Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Radzimir Dębski – kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista, producent muzyczny na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Radzimir Dębski – kompozytor, dyrygent, multiinstrumentalista, producent muzyczny na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. Fot. Bartek Barczyk [Materiały prasowe Filharmonii w Szczecinie]
Audiowizualna instalacja modułowa duetu ELEKTRO MOON VISION, wernisaż wystawy fotografii Marcina Kydryńskiego oraz Zuzy Krajewskiej z kolekcją Basi Baczyńskiej – to tylko niektóre atrakcje zainaugurowanego w środę Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wystąpił także Radzimir JIMEK Dębski.
Urodziłem się w Szczecinie, stąd zawsze chętnie tutaj koncertuję. Tym razem przedstawiłem dwie swoje kompozycje – powiedział Radzimir Dębski.

- Historycznym utworem był ten, który zagraliśmy jako pierwszy, czyli kompozycja zagrana podczas otwarcia nowego budynku Filharmonii w Szczecinie osiem lat temu. Właśnie we wrześniu minęła okrągła rocznica i moje dzieło znów zabrzmiało w Złotej Sali – uzupełnił Dębski.

Jestem szczęśliwy, że premierowo wykonane moje nowe dzieło zechciał współtworzyć i wykonać genialny Jacek Hałas. Świetnie czuliśmy się na scenie ze szczecińskimi symfonikami oraz m.in. z Kapelą Dudziarską „Manugi” i Zespołem Śpiewaczym z Kawęczyna. W tym utworze polska muzyka ludowa odegrała istotną rolę – dodał Dębski.

- To co dla mnie było najważniejsze, jeśli chodzi o jakby wyciągnięcie z niej, to przede wszystkim nie próbowanie udawania jej. Tu jest ważna transowość, szczerość oczywiście i prostota, która wcale nie jest taka prosta – zakręca nam nieźle w głowie, tak jak i wspaniała harmonia. Również rytm był dla mnie ciekawym aspektem, stąd głównie nim się zająłem – stwierdził Radzimir Dębski.

Dziś o godzinie 18 w ramach Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny prowadzony przez Jacka Hałasa na temat szeroko pojętej harmonii. Interlokutorami będą Radzimir Dębski, Andrzej Dragan, Mikołaj Rykowski, Zuzanna Skalska i Jolanta Starzak. Natomiast o godzinie 21 koncert muzyki relaksacyjnej. Na scenie Sali Kameralnej Filharmonii wystąpią Tomek Torres (handpan, misy, gongi, muzyka), Paulina Łaba-Torres (słowa, wokal) i Ałła Raginis (medytacja).

Wykonawcy koncertu JIMEK & HAŁAS | Ballady i Romanse

• Orkiestra Filharmonii w Szczecinie pod dyrekcją Radzimira JIMKA Dębskiego
• Kapela Dudziarska „Manugi”
• Zespół Śpiewaczy z Kawęczyna
• Jacek Hałas – koncepcja, reżyseria, lira korbowa
• Marta Maślanka – cymbały
• Kacper Malisz – skrzypce
• Joanna Gostkowska – śpiew
• Maciej Żurek – skrzypce
• Antek Hasso-Agopsowicz – bęben obręczowy, baraban

Spotkanie z Radzimirem JIMKIEM Dębskim w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów 'O!Góry' im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej 2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej 2022-11-22, godz. 14:31 Radni o finansowaniu szczecińskiej filharmonii Przez kolejne 3 lata szczecińska filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury - aneks do umowy przegłosowała Rada Miasta. » więcej 2022-11-20, godz. 09:47 Tribute to Maria Koterbska w Złotej Sali Filharmonii Była gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. W repertuarze miała przeszło 1500 utworów, w tym około 400 nagranych. Piosenki Marii Koterbskiej zabrzmią w niedzielę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-11-19, godz. 09:21 Hina Maeda brawurowo zagrała na skrzypcach Stradivariusa w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-18, godz. 09:19 Roguszka: kolejne pokolenie inaczej spojrzy na pomysł postawienia Frygi Cieszy się z wyroku w sprawie Frygi, ale uważa, że brakuje podobnego akcentu w Szczecinie. Tak Rafał Roguszka komentuje decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnej instalacji. » więcej 2022-11-18, godz. 08:28 Hina Maeda – zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zagra w Szczecinie Zajęła pierwsze miejsce. Otrzymała też nagrody specjalne za najlepsze wykonanie kaprysu, sonaty i koncertów Henryka Wieniawskiego oraz Johannesa Brahmsa. Hina Maeda - niekwestionowana triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej
1234567