Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Wojna w Ukrainie" - wystawę plakatów autorstwa Szymona Szymankiewicza można już obejrzeć w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Szymankiewicz to jeden z najbardziej popularnych grafików w Polsce, obecnie wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Szczególną uwagę przykuwa plakat przedstawiający niebieski kontur twarzy Władimira Putina na żółtym tle. Jego oczy tworzą koła traktora, który holował porzucone przez rosyjskich żołnierzy czołgi. W ten sposób autor wskazuje na ducha walki i silny opór ludności ukraińskiej wobec najeźdźcy. Tuż obok plakatu z rosyjskim prezydentem możemy zobaczyć pracę bezpośrednio nawiązującą do innego totalitaryzmu, błyskawica SS z niemieckiego hełmu z czasów II wojny światowej została odwrócona, w ten sposób powstała litera "Z", którą to rosyjskie wojsko oznacza swoje pojazdy biorące udział w walkach na Ukrainie.

Prace podkreślają solidarność między Polakami a Ukraińcami, poprzez łączenie symboli obu narodów, a także wskazują na potrzebę zachowania wspólnoty wśród krajów europejskich - mówi Bogna Tokarska, kierownik działu informacji naukowej i promocji Książnicy Pomorskiej.

- Są to prace, które zajmują ważny i donośny głos. Tym razem wypowiedział się artysta w sprawie wojny w Ukrainie, przesłanie tych prac jest bardzo silne i warto je zobaczyć tutaj na pierwszym piętrze Książnicy Pomorskiej - dodaje Tokarska.

Wystawę można oglądać do 19 sierpnia.
- Są to prace, które zajmują ważny i donośny głos. Tym razem wypowiedział się artysta w sprawie wojny w Ukrainie, przesłanie tych prac jest bardzo silne i warto je zobaczyć tutaj na pierwszym piętrze Książnicy Pomorskiej - dodaje Tokarska.
Relacja Jakuba Tomali.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-10-03, godz. 14:54 Anieli w Radiu Szczecin Po premierze debiutanckiej płyty 'Blask' Joanna Prykowska i Paweł Krawczyk byli gośćmi Mileny Milewskiej. » więcej 2022-10-03, godz. 10:48 Spotkania z operą dla osób wykluczonych [WIDEO, ZDJĘCIA] Dla niektórych to pierwsze spotkanie z muzyką klasyczną. Spotkania z Operą to projekt szczecińskiej Opery na Zamku. » więcej 2022-10-03, godz. 07:51 Chór "Don Diri Don" ze Szczecina na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku [ZDJĘCIA] Szczecin na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Wczoraj na Manhattanie odbyło się jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Wśród maszerujących słynną Piątą Aleją znalazł się Chór dziecięcy 'Don Diri Don' Zachodniopomorskiego… » więcej 2022-09-29, godz. 08:49 Pożegnanie wybitnego aktora W czwartek pożegnanie Franciszka Pieczki - jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. » więcej 2022-09-29, godz. 07:28 Szczeciński Chór „Don Diri Don” zaśpiewa na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Śpiewa w nim około pięćdziesięcioro dzieci. Chór „Don Diri Don” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzony od samego początku przez prof… » więcej 2022-09-28, godz. 23:50 Kuba i Kuba na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Panowie zagrali w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-09-27, godz. 20:14 Muzyczny "kubizm" w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie pierwszy minikoncert po wakacyjnej przerwie. » więcej 2022-09-25, godz. 12:04 Festiwal dla seniorów i nie tylko Piąta edycja Senior Movie - festiwalu filmowego w Szczecinie - dobiega końca. W niedzielę poznamy laureatów przeglądu. » więcej 2022-09-23, godz. 17:19 Tomek Torres i harmonia na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie [ZDJĘCIA] Nocne pokazy iluminacji budynku Filharmonii zamykają każdy dzień trwającego Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W czwartek w ramach piątej edycji wydarzenia dodatkowo rozmawiano o szeroko pojętej harmonii. » więcej 2022-09-23, godz. 09:35 Festiwal „Kinopolska” w Paryżu oficjalnie otwarty W Paryżu otwarto 15. festiwal polskich filmów „Kinopolska”. Organizowane przez Instytut Polski wydarzenie odbywa się w kinie „L’Arlequin” w paryskiej dzielnicy łacińskiej. » więcej
45678910