Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła wczoraj 69. sezon artystyczny. Na program wieczoru złożyły się utwory Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin.
Solistką wieczoru była Alena Baeva – jedna z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Artystka brawurowo wykonała Koncert skrzypcowy E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego.

- To ogromny honor grać muzykę Karola Szymanowskiego. Czuję się zaszczycona, że mogłam wykonać jego dzieło w tej pięknej Filharmonii, na dodatek podczas wieczoru otwierającego nowy sezon artystyczny. Jestem pełna podziwu, że cały koncert był wypełniony jego twórczością. Nie umiem w słowach wyrazić mojej radości z pobytu tutaj, tym bardziej, że publiczność tak gorąco oklaskiwała moją interpretację. Dlatego tak chętnie bisowałam. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa. Dziękuję melomanom, orkiestrze i wspaniałemu dyrygentowi – dodała Baeva.

Orkiestrę Symfoniczną doskonale poprowadził Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii.

- To był wspaniały koncert, który w moim przekonaniu dobrze wróży na cały nowy sezon naszej Filharmonii. Doskonale pracowało mi się z Aleną Baevą, która rozumie muzykę Karola Szymanowskiego. To naprawdę wyjątkowa artystka i taka otwarta na pracę, w ogóle na muzykę. Znaleźliśmy wspólny, artystyczny język jeszcze na próbie. Podczas koncertu uniosła na wyżyny wszystkich instrumentalistów i mnie. Cieszę się również, że publiczność tak świetnie przyjęła wszystkie dzieła Szymanowskiego w wykonaniu grającej niczym na wielkim statku orkiestry – podsumował Rune Bergmann.

Kolejny koncert Filharmonii odbędzie się w środę, 21 września 2022 roku. Tego dnia rozpocznie się 5. dniowy Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-11-17, godz. 16:00 Piotr Paleczny zagra Chopina w Złotej Sali Filharmonii Należy bezsprzecznie do najwybitniejszych polskich pianistów w historii, także do grona najznakomitszych znawców muzyki Fryderyka Chopina. » więcej 2023-11-17, godz. 08:52 Bardzo wyczekiwana szczecińska premiera w Pleciudze Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie świętuje 70-lecie istnienia. » więcej 2023-11-16, godz. 15:58 Festiwal "Rising of Lusitania" w Szczecinie [WIDEO] V Międzynarodowy Festiwal Animowanych Dokumentów 'Rising of Lusitania' rozpoczyna się dziś w Szczecinie. » więcej 2023-11-16, godz. 11:37 Obraz "Wirtuoza Pomorskiego Krajobrazu" kupiony przez szczecińskie muzeum [WIDEO, ZDJĘCIA] Muzeum Narodowe w Szczecinie kupiło obraz Hansa Hartiga. Nosi on tytuł 'Nabrzeże rybackie zimą'. » więcej 2023-11-15, godz. 20:12 Baltic Neopolis Orchestra w Studiu Koncertowym Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Powstała w Szczecinie 15 lat temu i występowała w najdalszych zakątkach globu. Obsypana wieloma prestiżowymi nagrodami w kraju i zagranicą. Baltic Neopolis Orchestra zagra w środę w Studiu Koncertowym im. Jana Szyrockiego Radia Sz… » więcej 2023-11-11, godz. 21:31 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage W Toruniu rozpoczął się 31. międzynarodowy festiwal filmowy Energa Camerimage. » więcej 2023-11-11, godz. 14:50 Szczecin owacyjnie przyjął "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera [ZDJĘCIA] Nieskończenie długie owacje na stojąco: wrażenie przejmującej muzyki wzmocnione wyjątkową oprawą świetlną - w piątek w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza wybrzmiało 'Requiem dla mojego przyjaciela' Zbigniewa… » więcej 2023-11-10, godz. 15:09 "Requiem dla mojego przyjaciela" Zbigniewa Preisnera zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii Szczecinie Około 200 wykonawców na jednej scenie: w piątek w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie zabrzmi monumentalne 'Requiem dla mojego przyjaciela' Zbigniewa Preisnera. » więcej 2023-11-09, godz. 19:46 Niezwykła wyobraźnia ukraińskiej malarki w Galerii "Zapach sztuki" [ZDJĘCIA] Anastasiya Markovych - ukraińska malarka, od ponad 20 lat mieszkająca i pracująca w Polsce, reprezentująca styl surrealistyczny pokazuje swoje prace w Galerii 'Zapach sztuki' w Szczecinie. » więcej 2023-11-09, godz. 10:51 Premiera filmu animowanego o Wojtku, misiu-żołnierzu 'Niedźwiedź zwany Wojtkiem' - to tytuł animowanego filmu o misiu - żołnierzu, którego podczas II wojny przygarnęli polscy żołnierze. Dziś brytyjska premiera. » więcej
1234567