Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva w Konzerthaus w Berlinie. Fot. Materiały prasowe Filharmoniii w Szczecinie
International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva w Konzerthaus w Berlinie. Fot. Materiały prasowe Filharmoniii w Szczecinie
Owacjami na stojąco, burzą braw i bisem zakończył się w środę wieczór w słynnej berlińskiej Konzerthaus. Kompozycje Witolda Lutosławskiego, Mieczysława Karłowicza i Beli Bartóka zagrali światowej sławy polski wiolonczelista Marcin Zdunik oraz International Lutosławski Youth Orchestra pod dyrekcją Ayyuba Guliyeva z Azerbejdżanu.
Chciałem zagrać w tej Orkiestrze, żeby między innymi wystąpić w słynnej Konzerthaus w Berlinie na prestiżowym Festiwalu Międzynarodowych Orkiestr Młodzieżowych - Youth Euro Classic - powiedział waltornista Rafał Kowalczyk.

- Pierwszy raz tutaj występowałem. To było fantastyczne przeżycie i mam nadzieję, że jeszcze tutaj uda mi się zagrać - uzupełnił waltornista.

Jesteśmy ogromnie wdzięczni Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie za stworzenie tej międzynarodowej Orkiestry. Także dumni, że dostaliśmy się do niej w tym roku, tym bardziej, że obchodzony jest jubileusz 10-lecia istnienia tego unikatowego projektu edukacyjnego, no i ta możliwość zagrania w Konzerthaus - dodał skrzypek Antoni Figurski.

- Dodatkowym akcentem tego koncertu było to, że mogliśmy zagrać Koncert wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego pod batutą zwycięzcy Konkursu Dyrygenckiego im. Witolda Lutosławskiego i ze zwycięzcą Konkursu Wiolonczelowego Witolda Lutosławskiego, więc ten nasz patron wciąż przewija się w działalności Orkiestry, co jest dla nas również wspaniałe - podsumował skrzypek.

Program berlińskiego Konzerthaus powtórzony będzie w piątek, 19 sierpnia 2022 roku o godzinie 19 w Złotej sali Filharmonii w Szczecinie.

Z orkiestrą ILYO będzie można się spotkać także jeszcze w czwartek o godzinie 19 podczas muzycznego happeningu „Harmonia” na placu Solidarności w Szczecinie. Wstęp jest bezpłatny.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2022-10-30, godz. 10:48 Koncert zadumy i nostalgii przed Dniem Wszystkich Świętych [ZDJĘCIA] Organy zbudowane w 1862 roku zabrzmią dziś w Kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach. » więcej 2022-10-28, godz. 18:49 Muzyka wczesnego baroku w Willi Lentza Fundacja Akademia Muzyki Dawnej zaprasza na 19. Szczeciński Festiwal Muzyki Dawnej. » więcej 2022-10-27, godz. 18:12 Polskie orły w CD Przełomy [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkaset eksponatów z prywatnych zbiorów szczecinianina Tomasza Glińskiego znalazło się na otwartej dziś w Centrum Dialogu Przełomy wystawie 'Polskie orły'. » więcej 2022-10-26, godz. 23:48 Zespół DOBRO! (HEAVY $QUAD LIVE) na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-10-25, godz. 20:15 DOBRO! zagości na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Mini koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-10-23, godz. 14:11 Adam Sikora na Szczecin Film Festiwal'22 Produkcje filmowe, dyskusje i spotkania z twórcami. W niedzielę ostatni dzień tegorocznej edycji Szczecin Film Festiwal. » więcej 2022-10-21, godz. 18:32 Chór Echo-Arioso śpiewa już pół wieku Stargardzki chór Echo-Arioso obchodzi 50-lecie swojej działalności. Co prawda sam chór działa pod tą nazwą od 1972 roku, ale stargardzka muzyka chóralna ma tradycje sięgające końca II Wojny Światowej. » więcej 2022-10-21, godz. 09:02 Ławeczki z wierszami szczecińskiej poetki w Dolinie Miłości To pomysł wnuka autorki, współorganizatora tego weekendowego festiwalu 'Jesienne spotkanie z kulturą w parku' w Zatoni Dolnej. » więcej 2022-10-18, godz. 15:06 Natalia Kukulska w Radiu Szczecin Już w sobotę artystka rozpocznie trasę 'MTV Unplugged' koncertem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - w Radiu Szczecin opowiedziała, czemu będzie to dla niej szczególny wieczór. » więcej 2022-10-16, godz. 12:14 Teatr Brama: "Carmina - Dom Polaków w kryzysie" Pandemia, wojna i inflacja to największe problemy współczesnego człowieka. A co artysta może zrobić dla świata w czasie kryzysu? - takie pytanie zadali sobie twórcy najnowszego spektaklu Teatru Brama w Goleniowie. » więcej
78910111213