Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomek Torres. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Tomek Torres. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Nocne pokazy iluminacji budynku Filharmonii zamykają każdy dzień trwającego Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W czwartek w ramach piątej edycji wydarzenia dodatkowo rozmawiano o szeroko pojętej harmonii.
Panel dyskusyjny prowadził Jacek Hałas, którego interlokutorami byli Radzimir Dębski, Andrzej Dragan, Mikołaj Rykowski, Zuzanna Skalska i Jolanta Starzak. Z licznie zgromadzoną publicznością Sali Kameralnej Filharmonii doszli m.in. do przekonania, że w dysharmonii też można coś harmonicznego odkryć.

- W architekturze połączenia dwóch kompletnie niepasujących styli może prowadzić do bardzo interesujących efektów, więc pojęcie harmonii jest trudne do wykolejenia się. Ona często odnajduje się w różnych, nieoczekiwanych miejscach. Zatem wydaje mi się, że dysharmonia inteligentnie zaprojektowana może być o wiele bardziej ciekawsza niż coś, co jest harmoniczne – powiedział prof. Andrzej Dragan.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także wieczór pod tytułem „Sonic Energy” Tomka i Pauliny Torresów.

- To muzyka relaksacyjna z moimi tekstami, niektóre są Tomka i z jego muzyką. Mówią o miłości, wdzięczności, o samych pięknych wartościach. Ludzie przychodząc na nasze koncerty bardzo się wyciszają. Chodzi nam o to, żeby mieli przestrzeń, żeby móc coś przemyśleć w ciszy, bo cisza jest odpowiedzią na wszystkie pytania – stwierdziła Paulina Łaba-Torres. - I ta cisza da nam siłę, żeby wejść w ten harmider świata – podsumował Tomek Torres.

Dziś w ramach Festiwalu o godzinie 21 wystąpi Max Cooper – brytyjski DJ i producent muzyczny z najnowszym projektem pt. „Unspoken Words”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi 'Niedźwiedź'. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski i Aleksander… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę 'Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag' otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Jantar'. » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów 'O!Góry' im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej 2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej
45678910