Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Chór Męski Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ryszarda Handke w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Fot. Alan Putek
Utwory Johanna Sebastiana Bacha, Franza Xavera Biebla, Charlesa Gounoda, Alexandra Guilmanta, Giovanniego Pierluigiego Palestriny, Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego i Piotra Jańczaka zabrzmiały wczoraj w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Płotach. Trwa Międzynarodowy Festiwal „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”.
Festiwal jest wspaniałą okazją do przybliżenia dziejów i popularyzacji dorobku słynnych organmistrzów mieszkających w naszym województwie na przełomie XIX i XX wieku.

Organy w Płotach zostały zbudowane przez Barnima Grüneberga w 1903 roku. Są jednymi z większych w naszym regionie, powiedział prof. Ryszard Handke – dyrygent koncertującego w świątyni Chóru Męskiego Słowiki 60 im. Jana Szyrockiego.

- Instrument o bardzo ciekawym brzmieniu, dobrym usytuowaniu wysoko pod sklepieniem. Kościół w Płotach z tak cennym instrumentem stał się tutaj właściwie jedynym miejscem, w którym można wysłuchać muzyki na najwyższym poziomie, czy to recitali organowych, czy utworów wokalno-instrumentalnych z towarzyszeniem organów – uzupełnił prof. Handke.

Ten wieczór pozostanie na długo w naszej pamięci – dodał chórzysta Mariusz Pietrzak.

- Brzmienie organów jest fantastyczne. Takich perełek w zachodniopomorskich kościołach jest wiele, tylko my o nich nie bardzo wiemy. W tej świątyni jest doskonała akustyka w związku z tym lekko się śpiewało. Publiczność dopisała, więc jesteśmy szczęśliwi, że mogliśmy tutaj być i dać radość innym – podsumował Mariusz Pietrzak.

Na zabytkowych organach grała Julita Nohanowicz. Kolejny wieczór w ramach Festiwalu odbędzie się w niedziele, 21 sierpnia 2022 roku w kościele pw. św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach.

Wydarzenie współfinansowane ze środków otrzymanych z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego zorganizowało Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, Agro-Biznes Trade sp. z o.o w Mieszkowie oraz Parafia Przemienienia Pańskiego w Płotach, której proboszczem jest ksiądz Ryszard Szymanik.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-10-27, godz. 18:12 Polskie orły w CD Przełomy [WIDEO, ZDJĘCIA] Kilkaset eksponatów z prywatnych zbiorów szczecinianina Tomasza Glińskiego znalazło się na otwartej dziś w Centrum Dialogu Przełomy wystawie 'Polskie orły'. » więcej 2022-10-26, godz. 23:48 Zespół DOBRO! (HEAVY $QUAD LIVE) na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-10-25, godz. 20:15 DOBRO! zagości na scenie Radia Szczecin [WIDEO, ZDJĘCIA] Mini koncert odbył się w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-10-23, godz. 14:11 Adam Sikora na Szczecin Film Festiwal'22 Produkcje filmowe, dyskusje i spotkania z twórcami. W niedzielę ostatni dzień tegorocznej edycji Szczecin Film Festiwal. » więcej 2022-10-21, godz. 18:32 Chór Echo-Arioso śpiewa już pół wieku Stargardzki chór Echo-Arioso obchodzi 50-lecie swojej działalności. Co prawda sam chór działa pod tą nazwą od 1972 roku, ale stargardzka muzyka chóralna ma tradycje sięgające końca II Wojny Światowej. » więcej 2022-10-21, godz. 09:02 Ławeczki z wierszami szczecińskiej poetki w Dolinie Miłości To pomysł wnuka autorki, współorganizatora tego weekendowego festiwalu 'Jesienne spotkanie z kulturą w parku' w Zatoni Dolnej. » więcej 2022-10-18, godz. 15:06 Natalia Kukulska w Radiu Szczecin Już w sobotę artystka rozpocznie trasę 'MTV Unplugged' koncertem w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie - w Radiu Szczecin opowiedziała, czemu będzie to dla niej szczególny wieczór. » więcej 2022-10-16, godz. 12:14 Teatr Brama: "Carmina - Dom Polaków w kryzysie" Pandemia, wojna i inflacja to największe problemy współczesnego człowieka. A co artysta może zrobić dla świata w czasie kryzysu? - takie pytanie zadali sobie twórcy najnowszego spektaklu Teatru Brama w Goleniowie. » więcej 2022-10-16, godz. 09:08 Zapach Sztuki, czyli nowa galeria w mieście [ZDJĘCIA] Nowa galeria sztuki użytkowej powstała w Szczecinie. Znajduje się w pięknej piwnicy przy al. Wojska Polskiego 72, dokładnie vis-à-vis siedziby Polskiego Radia Szczecin, w budynku przychodni. » więcej 2022-10-09, godz. 12:44 Pleciuga zaprasza na komedię Teatr Lalek 'Pleciuga' przygotowała pierwszą w Polsce inscenizację książki Gordona Kormana 'Nienauczalni'. To przedstawienie adresowane do nastolatków i dorosłych. » więcej
2345678