Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja: Mateusz Papke [Radio Szczecin]
Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie "Atom String Quartet". Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę pod tytułem "Fallen Angel".
O napisanie trzyczęściowego utworu poprosił mnie światowej sławy pianista, Janusz Olejniczak. Pomyślałem, że stworzę koncert, w którym ukaże tego artystę w mniej znanej roli – powiedział Mateusz Smoczyński.

- W moim utworze pojawia się również improwizacja, bo ja jestem skrzypkiem improwizującym. Janusz Olejniczak z kolei bardzo lubi improwizacje, ale nie zawsze idzie w tę stronę, chociaż mam nadzieję, że się tutaj odważy. Robi to naprawdę świetnie, bo ma wspaniały gust i instynkt muzyczny, więc serdecznie Janusza Olejniczaka namawiam do improwizowania – uzupełnił Smoczyński.

Mateusza Smoczyńskiego poznałem kilkanaście lat temu przy okazji wspólnego projektu muzycznego "Głosy gór" m.in. z "Atom String Quartet", którym dyrygował Jerzy Maksymiuk – dodał Janusz Olejniczak.

- To jest świetny koncert do grania dla wszystkich, także bardzo dobrze, że nie napisał go tylko pod siebie, pod improwizacje, pod jazz, tylko w zasadzie stworzył taką nową muzykę bardzo odświeżającą. Ten koncert zawiera wiele elementów i głębokich, ale jednocześnie poruszających i mocno energetycznych – podsumował Janusz Olejniczak.

Solistom towarzyszyć będą szczecińscy symfonicy pod dyrekcją Wojciecha Rodka. Podczas koncertu zabrzmi również Symfonia d-moll francuskiego kompozytora Césara Francka w dwusetną rocznicę urodzin mistrza. Początek wieczoru o godzinie 19.

Wykonawcy koncertu

Janusz Olejniczak – fortepian
Mateusz Smoczyński – skrzypce
Wojciech Rodek – dyrygent
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Szczecinie

Program

Mateusz Smoczyński – "Fallen Angel" Koncert podwójny na skrzypce, fortepian i orkiestrę (premiera)
César Franck – Symfonia d-moll
Relacja Pawła Szewłogi [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę 'Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag' otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Jantar'. » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów 'O!Góry' im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej 2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej 2022-11-22, godz. 14:31 Radni o finansowaniu szczecińskiej filharmonii Przez kolejne 3 lata szczecińska filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury - aneks do umowy przegłosowała Rada Miasta. » więcej 2022-11-20, godz. 09:47 Tribute to Maria Koterbska w Złotej Sali Filharmonii Była gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. W repertuarze miała przeszło 1500 utworów, w tym około 400 nagranych. Piosenki Marii Koterbskiej zabrzmią w niedzielę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej
1234567