Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva w Konzerthaus w Berlinie. Fot. Materiały prasowe Filharmoniii w Szczecinie
International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva w Konzerthaus w Berlinie. Fot. Materiały prasowe Filharmoniii w Szczecinie
Owacjami na stojąco, burzą braw i bisem zakończył się w środę wieczór w słynnej berlińskiej Konzerthaus. Kompozycje Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza i Beli Bartóka zagrali światowej sławy polski wiolonczelista Marcin Zdunik oraz International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva z Azerbejdżanu.
Chciałem zagrać w tej Orkiestrze, żeby między innymi wystąpić w słynnej Konzerthaus w Berlinie na prestiżowym Festiwalu Międzynarodowych Orkiestr Młodzieżowych - Youth Euro Classic - powiedział waltornista Rafał Kowalczyk.

- Pierwszy raz tutaj występowałem. To było fantastyczne przeżycie i mam nadzieję, że jeszcze tutaj uda mi się zagrać - uzupełnił waltornista.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie za stworzenie tej międzynarodowej Orkiestry. Także dumni, że dostaliśmy się do niej w tym roku, tym bardziej, że obchodzony jest jubileusz 10-lecia istnienia tego unikatowego projektu edukacyjnego, no i ta możliwość zagrania w Konzerthaus - dodał skrzypek Antoni Figurski.

- Dodatkowym akcentem tego koncertu było to, że mogliśmy zagrać Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego pod batutą zwycięzcy Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego i ze zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, więc ten nasz patron wciąż przewija się w działalności Orkiestry, co jest dla nas również wspaniałe - podsumował skrzypek.

Program berlińskiego Konzerthaus powtórzony będzie w piątek, 19 sierpnia 2022 roku o godzinie 19 w Złotej sali Filharmonii w Szczecinie.

Z orkiestrą ILYO będzie można się spotkać także jeszcze w czwartek o godzinie 19 podczas muzycznego happeningu „Harmonia” na placu Solidarności w Szczecinie. Wstęp jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2022-10-03, godz. 14:54 Anieli w Radiu Szczecin Po premierze debiutanckiej płyty 'Blask' Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk byli gośćmi Mileny Milewskiej. » więcej 2022-10-03, godz. 10:48 Spotkania z operą dla osób wykluczonych [WIDEO, ZDJĘCIA] Dla niektórych to pierwsze spotkanie z muzyką klasyczną. Spotkania z Operą to projekt szczecińskiej Opery na Zamku. » więcej 2022-10-03, godz. 07:51 Chór "Don Diri Don" ze Szczecina na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku [ZDJĘCIA] Szczecin na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Wczoraj na Manhattanie odbyło się jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Wśród maszerujących słynną Piątą Aleją znalazł się Chór dziecięcy 'Don Diri Don' Zachodniopomorskiego… » więcej 2022-09-29, godz. 08:49 Pożegnanie wybitnego aktora W czwartek pożegnanie Franciszka Pieczki - jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. » więcej 2022-09-29, godz. 07:28 Szczeciński Chór „Don Diri Don” zaśpiewa na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Śpiewa w nim około pięćdziesięcioro dzieci. Chór „Don Diri Don” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzony od samego początku przez prof… » więcej 2022-09-28, godz. 23:50 Kuba i Kuba na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Panowie zagrali w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-09-27, godz. 20:14 Muzyczny "kubizm" w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie pierwszy minikoncert po wakacyjnej przerwie. » więcej 2022-09-25, godz. 12:04 Festiwal dla seniorów i nie tylko Piąta edycja Senior Movie - festiwalu filmowego w Szczecinie - dobiega końca. W niedzielę poznamy laureatów przeglądu. » więcej 2022-09-23, godz. 17:19 Tomek Torres i harmonia na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie [ZDJĘCIA] Nocne pokazy iluminacji budynku Filharmonii zamykają każdy dzień trwającego Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W czwartek w ramach piątej edycji wydarzenia dodatkowo rozmawiano o szeroko pojętej harmonii. » więcej 2022-09-23, godz. 09:35 Festiwal „Kinopolska” w Paryżu oficjalnie otwarty W Paryżu otwarto 15. festiwal polskich filmów „Kinopolska”. Organizowane przez Instytut Polski wydarzenie odbywa się w kinie „L’Arlequin” w paryskiej dzielnicy łacińskiej. » więcej
3456789