Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Alena Baeva – skrzypaczka przyjmuje gorące owacje publiczności. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła wczoraj 69. sezon artystyczny. Na program wieczoru złożyły się utwory Karola Szymanowskiego – polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin.
Solistką wieczoru była Alena Baeva – jedna z najbardziej rozchwytywanych skrzypaczek na świecie. Artystka brawurowo wykonała Koncert skrzypcowy E-dur op. 12 Karola Szymanowskiego.

- To ogromny honor grać muzykę Karola Szymanowskiego. Czuję się zaszczycona, że mogłam wykonać jego dzieło w tej pięknej Filharmonii, na dodatek podczas wieczoru otwierającego nowy sezon artystyczny. Jestem pełna podziwu, że cały koncert był wypełniony jego twórczością. Nie umiem w słowach wyrazić mojej radości z pobytu tutaj, tym bardziej, że publiczność tak gorąco oklaskiwała moją interpretację. Dlatego tak chętnie bisowałam. Jestem bardzo, bardzo szczęśliwa. Dziękuję melomanom, orkiestrze i wspaniałemu dyrygentowi – dodała Baeva.

Orkiestrę Symfoniczną doskonale poprowadził Rune Bergmann – dyrektor artystyczny Filharmonii.

- To był wspaniały koncert, który w moim przekonaniu dobrze wróży na cały nowy sezon naszej Filharmonii. Doskonale pracowało mi się z Aleną Baevą, która rozumie muzykę Karola Szymanowskiego. To naprawdę wyjątkowa artystka i taka otwarta na pracę, w ogóle na muzykę. Znaleźliśmy wspólny, artystyczny język jeszcze na próbie. Podczas koncertu uniosła na wyżyny wszystkich instrumentalistów i mnie. Cieszę się również, że publiczność tak świetnie przyjęła wszystkie dzieła Szymanowskiego w wykonaniu grającej niczym na wielkim statku orkiestry – podsumował Rune Bergmann.

Kolejny koncert Filharmonii odbędzie się w środę, 21 września 2022 roku. Tego dnia rozpocznie się 5. dniowy Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-29, godz. 12:37 Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA] Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi 'Niedźwiedź'. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski i Aleksander… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę 'Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag' otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Jantar'. » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej
1234567