Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Jakowicz – skrzypek z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Jakowicz – skrzypek z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Burzą braw i owacjami na stojąco zakończył się w opactwie Choriner w Niemczech wczorajszy (31 lipca 2022 roku) koncert Międzynarodowego Festiwalu Musiksommer. Z wybitnym skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.
Zagrałem jeden z moich ulubionych Koncertów skrzypcowych D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – zaznaczył Jakub Jakowicz.

- Cieszę się, że Pan Dariusz Jagiełło – kotlista zespołu Filharmonii zagrał ze mną kadencję z pierwszej części, w oryginale napisanej przez Ludwiga van Beethovena na instrument wiodący i kotły. Ja zagrałem ją w transkrypcji Wolfganga Schneiderhana z wersji fortepianowej Koncertu. Publiczność zadziwiona wejściem kotłów w kadencji wyszła zachwycona z koncertu. Dziękujemy za owacje i za piękne przyjęcie – powiedział Jakub Jakowicz.

Orkiestra wykonała również Uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz doskonale znaną Piątą Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena – dodał dyrygent Norbert Twórczyński.

- Każdy element naszego programu obfitował absolutnie w niezwykłą siłę ekspresji. Te półtorej godziny, to było jedno z bardziej intensywnych przeżyć muzycznych, jakie mogłem doświadczyć – stwierdził Norbert Twórczyński.

Międzynarodowy Festiwal Choriner Musiksommer w Niemczech odbywa się od 1964 roku, kiedy to w ruinach dawnego cysterskiego opactwa zaczęto organizować pierwsze koncerty.

Spotkanie z Jakubem Jakowiczem w magazynie Trochę Kultury.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2023-09-16, godz. 17:52 Inauguracja Sceny Szekspirowskiej w Teatrze Polskim Pierwsza premiera na nowej Scenie Szekspirowskiej w Teatrze Polskim odbędzie się w sobotę wieczorem. Będzie to dramat Witolda Gombrowicza 'Iwona księżniczka Burgunda' w reżyserii Grzegorza Brala. » więcej 2023-09-16, godz. 10:45 Zjawiskowy proMODERN zainaugurował rezydenturę artystyczną w Filharmonii [ZDJĘCIA] Zdobywca wielu prestiżowych nagród na świecie. W Polsce m.in. pięciu Fryderyków. W ciągu 11 lat istnienia stał się synonimem najlepszych wykonań muzyki współczesnej. Sekstet wokalny proMODERN zainaugurował w piątek rezydenturę… » więcej 2023-09-15, godz. 08:44 Sekstet wokalny proMODERN zainauguruje rezydencję artystyczną w Filharmonii Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza rozpoczyna podwójny jubileusz świętujący 75-lecie istnienia Orkiestry Symfonicznej i 70-lecie powstania Filharmonii w Szczecinie. Artystami rezydentami w tym niezwykłym sezonie będą doskonali… » więcej 2023-09-14, godz. 18:44 TransPort Literacki zacumuje w Kołobrzegu Już po raz drugi Kołobrzeg będzie gościł polskich i zagranicznych artystów w ramach festiwalu TransPort Literacki. Znamy szczegóły 28. edycji wydarzenia. » więcej 2023-09-12, godz. 19:18 Sapkowski potwierdza, że pisze nowego "Wiedźmina" Andrzej Sapkowski potwierdził, że pisze nowego 'Wiedźmina'. Jego saga o Geralcie z Rivii stała się fenomenem popkulturowym na całym świecie. » więcej 2023-09-09, godz. 14:44 Popularny pianista powrócił do grania w Szczecinie Zaczynał w kultowej szczecińskiej knajpie Ryska, później był wyjazd za granicę za lepszym pieniądzem, gdzie grał w największych hotelach świata. Teraz na emeryturze znów usłyszeć go można w szczecińskich restauracjach na deptaku… » więcej 2023-09-08, godz. 19:55 W Stargardzie rozpoczyna się festiwal "Soni Spatium" Odnowione, gotyckie wnętrza Kolegiaty Najświętszej Marii Panny Królowej Świata w Stargardzie będą miejscem koncertów, w ramach rozpoczynającej się trzeciej edycji Międzynarodowego Festiwalu im. prof. Marka Jasińskiego „Soni … » więcej 2023-09-03, godz. 08:29 Śpiewak z Chin zwycięzcą 23 Wielkiego Turnieju Tenorów [ZDJĘCIA] Śpiewak z Chin został zwycięzcą 23 Wielkiego Turnieju Tenorów, który odbył się w sobotę wieczorem w Teatrze Letnim w Szczecinie. » więcej 2023-09-02, godz. 11:38 Na ryby? Na lwy by?... Na grzyby! Ale jakie i jak? » więcej 2023-08-31, godz. 19:03 W sobotę w Szczecinie startuje Wielki Turniej Tenorów Po raz 23. w Szczecinie odbędzie się Wielki Turniej Tenorów. » więcej
45678910