Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Realizacja Maciej Papke [Radio Szczecin]
"Wojna w Ukrainie" - wystawę plakatów autorstwa Szymona Szymankiewicza można już obejrzeć w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie.
Szymankiewicz to jeden z najbardziej popularnych grafików w Polsce, obecnie wykładowca Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

Szczególną uwagę przykuwa plakat przedstawiający niebieski kontur twarzy Władimira Putina na żółtym tle. Jego oczy tworzą koła traktora, który holował porzucone przez rosyjskich żołnierzy czołgi. W ten sposób autor wskazuje na ducha walki i silny opór ludności ukraińskiej wobec najeźdźcy. Tuż obok plakatu z rosyjskim prezydentem możemy zobaczyć pracę bezpośrednio nawiązującą do innego totalitaryzmu, błyskawica SS z niemieckiego hełmu z czasów II wojny światowej została odwrócona, w ten sposób powstała litera "Z", którą to rosyjskie wojsko oznacza swoje pojazdy biorące udział w walkach na Ukrainie.

Prace podkreślają solidarność między Polakami a Ukraińcami, poprzez łączenie symboli obu narodów, a także wskazują na potrzebę zachowania wspólnoty wśród krajów europejskich - mówi Bogna Tokarska, kierownik działu informacji naukowej i promocji Książnicy Pomorskiej.

- Są to prace, które zajmują ważny i donośny głos. Tym razem wypowiedział się artysta w sprawie wojny w Ukrainie, przesłanie tych prac jest bardzo silne i warto je zobaczyć tutaj na pierwszym piętrze Książnicy Pomorskiej - dodaje Tokarska.

Wystawę można oglądać do 19 sierpnia.
- Są to prace, które zajmują ważny i donośny głos. Tym razem wypowiedział się artysta w sprawie wojny w Ukrainie, przesłanie tych prac jest bardzo silne i warto je zobaczyć tutaj na pierwszym piętrze Książnicy Pomorskiej - dodaje Tokarska.
Relacja Jakuba Tomali.
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-09-25, godz. 12:04 Festiwal dla seniorów i nie tylko Piąta edycja Senior Movie - festiwalu filmowego w Szczecinie - dobiega końca. W niedzielę poznamy laureatów przeglądu. » więcej 2022-09-23, godz. 17:19 Tomek Torres i harmonia na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie [ZDJĘCIA] Nocne pokazy iluminacji budynku Filharmonii zamykają każdy dzień trwającego Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W czwartek w ramach piątej edycji wydarzenia dodatkowo rozmawiano o szeroko pojętej harmonii. » więcej 2022-09-23, godz. 09:35 Festiwal „Kinopolska” w Paryżu oficjalnie otwarty W Paryżu otwarto 15. festiwal polskich filmów „Kinopolska”. Organizowane przez Instytut Polski wydarzenie odbywa się w kinie „L’Arlequin” w paryskiej dzielnicy łacińskiej. » więcej 2022-09-22, godz. 16:46 Radzimir JIMEK Dębski na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie [ZDJĘCIA] Audiowizualna instalacja modułowa duetu ELEKTRO MOON VISION, wernisaż wystawy fotografii Marcina Kydryńskiego oraz Zuzy Krajewskiej z kolekcją Basi Baczyńskiej - to tylko niektóre atrakcje zainaugurowanego w środę Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM… » więcej 2022-09-22, godz. 09:42 Rusza Senior Movie! Konkurs filmów tworzonych przez ludzi dojrzałych. Po raz piąty w Szczecinie rozpoczyna się festiwal 'Senior Movie'. » więcej 2022-09-21, godz. 08:24 Rozpoczyna się 5. Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM [ZDJĘCIA] Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, wystawy, panele dyskusyjne, multimedialne instalacje i happeningi. W środę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się 5. Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM. » więcej 2022-09-20, godz. 21:04 Grecki sukces Chóru Politechniki Morskiej Szczecinianie podbijają Grecję śpiewająco! Chór Politechniki Morskiej po raz kolejny zdobył najwyższe nagrody, podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu 'Music and Sea', który odbył się teraz w weekend, w greckiej Paralii. » więcej 2022-09-18, godz. 10:21 Trojan z nagrodą dla najlepszego aktora Piotr Trojan otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. » więcej 2022-09-18, godz. 08:46 Dorota Pomykała z nagrodą dla najlepszej aktorki Dorota Pomykała otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. » więcej 2022-09-17, godz. 09:06 Alena Baeva otworzyła Koncertem Szymanowskiego nowy sezon Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła wczoraj 69. sezon artystyczny. Na program wieczoru złożyły się utwory Karola Szymanowskiego - polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy… » więcej
1234567