Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Jakub Jakowicz – skrzypek z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Jakub Jakowicz – skrzypek z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego. Fot. [Kamila Kozioł, Filharmonia w Szczecinie]
Burzą braw i owacjami na stojąco zakończył się w opactwie Choriner w Niemczech wczorajszy (31 lipca 2022 roku) koncert Międzynarodowego Festiwalu Musiksommer. Z wybitnym skrzypkiem Krzysztofem Jakowiczem zagrała Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.
Zagrałem jeden z moich ulubionych Koncertów skrzypcowych D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena – zaznaczył Jakub Jakowicz.

- Cieszę się, że Pan Dariusz Jagiełło – kotlista zespołu Filharmonii zagrał ze mną kadencję z pierwszej części, w oryginale napisanej przez Ludwiga van Beethovena na instrument wiodący i kotły. Ja zagrałem ją w transkrypcji Wolfganga Schneiderhana z wersji fortepianowej Koncertu. Publiczność zadziwiona wejściem kotłów w kadencji wyszła zachwycona z koncertu. Dziękujemy za owacje i za piękne przyjęcie – powiedział Jakub Jakowicz.

Orkiestra wykonała również Uwerturę fantastyczną „Bajka” Stanisława Moniuszki oraz doskonale znaną Piątą Symfonię c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena – dodał dyrygent Norbert Twórczyński.

- Każdy element naszego programu obfitował absolutnie w niezwykłą siłę ekspresji. Te półtorej godziny, to było jedno z bardziej intensywnych przeżyć muzycznych, jakie mogłem doświadczyć – stwierdził Norbert Twórczyński.

Międzynarodowy Festiwal Choriner Musiksommer w Niemczech odbywa się od 1964 roku, kiedy to w ruinach dawnego cysterskiego opactwa zaczęto organizować pierwsze koncerty.

Spotkanie z Jakubem Jakowiczem w magazynie Trochę Kultury Radia Szczecin w niedzielę, 7 sierpnia 2022 roku.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-10-03, godz. 07:51 Chór "Don Diri Don" ze Szczecina na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku [ZDJĘCIA] Szczecin na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku. Wczoraj na Manhattanie odbyło się jedno z najważniejszych świąt amerykańskiej Polonii. Wśród maszerujących słynną Piątą Aleją znalazł się Chór dziecięcy 'Don Diri Don' Zachodniopomorskiego… » więcej 2022-09-29, godz. 08:49 Pożegnanie wybitnego aktora W czwartek pożegnanie Franciszka Pieczki - jednego z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych, telewizyjnych i filmowych. » więcej 2022-09-29, godz. 07:28 Szczeciński Chór „Don Diri Don” zaśpiewa na Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku Powstał w 1990 roku z inicjatywy prof. Jana Szyrockiego. Śpiewa w nim około pięćdziesięcioro dzieci. Chór „Don Diri Don” Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie prowadzony od samego początku przez prof… » więcej 2022-09-28, godz. 23:50 Kuba i Kuba na scenie Radia Szczecin... [WIDEO, ZDJĘCIA] Panowie zagrali w ramach cyklu [3x1]. » więcej 2022-09-27, godz. 20:14 Muzyczny "kubizm" w Radiu Szczecin. [WIDEO, ZDJĘCIA] To będzie pierwszy minikoncert po wakacyjnej przerwie. » więcej 2022-09-25, godz. 12:04 Festiwal dla seniorów i nie tylko Piąta edycja Senior Movie - festiwalu filmowego w Szczecinie - dobiega końca. W niedzielę poznamy laureatów przeglądu. » więcej 2022-09-23, godz. 17:19 Tomek Torres i harmonia na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie [ZDJĘCIA] Nocne pokazy iluminacji budynku Filharmonii zamykają każdy dzień trwającego Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM. W czwartek w ramach piątej edycji wydarzenia dodatkowo rozmawiano o szeroko pojętej harmonii. » więcej 2022-09-23, godz. 09:35 Festiwal „Kinopolska” w Paryżu oficjalnie otwarty W Paryżu otwarto 15. festiwal polskich filmów „Kinopolska”. Organizowane przez Instytut Polski wydarzenie odbywa się w kinie „L’Arlequin” w paryskiej dzielnicy łacińskiej. » więcej 2022-09-22, godz. 16:46 Radzimir JIMEK Dębski na 5. Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM w Szczecinie [ZDJĘCIA] Audiowizualna instalacja modułowa duetu ELEKTRO MOON VISION, wernisaż wystawy fotografii Marcina Kydryńskiego oraz Zuzy Krajewskiej z kolekcją Basi Baczyńskiej - to tylko niektóre atrakcje zainaugurowanego w środę Festiwalu MUSIC.DESIGN.FORM… » więcej 2022-09-22, godz. 09:42 Rusza Senior Movie! Konkurs filmów tworzonych przez ludzi dojrzałych. Po raz piąty w Szczecinie rozpoczyna się festiwal 'Senior Movie'. » więcej
45678910