Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Tomek Torres. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Tomek Torres. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Nocne pokazy iluminacji budynku Filharmonii zamykają każdy dzień trwającego Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W czwartek w ramach piątej edycji wydarzenia dodatkowo rozmawiano o szeroko pojętej harmonii.
Panel dyskusyjny prowadził Jacek Hałas, którego interlokutorami byli Radzimir Dębski, Andrzej Dragan, Mikołaj Rykowski, Zuzanna Skalska i Jolanta Starzak. Z licznie zgromadzoną publicznością Sali Kameralnej Filharmonii doszli m.in. do przekonania, że w dysharmonii też można coś harmonicznego odkryć.

- W architekturze połączenia dwóch kompletnie niepasujących styli może prowadzić do bardzo interesujących efektów, więc pojęcie harmonii jest trudne do wykolejenia się. Ona często odnajduje się w różnych, nieoczekiwanych miejscach. Zatem wydaje mi się, że dysharmonia inteligentnie zaprojektowana może być o wiele bardziej ciekawsza niż coś, co jest harmoniczne – powiedział prof. Andrzej Dragan.

Ogromnym zainteresowaniem cieszył się także wieczór pod tytułem „Sonic Energy” Tomka i Pauliny Torresów.

- To muzyka relaksacyjna z moimi tekstami, niektóre są Tomka i z jego muzyką. Mówią o miłości, wdzięczności, o samych pięknych wartościach. Ludzie przychodząc na nasze koncerty bardzo się wyciszają. Chodzi nam o to, żeby mieli przestrzeń, żeby móc coś przemyśleć w ciszy, bo cisza jest odpowiedzią na wszystkie pytania – stwierdziła Paulina Łaba-Torres. - I ta cisza da nam siłę, żeby wejść w ten harmider świata – podsumował Tomek Torres.

Dziś w ramach Festiwalu o godzinie 21 wystąpi Max Cooper – brytyjski DJ i producent muzyczny z najnowszym projektem pt. „Unspoken Words”.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-19, godz. 09:21 Hina Maeda brawurowo zagrała na skrzypcach Stradivariusa w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-18, godz. 09:19 Roguszka: kolejne pokolenie inaczej spojrzy na pomysł postawienia Frygi Cieszy się z wyroku w sprawie Frygi, ale uważa, że brakuje podobnego akcentu w Szczecinie. Tak Rafał Roguszka komentuje decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnej instalacji. » więcej 2022-11-18, godz. 08:28 Hina Maeda – zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zagra w Szczecinie Zajęła pierwsze miejsce. Otrzymała też nagrody specjalne za najlepsze wykonanie kaprysu, sonaty i koncertów Henryka Wieniawskiego oraz Johannesa Brahmsa. Hina Maeda - niekwestionowana triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-16, godz. 21:03 Filmy o górach za tydzień w Szczecinie [ZDJĘCIA] 10. Przegląd Filmów o Górach ruszy w Szczecinie już za tydzień. Zaplanowano niemal tysiąc minut projekcji, do tego spotkania autorskie i panele dyskusyjne oraz wystawy. » więcej 2022-11-14, godz. 20:35 Zmarł Jerzy Połomski W wieku 89 lat zmarł piosenkarz Jerzy Połomski - poinformowała PAP menadżerka artysty. Ostatnie lata życia spędził w Skolimowie. » więcej 2022-11-11, godz. 18:48 Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Szczecin. Zagrała Orkiestra Wojskowa [WIDEO, ZDJĘCIA] Wykonuje muzykę marszowo-paradną, rozrywkową, a także patriotyczno-religijną i marynistyczną. Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu zagrała w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego. » więcej 2022-11-11, godz. 15:55 Święto Niepodległości z dyrygentem Antonim Witem w Złotej Sali Filharmonii Karierę zaczynał od asystentury u boku Herberta von Karajana w Filharmonii Berlińskiej. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach świata. W swojej długiej i nadzwyczajnej karierze nagrał ponad 200 albumów. » więcej 2022-11-07, godz. 14:27 „Dziady Moje” nowa wystawa w Szczecinie [ZDJĘCIA] Wystawę prac Kuby Konarzewskiego malarza, fotografa i scenografa - „Dziady Moje” można oglądać w najmłodszej galerii wystawienniczej w Szczecinie 'Zapach Sztuki'. » więcej 2022-11-06, godz. 12:54 Willa Lentza w rytmie poloneza [WIDEO, ZDJĘCIA] Projekcja polskiej epopei narodowej „Pan Tadeusz” w reżyserii Andrzeja Wajdy ze słynnym finałowym polonezem Wojciecha Kilara, koncert Orkiestry Kameralnej Opery Berlińskiej i spektakl Baletu Dworskiego „Cracovia Danza” to tylko… » więcej 2022-11-06, godz. 08:13 Polskie filmy w Chicago W Chicago rozpoczynają się pokazy polskich filmów. Przez najbliższe dwa tygodnie widzowie zobaczą ponad 60 produkcji zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. To największy pokaz polskiego kina poza granicami naszego kraju. » więcej
1234567