Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Festiwalu
Fot. Materiały prasowe Festiwalu
Około dwustu wybitnych artystów z Polski i Ukrainy, koncerty, sympozja naukowe i mistrzowskie warsztaty. Dziś, 7 września 2022 roku, rozpoczyna się we Lwowie Międzynarodowy Festiwal Muzyczny WIELCY TWÓRCY.
Patronem wydarzenia jest znakomity polski kompozytor Roman Palester urodzony w Ukrainie w 1907 roku (zmarł w Paryżu w 1989). W połowie lat czterdziestych ubiegłego wieku uważano go za jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów.

Po II Wojnie Światowej w obliczu nadciągającego socrealizmu, twórca wybrał emigrację. Konsekwencją tej decyzji były represje w kraju, m.in. skreślenie z listy członków Związku Kompozytorów Polskich i zakaz wykonania Jego utworów aż do lat siedemdziesiątych. Ówczesne władze polskie nie akceptowały też jego pracy w Radiu Wolna Europa i redakcji Kultura Paryska, trwającej około 20 lat.

Wprowadzeniem do Festiwalu w Ukrainie stało się dziś sympozjum pt. „Roman Palester. Życie i twórczość”, przeprowadzone dla uczniów słynnego Specjalistycznego Liceum Muzycznego oraz Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej, w której pierwsze kompozytorskie szlify zdobywał bohater Festiwalu.

Orkiestra Symfoniczna Lwowskiej Filharmonii Narodowej pod dyrekcją szefa Instytucji Volodymyra Syvokhipa, przygotowuje się do jutrzejszej inauguracji wydarzenia.

- To jest dla nas nowa muzyka. Zarówno „Polonezy Ogińskiego”, jak i Suita baletowa „Tańce o ziemi” Romana Palestra – historyczne materiały – są bardzo ciekawie opracowane na orkiestrę symfoniczną. W Ukrainie zabrzmią pierwszy raz. To będzie dla nas wielkie wydarzenie – powiedział Volodymyr Syvokhip.

Solistami uroczystego wieczoru będą flecistka prof. Maria Peradzyńska, która wykona „Melodię” ukraińskiego twórcy Mirosława Skoryka i pianista Andrzej Wierciński, w interpretacji którego zabrzmi słynny Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina.

Organizatorami Festiwalu są Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw oraz Lwowska Filharmonia Narodowa we Lwowie. Partnerami przedsięwzięcia, m.in. Konsulat Generalny RP we Lwowie, Willa Lentza w Szczecinie, Muzeum Karola Szymanowskiego w Kropywnyckim, Polskie Radio Szczecin SA i Stowarzyszenie Autorów ZAiKS.

Festiwal dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym WIELCY TWÓRCY we Lwowie w niedzielnym magazynie „Trochę Kultury” Radia Szczecin.

Zobacz także

2023-11-06, godz. 20:44 Profesor Szymon Wyrzykowski nowym dyrygentem „Collegium Maiorum” Działa w Szczecinie od 1973 roku. Założył go profesor Jan Szyrocki. Na przestrzeni 50. lat „Colegium Maiorum” prowadziło pięcioro chórmistrzów. » więcej 2023-11-06, godz. 12:13 Anita Lipnicka w Radiu Szczecin Naszą aktualną 'Płytą tygodnia' jest nowe wydawnictwo Anity Lipnickiej 'Śnienie' - z tej okazji gościliśmy artystkę w audycji 'Aktywna sobota'. » więcej 2023-11-04, godz. 17:33 Owacyjne przyjęcie Chóru im. prof. Jana Szyrockiego ZUT w Szczecinie na Międzynarodowym Festiwalu w Grecji [ZDJĘCIA] Koncertuje od 1952 roku. Pod batutą Jana Szyrockiego - założyciela Chóru Politechniki Szczecińskiej zespół zdobył niepoliczalną liczbę nagród na międzynarodowych konkursach i festiwalach. » więcej 2023-11-03, godz. 09:36 Wyjątkowe kompozycje w wyjątkowym miejscu Pożar w trakcie nagrań płyty z wyjątkowymi kompozycjami - w piątkowym cyklu 'Rozmów pod krawatem' o kulturze, organista i wykładowca szczecińskiej Akademii Sztuki Jakub Stefek opowiadał o powstaniu albumu 'The Echo of The Temple'. » więcej 2023-11-02, godz. 07:32 Dziś premiera nowego i zarazem ostatniego utworu The Beatles Dziś o 15.00 premiera nowego i zarazem ostatniego utworu The Beatles 'Now and Then', w którym usłyszymy Johna Lennona. Jego głos został zrekonstruowany przy pomocy sztucznej inteligencji. » więcej 2023-11-01, godz. 15:40 Wspominamy ludzi świata kultury, którzy odeszli w tym roku Straty w tym roku opłakiwał również świat kultury. W 2023 roku odeszli aktorzy i muzycy. Dziś ich wspominamy. » więcej 2023-10-29, godz. 07:59 Swing Lovers pokochali Willę Lentza [ZDJĘCIA] Zespół pod kierunkiem wokalistki i instrumentalistki Anny Nowik wykonał swingowe standardy w murach najmłodszej szczecińskiej instytucji kultury. » więcej 2023-10-28, godz. 12:09 Dzień ze swingiem w Willi Lentza Za początek ery swingu uznaje się dzień 21 sierpnia 1935 roku, kiedy to występ nowo powstałej orkiestry Benny Goodmana odniósł ogromny sukces w słynnej Palomar Ballroom w Los Angeles. Kolejnymi odtwórcami tej muzyki były m.in. zespoły… » więcej 2023-10-28, godz. 10:41 Wrażliwość i wyjątkowość kobiet na wystawie w Willi Lentza [ZDJĘCIA] Oficjalnie od wtorku, ale nieoficjalnie już od piątku w Willi Lentza w Szczecinie oglądać można wystawę prac Joanny Sarapaty. » więcej 2023-10-27, godz. 14:36 Moje serce zostało we Lwowie To będzie muzyczny list miłosny do Lwowa, a jednocześnie podróż w czasie. Na taki koncert zaprasza Instytut Pamięci Narodowej. » więcej
1234567