Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła wczoraj 69. sezon artystyczny. Na program wieczoru złożyły się utwory Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin.
Solistką wieczoru była Alena Baeva – jedna z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Artystka brawurowo wykonała Koncert skrzypcowy E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego.

- To ogromny honor grać muzykę Karola Szymanowskiego. Czuję się zaszczycona, że mogłam wykonać jego dzieło w tej pięknej Filharmonii, na dodatek podczas wieczoru otwierającego nowy sezon artystyczny. Jestem pełna podziwu, że cały koncert był wypełniony jego twórczością. Nie umiem w słowach wyrazić mojej radości z pobytu tutaj, tym bardziej, że publiczność tak gorąco oklaskiwała moją interpretację. Dlatego tak chętnie bisowałam. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa. Dziękuję melomanom, orkiestrze i wspaniałemu dyrygentowi – dodała Baeva.

Orkiestrę Symfoniczną doskonale poprowadził Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii.

- To był wspaniały koncert, który w moim przekonaniu dobrze wróży na cały nowy sezon naszej Filharmonii. Doskonale pracowało mi się z Aleną Baevą, która rozumie muzykę Karola Szymanowskiego. To naprawdę wyjątkowa artystka i taka otwarta na pracę, w ogóle na muzykę. Znaleźliśmy wspólny, artystyczny język jeszcze na próbie. Podczas koncertu uniosła na wyżyny wszystkich instrumentalistów i mnie. Cieszę się również, że publiczność tak świetnie przyjęła wszystkie dzieła Szymanowskiego w wykonaniu grającej niczym na wielkim statku orkiestry – podsumował Rune Bergmann.

Kolejny koncert Filharmonii odbędzie się w środę, 21 września 2022 roku. Tego dnia rozpocznie się 5. dniowy Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów 'O!Góry' im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej 2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej 2022-11-22, godz. 14:31 Radni o finansowaniu szczecińskiej filharmonii Przez kolejne 3 lata szczecińska filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury - aneks do umowy przegłosowała Rada Miasta. » więcej 2022-11-20, godz. 09:47 Tribute to Maria Koterbska w Złotej Sali Filharmonii Była gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. W repertuarze miała przeszło 1500 utworów, w tym około 400 nagranych. Piosenki Marii Koterbskiej zabrzmią w niedzielę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-11-19, godz. 09:21 Hina Maeda brawurowo zagrała na skrzypcach Stradivariusa w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-18, godz. 09:19 Roguszka: kolejne pokolenie inaczej spojrzy na pomysł postawienia Frygi Cieszy się z wyroku w sprawie Frygi, ale uważa, że brakuje podobnego akcentu w Szczecinie. Tak Rafał Roguszka komentuje decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnej instalacji. » więcej
567891011