Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Fot. [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz]
Trwa Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY w Ukrainie. W piątek licznie zgromadzona publiczność Lwowskiej Filharmonii Narodowej była świadkiem m.in. prawykonania Preludiów na fortepian patrona wydarzenia Romana Palestra.
Dzieła z 1954 roku doskonale zagrał pianista Andrzej Wierciński.

- To bardzo interesująca muzyka polegająca na tym, żeby słuchacz też wytężył swoją wyobraźnię. Kompozytor doznał wielu różnych tragicznych przeżyć, które doskonale słychać w jego muzyce, świetnie odzwierciedlił je w tych Preludiach – powiedział Wierciński.

Podczas wieczoru zabrzmiała też słynna „Elegia” Mykoli Łysenki w mistrzowskiej interpretacji Andrzeja Wiercińskiego (fortepian) i Marii Peradzyńskiej (flet).

- To melodia, która stała się też jakby takim symbolem, który pokazuje bohaterstwo Narodu Ukraińskiego, dlatego zdecydowaliśmy się zagrać ten utwór jako taki hymn – wyraz naszego szacunku i podziwu dla tych, którzy walczą w obronie Ukrainy – stwierdziła flecistka.

Po pełnej zadumy kompozycji na estradzie królowały utwory Fryderyka Chopina. Wiolonczelista Tomasz Strahl i pianista Andrzej Wierciński doskonale zagrali dzieła kameralne kompozytora. Niemniej świetnie wybrzmiały solowe kompozycje na fortepian wielkiego Fryderyka. Dodatkowo na finał wieczoru Artyści wybrali „Oblivion”. Jeden z najsłynniejszych utworów Astora Piazzolli muzycy – Peradzyńska, Strahl i Wierciński dedykowali dzielnie walczącym nie tylko o wolność swojej Ojczyzny Ukraińskim Bohaterom, oferując melomanom chwile niewysłowionej nostalgii i liryzmu.

- Wydaje mi się, że do Narodu Ukraińskiego dotarło to, że Polska chce im pomóc nie oczekując nic w zamian. Nigdy żadne wysiłki polityków, prezydentów, premierów nie dałyby takiego rezultatu, jak to, jak Polska wsparła Ukrainę. I muzyka jako język uniwersalny do tego się przyczyni, nasza polska muzyka, która jest naszą wielką siłą – podsumował prof. Tomasz Strahl.

Dziś, podczas kolejnego festiwalowego koncertu w Lwowskiej Filharmonii Narodowej odbędzie się recital fortepianowy Sławomira Wilka. Artysta przedstawi najnowszą swoją płytę kompaktową z utworami Sergieja Bortkiewicza.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie – Archiwum Kompozytorów Polskich, Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Willa Lentza w Szczecinie, Polskie Radio Szczecin i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury Polskiej Za Granicą – państwowego funduszu docelowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę kultury” Radia Szczecin.

Zobacz także

2022-11-25, godz. 15:21 Górskie święto w Szczecinie rozpoczęte 10. edycja Przeglądu Filmów 'O!Góry' im. Tadeusza Piotrowskiego rozpoczęta. » więcej 2022-11-25, godz. 09:22 Instytucje kultury apelują do prezydenta o zwiększenie dotacji Pismo z prośbą o zwiększenie dotacji na szczecińską kulturę trafiło do prezydenta miasta. » więcej 2022-11-22, godz. 14:31 Radni o finansowaniu szczecińskiej filharmonii Przez kolejne 3 lata szczecińska filharmonia będzie prowadzona wspólnie przez miasto i ministerstwo kultury - aneks do umowy przegłosowała Rada Miasta. » więcej 2022-11-20, godz. 09:47 Tribute to Maria Koterbska w Złotej Sali Filharmonii Była gwiazdą polskiej sceny muzycznej drugiej połowy XX wieku. W repertuarze miała przeszło 1500 utworów, w tym około 400 nagranych. Piosenki Marii Koterbskiej zabrzmią w niedzielę w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza… » więcej 2022-11-19, godz. 09:21 Hina Maeda brawurowo zagrała na skrzypcach Stradivariusa w Filharmonii [ZDJĘCIA] Burzą braw i bisem zakończył się piątkowy koncert w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W Złotej Sali zagrała Hina Maeda - zdobywczyni czterech nagród, w tym głównej, 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-18, godz. 09:19 Roguszka: kolejne pokolenie inaczej spojrzy na pomysł postawienia Frygi Cieszy się z wyroku w sprawie Frygi, ale uważa, że brakuje podobnego akcentu w Szczecinie. Tak Rafał Roguszka komentuje decyzję sądu w sprawie kontrowersyjnej instalacji. » więcej 2022-11-18, godz. 08:28 Hina Maeda – zwyciężczyni Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zagra w Szczecinie Zajęła pierwsze miejsce. Otrzymała też nagrody specjalne za najlepsze wykonanie kaprysu, sonaty i koncertów Henryka Wieniawskiego oraz Johannesa Brahmsa. Hina Maeda - niekwestionowana triumfatorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego… » więcej 2022-11-16, godz. 21:03 Filmy o górach za tydzień w Szczecinie [ZDJĘCIA] 10. Przegląd Filmów o Górach ruszy w Szczecinie już za tydzień. Zaplanowano niemal tysiąc minut projekcji, do tego spotkania autorskie i panele dyskusyjne oraz wystawy. » więcej 2022-11-14, godz. 20:35 Zmarł Jerzy Połomski W wieku 89 lat zmarł piosenkarz Jerzy Połomski - poinformowała PAP menadżerka artysty. Ostatnie lata życia spędził w Skolimowie. » więcej 2022-11-11, godz. 18:48 Narodowe Święto Niepodległości w Radiu Szczecin. Zagrała Orkiestra Wojskowa [WIDEO, ZDJĘCIA] Wykonuje muzykę marszowo-paradną, rozrywkową, a także patriotyczno-religijną i marynistyczną. Orkiestra Wojskowa w Świnoujściu zagrała w Studiu Koncertowym S-1 im. Jana Szyrockiego. » więcej
1234567