Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Utwory Johanna Sebastiana Bacha, Franza Xavera Biebla, Charlesa Gounoda, Alexandra Guilmanta, Giovanniego Pierluigiego Palestriny, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Piotra Jańczaka zabrzmiały wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Trwa Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Festiwal jest wspaniałą okazją do przybliżenia dziejów i popularyzacji dorobku słynnych organmistrzów mieszkających w naszym województwie na przełomie XIX i XX wieku.

Organy w Płotach zostały zbudowane przez Barnima Grüneberga w 1903 roku. Są jednymi z większych w naszym regionie, powiedział prof. Ryszard Handke – dyrygent koncertującego w świątyni Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

- Instrument o bardzo ciekawym brzmieniu, dobrym usytuowaniu wysoko pod sklepieniem. Kościół w Płotach z tak cennym instrumentem stał się tutaj właściwie jedynym miejscem, w którym można wysłuchać muzyki na najwyższym poziomie, czy to recitali organowych, czy utworów wokalno-instrumentalnych z towarzyszeniem organów – uzupełnił prof. Handke.

Ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci – dodał chórzysta Mariusz Pietrzak.

- Brzmienie organów jest fantastyczne. Takich perełek w zachodniopomorskich kościołach jest wiele, tylko my o nich nie bardzo wiemy. W tej świątyni jest doskonała akustyka w związku z tym lekko się śpiewało. Publiczność dopisała, więc jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy tutaj być i dać radość innym – podsumował Mariusz Pietrzak.

Na zabytkowych organach grała Julita Nohanowicz. Kolejny wieczór w ramach Festiwalu odbędzie się w niedziele, 21 sierpnia 2022 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.

Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowało Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, Agro-Biznes Trade sp. z o.o w Mieszkowie oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-10-07, godz. 07:38 Światowa prapremiera "Fallen Angel" Mateusza Smoczyńskiego z pianistą Januszem Olejniczakiem [WIDEO, ZDJĘCIA] Znany jest przede wszystkim jako skrzypek jednego z najbardziej intrygujących zespołów jazzowych na świecie 'Atom String Quartet'. Dziś w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie światowa prapremiera jego dzieła. Mateusz Smoczyński stworzył… » więcej 2022-10-06, godz. 14:12 Annie Ernaux laureatką literackiego Nobla Francuska pisarka i autorka autobiograficznych powieści Annie Ernaux została tegoroczną laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. » więcej 2022-10-06, godz. 07:43 "Schaeffer elektronicznie" owacyjnie przyjęty w Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Burzą braw, owacjami na stojąco i bisem zakończył się w środę w Złotej Sali Filharmonii w Szczecinie wieczór poświęcony wybitnemu, nieżyjącemu polskiemu kompozytorowi, dramaturgowi i grafikowi - Bogusławowi Schaefferowi. W widowisku… » więcej 2022-10-05, godz. 07:46 Bogusław Schaeffer elektronicznie w Złotej Sali Filharmonii Światowy projekt pod tytułem 'Era Schaeffera' od lat stawia za cel popularyzację muzyki Bogusława Schaeffera. Kompozycje nieżyjącego wybitnego polskiego kompozytora, dramaturga i grafika zabrzmią dziś w Filharmonii im. Mieczysława… » więcej 2022-10-04, godz. 14:16 Viki Gabor w Radiu Szczecin Wokalistka znana m.in. ze zwycięstwa w finale 17. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci szykuje się do wydania drugiej płyty - opowiedziała nam o swoich planach w audycji Radio Szczecin w Pracy. » więcej 2022-10-03, godz. 14:54 Anieli w Radiu Szczecin Po premierze debiutanckiej płyty 'Blask' Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk byli gośćmi Mileny Milewskiej. » więcej 2022-10-03, godz. 10:48 Spotkania z operą dla osób wykluczonych [WIDEO, ZDJĘCIA] Dla niektórych to pierwsze spotkanie z muzyką klasyczną. Spotkania z Operą to projekt szczecińskiej Opery na Zamku. » więcej 2022-10-03, godz. 07:51 Chór "Don Diri Don" ze Szczecina na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku [ZDJĘCIA] Szczecin na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Wczoraj na Manhattanie odbyło się jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Wśród maszerujących słynną Piątą Aleją znalazł się Chór dziecięcy 'Don Diri Don' Zachodniopomorskiego… » więcej 2022-09-29, godz. 08:49 Pożegnanie wybitnego aktora W czwartek pożegnanie Franciszka Pieczki - jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. » więcej 2022-09-29, godz. 07:28 Szczeciński Chór „Don Diri Don” zaśpiewa na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Śpiewa w nim około pięćdziesięcioro dzieci. Chór „Don Diri Don” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzony od samego początku przez prof… » więcej
3456789