981 r.” odbyły się we wtorek w Centrum Dialog Przełomy w Szczecinie i w Klubie Delta w Dąbiu. » więcej 2022-12-13, godz. 20:04 Pieśni Gintrowskiego w Radiu Szczecin w 41. rocznicę stanu wojennego. Zaśpiewała Katarzyna Mielnik [ZDJĘCIA] „Ornamentatorzy”, „Przesłuchanie Anioła”, „Wróżba” i „Kanapka z człowiekiem”. Pieśni Przemysława Gintrowskiego to tekstów m.in. Zbigniewa Herberta i Jacka Kaczmarskiego zabrzmiały w studiu koncertowym S-1 im. Jana… » więcej 2022-12-12, godz. 12:39 Grand Prix SAWP dla Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego [ZDJĘCIA] Owacjami na stojąco i bisem zakończył się wczoraj Festiwal Muzyczny „Koncerty Grünebergowskie” 2022. » więcej 2022-12-10, godz. 19:45 Finał Festiwalu "Koncerty Grünebergowskie" z GRAND PRIX SAWP [ZDJĘCIA] Inauguracja obchodów dwudziestej rocznicy śmierci Profesora Jana Szyrockiego i piętnastolecia istnienia Chóru Męskiego „Słowiki 60” im. Jana Szyrockiego. Po koncercie publiczność pozna Laureata Nagrody GRAND PRIX SAWP przyznanej… » więcej 2022-12-10, godz. 09:18 Łukasz Borowicz z muzyką XX wieku w Filharmonii [ZDJĘCIA] Sławę przyniosły mu głośne premiery w teatrach operowych na świecie, a także koncerty ze słynnymi orkiestrami, choćby m.in. z Londyńską i Szkocką BBC, Berlińską, czy Narodową w Los Angeles. W piątek Łukasz Borowicz - jeden… » więcej 2022-12-09, godz. 10:25 Maestro Łukasz Borowicz w Złotej Sali Filharmonii Regularnie koncertuje i nagrywa z najlepszymi orkiestrami i solistami na świecie. W swojej niezwykłej karierze poprowadził kilkaset przedstawień operowych i baletowych. Zarejestrował ponad sto albumów pokrytych złotem i platyną. Łukasz… » więcej 2022-12-07, godz. 13:37 „Nad portem noc” – wystawa fotograficzna Roberta Stachnika [ZDJĘCIA] Medycy, piekarze, ludzie niosący pomoc innym, naprawiający tory tramwajowe albo czuwający nad miastem. Pracują w nocy, kiedy większość z nas śpi. W środę w Klubie 13 Muz otwarcie wystawy „Nad portem noc” Roberta Stachnika - fotoreportera… » więcej 2022-12-07, godz. 11:02 Nie żyje aktor Jan Nowicki Nie żyje Jan Nowicki - polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, reżyser teatralny. Poinformował o tym Program 1 Polskiego Radia. Miał 83 lata. » więcej 2022-12-06, godz. 07:29 Bursztynowe Pierścienie rozdane Bursztynowe Pierścienie dla najlepszych aktorów i spektakli rozdane. W poniedziałek w Willi Lentza w Szczecinie odbyła się Gala Plebiscytu. » więcej 2022-12-03, godz. 13:53 Michał Ziółkowski triumfatorem II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego im. Mieczysława Karłowicza [ZDJĘCIA] 40 tysięcy euro w puli nagród. Około 160 zgłoszeń z ponad 35. państw całego świata. Wczoraj w Złotej Sali Filharmonii szczecińscy symfonicy pod batutą Szymona Bywalca prapremierowo wykonali pięć polskich dzieł na II Międzynarodowym… » więcej
2345678