Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Filharmonii im. Mieczysława Karlowicza w Szczecinie
Ekskluzywny box kolekcjonerski zawierający sześć płyt z twórczością Mieczysława Karłowicza. Dziś premiera albumów z dodatkowo wydanym tomikiem wierszy młodopolskich poetów, do których muzykę napisał patron Filharmonii w Szczecinie.
To projekt mający na celu nagranie wszystkich symfonicznych dzieł Karłowicza. Pierwszą pytę z jego Koncertem skrzypcowym A-dur op. 8 w wykonaniu Bartłomieja Nizioła i szczecińskich symfoników pod batutą Łukasza Borowicza zrealizowaliśmy w 2015 roku. Kolejnymi dziełami dyrygował nasz dyrektor artystyczny Rune Bergmann. Naturalnie nagraliśmy utwory na orkiestrę – powiedziała Dorota Serwa, dyrektor Filharmonii.

- „Odrodzenie”, czyli jedyną Symfonię e-moll op. 7 Mieczysława Karłowicza, poematy symfoniczne, w tym „Powracające fale” op. 9, „Odwieczne pieśni” op. 10, „Bianca da Molena” op. 6 – prolog symfoniczny do dramatu „Biała gołąbka″ Józefata Nowińskiego, czy ostatnią naszą płytę zawierająca poematy symfoniczne „Anna i Stanisław Oświecimowie” op. 12 oraz „Epizod na maskaradzie” op. 14 – uzupełniła dyrektor.

Elementem przełamującym konwencje klasyczne jest płyta z nowymi opracowaniami instrumentalnymi Pieśni Karłowicza w wykonaniu Atom String Quartet i Philharmonic Wind Quartet, czyli muzyków z naszej Filharmonii. Ale to nie wszystko – dodała Serwa.

- Są pieśni w wykonaniu mezzosopranistki Małgorzaty Walewskiej z nowymi, orkiestrowymi opracowaniami Piotra Mosa. Są także wiersze do czytania, które będą dopełnieniem i pokazaniem całościowej sylwetki naszego patrona, a także jego inspiracji literackich – podsumowała Dorota Serwa.

Całość wydawnictwa została zamknięta w czarnym, matowym pudełku ze szlachetnymi, złotymi elementami nawiązującymi do architektury Filharmonii w Szczecinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-11-29, godz. 12:37 Chór ze Szczecina wyróżniony [ZDJĘCIA] Zespół Politechniki Morskiej otrzymał wyróżnienie na Grand Prix Polskiej Chóralistyki im. Stefana Stuligrosza w Poznaniu. » więcej 2022-11-28, godz. 20:00 Prof. Jarosław Kozłowski doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Senat Akademii Sztuki w Szczecinie 17 listopada 2022 roku jednogłośnie podjął decyzję o nadaniu dwóch tytułów doktora honoris causa. Uczelnia przyznała po raz pierwszy w swojej 12-letniej historii te zaszczytne tytuły. » więcej 2022-11-28, godz. 16:12 Adam Makowicz doktorem honoris causa Akademii Sztuki w Szczecinie [WIDEO, ZDJĘCIA] Akademia Sztuki w Szczecinie przyznała po raz pierwszy w swojej historii tytuły nadawane osobom o szczególnym dorobku naukowym i artystycznym. » więcej 2022-11-28, godz. 07:44 Niedźwiedź w ogrodzie Willi Lentza [ZDJĘCIA] Ma około 6 metrów wysokości, 12 długości i 6 szerokości. W ogrodzie szczecińskiej Willi Lentza stanął olbrzymi 'Niedźwiedź'. Autorami instalacji są absolwenci m.in. wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych, Piotr Wesołowski i Aleksander… » więcej 2022-11-27, godz. 13:17 Kuba Stankiewicz Trio z przedwojennymi szlagierami filmowymi w Willi Lentza Muzyka Henryka Warsa, Bronisława Kapera, Viktora Younga i wielu przedwojennych kompozytorów zabrzmiała Szczecinie. W sobotę w ramach popularnego cyklu „Jazz w Willi” Lentza wystąpił światowej sławy pianista Kuba Stankiewicz. » więcej 2022-11-27, godz. 09:55 "Jantar" dla Piotra Oleksego Piotr Oleksy za książkę 'Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag' otrzymał Nagrodę Literacką Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego 'Jantar'. » więcej 2022-11-27, godz. 09:23 Najlepsze filmy o tematyce morskiej w Szczecinie To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. Celem festiwalu jest prezentacja najlepszych filmów o tematyce marynistycznej z całego świata. » więcej 2022-11-26, godz. 21:11 Szczeciński JachtFilm rozpoczęty To już 11. edycja JachtFilmu w Szczecinie. W tym roku zaprezentowanych zostanie osiem filmów dokumentalnych. » więcej 2022-11-26, godz. 13:20 "Między życiem a śmiercią. Historie pomocy w czasie Zagłady" [ZDJĘCIA] To pierwsza tego typu wystawa w Szczecinie. » więcej 2022-11-26, godz. 09:07 „Jazz w Willi” z Kubą Stankiewiczem i ekspozycją „Niedźwiedzia” Przedwojenne szlagiery m.in. Henryka Warsa, Bronisława Kapera i Viktora Younga zabrzmią dziś w Szczecinie. Doskonale znane piosenki, wśród których znajdzie się choćby słynna „Miłość Ci wszystko wybaczy” z repertuaru Hanki Ordonówny… » więcej
1234567