Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Radzimir Dębski – kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista, producent muzyczny na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Radzimir Dębski – kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista, producent muzyczny na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Audiowizualna instalacja modułowa duetu ELEKTRO MOON VISION, wernisaż wystawy fotografii Marcina Kydryńskiego oraz Zuzy Krajewskiej z kolekcją Basi Baczyńskiej – to tylko niektóre atrakcje zainaugurowanego w środę Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wystąpił także Radzimir JIMEK Dębski.
Urodziłem się w Szczecinie, stąd zawsze chętnie tutaj koncertuję. Tym razem przedstawiłem dwie swoje kompozycje – powiedział Radzimir Dębski.

- Historycznym utworem był ten, który zagraliśmy jako pierwszy, czyli kompozycja zagrana podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii w Szczecinie osiem lat temu. Właśnie we wrześniu minęła okrągła rocznica i moje dzieło znów zabrzmiało w Złotej Sali – uzupełnił Dębski.

Jestem szczęśliwy, że premierowo wykonane moje nowe dzieło zechciał współtworzyć i wykonać genialny Jacek Hałas. Świetnie czuliśmy się na scenie ze szczecińskimi symfonikami oraz m.in. z Kapelą Dudziarską „Manugi” i Zespołem Śpiewaczym z Kawęczyna. W tym utworze polska muzyka ludowa odegrała istotną rolę – dodał Dębski.

- To co dla mnie było najważniejsze, jeśli chodzi o jakby wyciągnięcie z niej, to przede wszystkim nie próbowanie udawania jej. Tu jest ważna transowość, szczerość oczywiście i prostota, która wcale nie jest taka prosta – zakręca nam nieźle w głowie, tak jak i wspaniała harmonia. Również rytm był dla mnie ciekawym aspektem, stąd głównie nim się zająłem – stwierdził Radzimir Dębski.

Dziś o godzinie 18 w ramach Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Hałasa na temat szeroko pojętej harmonii. Interlokutorami będą Radzimir Dębski, Andrzej Dragan, Mikołaj Rykowski, Zuzanna Skalska i Jolanta Starzak. Natomiast o godzinie 21 koncert muzyki relaksacyjnej. Na scenie Sali Kameralnej Filharmonii wystąpią Tomek Torres (handpan, misy, gongi, muzyka), Paulina Łaba-Torres (słowa, wokal) i Ałła Raginis (medytacja).

Wykonawcy koncertu JIMEK & HAŁAS | Ballady i Romanse

• Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Radzimira JIMKA Dębskiego
• Kapela Dudziarska „Manugi”
• Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna
• Jacek Hałas – koncepcja, reżyseria, lira korbowa
• Marta Maślanka – cymbały
• Kacper Malisz – skrzypce
• Joanna Gostkowska – śpiew
• Maciej Żurek – skrzypce
• Antek Hasso-Agopsowicz – bęben obręczowy, baraban

Spotkanie z Radzimirem JIMKIEM Dębskim w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-09-14, godz. 18:44 TransPort Literacki zacumuje w Kołobrzegu Już po raz drugi Kołobrzeg będzie gościł polskich i zagranicznych artystów w ramach festiwalu TransPort Literacki. Znamy szczegóły 28. edycji wydarzenia. » więcej 2023-09-12, godz. 19:18 Sapkowski potwierdza, że pisze nowego "Wiedźmina" Andrzej Sapkowski potwierdził, że pisze nowego 'Wiedźmina'. Jego saga o Geralcie z Rivii stała się fenomenem popkulturowym na całym świecie. » więcej 2023-09-09, godz. 14:44 Popularny pianista powrócił do grania w Szczecinie Zaczynał w kultowej szczecińskiej knajpie Ryska, później był wyjazd za granicę za lepszym pieniądzem, gdzie grał w największych hotelach świata. Teraz na emeryturze znów usłyszeć go można w szczecińskich restauracjach na deptaku… » więcej 2023-09-08, godz. 19:55 W Stargardzie rozpoczyna się festiwal "Soni Spatium" Odnowione, gotyckie wnętrza Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie będą miejscem koncertów, w ramach rozpoczynającej się trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni … » więcej 2023-09-03, godz. 08:29 Śpiewak z Chin zwycięzcą 23 Wielkiego Turnieju Tenorów [ZDJĘCIA] Śpiewak z Chin został zwycięzcą 23 Wielkiego Turnieju Tenorów, który odbył się w sobotę wieczorem w Teatrze Letnim w Szczecinie. » więcej 2023-09-02, godz. 11:38 Na ryby? Na lwy by?... Na grzyby! Ale jakie i jak? » więcej 2023-08-31, godz. 19:03 W sobotę w Szczecinie startuje Wielki Turniej Tenorów Po raz 23. w Szczecinie odbędzie się Wielki Turniej Tenorów. » więcej 2023-08-29, godz. 16:39 Teatr Współczesny ujawnia plany na nadchodzący sezon [ZDJĘCIA] Siedem premier zaplanowanych na najbliższy sezon - to informacje z dzisiejszej konferencji prasowej w szczecińskim Teatrze Współczesnym. » więcej 2023-08-29, godz. 07:10 Połączenie dwóch instytucji stworzy przystań dla kultury Zrodził się pomysł, aby na prawobrzeżu Szczecina działała 'Przystań Kultura'. » więcej 2023-08-27, godz. 10:08 Premiera w Teatrze Polskim i nowy patron dawnej sceny głównej Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy. » więcej
567891011