Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Ekskluzywny box kolekcjonerski zawierający sześć płyt z twórczością Mieczysława Karłowicza. Dziś premiera albumów z dodatkowo wydanym tomikiem wierszy młodopolskich poetów, do których muzykę napisał patron Filharmonii w Szczecinie.
To projekt mający na celu nagranie wszystkich symfonicznych dzieł Karłowicza. Pierwszą pytę z jego Koncertem skrzypcowym A-dur op. 8 w wykonaniu Bartłomieja Nizioła i szczecińskich symfoników pod batutą Łukasza Borowicza zrealizowaliśmy w 2015 roku. Kolejnymi dziełami dyrygował nasz dyrektor artystyczny Rune Bergmann. Naturalnie nagraliśmy utwory na orkiestrę – powiedziała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii.

- „Odrodzenie”, czyli jedyną Symfonię e-moll op. 7 Mieczysława Karłowicza, poematy symfoniczne, w tym „Powracające fale” op. 9, „Odwieczne pieśni” op. 10, „Bianca da Molena” op. 6 – prolog symfoniczny do dramatu „Biała gołąbka″ Józefata Nowińskiego, czy ostatnią naszą płytę zawierająca poematy symfoniczne „Anna i Stanisław Oświecimowie” op. 12 oraz „Epizod na maskaradzie” op. 14 – uzupełniła dyrektor.

Elementem przełamującym konwencje klasyczne jest płyta z nowymi opracowaniami instrumentalnymi Pieśni Karłowicza w wykonaniu Atom String Quartet i Philharmonic Wind Quartet, czyli muzyków z naszej Filharmonii. Ale to nie wszystko – dodała Serwa.

- Są pieśni w wykonaniu mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej z nowymi, orkiestrowymi opracowaniami Piotra Mosa. Są także wiersze do czytania, które będą dopełnieniem i pokazaniem całościowej sylwetki naszego patrona, a także jego inspiracji literackich – podsumowała Dorota Serwa.

Całość wydawnictwa została zamknięta w czarnym, matowym pudełku ze szlachetnymi, złotymi elementami nawiązującymi do architektury Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej 2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów 'O!Góry' im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej 2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej 2022-11-22, godz. 14:31 Radni o finansowaniu szczecińskiej filharmonii Przez kolejne 3 lata szczecińska filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury - aneks do umowy przegłosowała Rada Miasta. » więcej 2022-11-20, godz. 09:47 Tribute to Maria Koterbska w Złotej Sali Filharmonii Była gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. W repertuarze miała przeszło 1500 utworów, w tym około 400 nagranych. Piosenki Marii Koterbskiej zabrzmią w niedzielę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-11-19, godz. 09:21 Hina Maeda brawurowo zagrała na skrzypcach Stradivariusa w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-18, godz. 09:19 Roguszka: kolejne pokolenie inaczej spojrzy na pomysł postawienia Frygi Cieszy się z wyroku w sprawie Frygi, ale uważa, że brakuje podobnego akcentu w Szczecinie. Tak Rafał Roguszka komentuje decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnej instalacji. » więcej
567891011