Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Orkiestra Filharmonii w Szczecinie koncertuje na Festiwalu Choriner Musicsommer w Niemczech. Fot. Kamila Kozioł / Filharmonia w Szczecinie [Archiwum]
Orkiestra Filharmonii w Szczecinie koncertuje na Festiwalu Choriner Musicsommer w Niemczech. Fot. Kamila Kozioł / Filharmonia w Szczecinie [Archiwum]
W murach niemieckiego opactwa Chorin trwa Międzynarodowy Festiwal Choriner Musiksommer. Podczas tegorocznej edycji zagra dziś (31 lipca 2022 roku) między innymi Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Norberta Twórczyńskiego.
Solistą będzie koncertujący na całym świecie wybitny skrzypek Jakub Jakowicz, profesor Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie.

- Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie do wzięcia udziału w tym koncercie, tym bardziej, że fascynujące ruiny kościoła i zabudowań klasztornych opactwa sprzyjają występom – powiedział artysta.

- Zagram mój ulubiony Koncert skrzypcowy D-dur op. 61 Ludwiga van Beethovena, który wykonuję od wielu lat. To jest niesamowite dzieło romantyczne, bowiem czuć w nim ducha Rewolucji Francuskiej, która wprowadziła szereg zmian w życiu społecznym – dodał Jakub Jakowicz.

Szczecińskich symfoników poprowadzi zza pulpitu dyrygenckiego doskonały Norbert Twórczyński.

- To co zapoczątkujemy w części pierwszej koncertu, czyli ten wybuch wolności praw człowieka, podejmiemy też w części drugiej Piątą Symfonią c-moll op. 67 Ludwiga van Beethovena, ponieważ jest to utwór, który również traktuje o ideałach rewolucji, o triumfie wolności i praw człowieka – uzupełnił Norbert Twórczyński.

Na program festiwalowego koncertu, który rozpocznie się dziś o godzinie 15, złoży się także Uwertura fantastyczna „Bajka” Stanisława Moniuszki.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-08-29, godz. 07:10 Połączenie dwóch instytucji stworzy przystań dla kultury Zrodził się pomysł, aby na prawobrzeżu Szczecina działała 'Przystań Kultura'. » więcej 2023-08-27, godz. 10:08 Premiera w Teatrze Polskim i nowy patron dawnej sceny głównej Dawna scena główna Teatru Polskiego w Szczecinie od sobotniego wieczoru nosi imię Jana Banuchy. » więcej 2023-08-26, godz. 14:40 45 lat "Sklepu z Ptasimi Piórami". Zagrali urodzinowy koncert Zespół Sklep z Ptasimi Piórami obchodzi w tym roku jubileusz 45-lecia. W piątkowy wieczór zagrali urodzinowy koncert w Ogrodach Śródmieście. » więcej 2023-08-26, godz. 07:42 Baśniowe śniadanie na trawie w Willi Lentza Prezentacja witrażu „Czeszącej się syreny” z Gocławia, wykład Michała Dębowskiego, Miejskiego Konserwatora Zabytków na temat historii oraz ikonografii witrażu i spotkanie z Robertem Rodeckim, autorem prac konserwatorskich przy… » więcej 2023-08-25, godz. 12:55 Finał 11. edycji International Lutosławski Youth Orchestra W 2013 roku cały świat obchodził setną rocznicę urodzin Witolda Lutosławskiego - bezsprzecznie jednego z największych kompozytorów XX wieku. Wówczas Filharmonia w Szczecinie otworzyła swoje drzwi dla młodych muzyków, dając im… » więcej 2023-08-21, godz. 15:49 Sara James w Radiu Szczecin Zwyciężczyni 4. edycji programu 'The Voice Kids' i finalistka 17. sezonu 'America's Got Talent' gościła w audycji 'Radio Szczecin na wakacjach'. » więcej 2023-08-20, godz. 10:02 Kończy się Ińskie Lato Filmowe. Nagrody rozdane Nagrody 50. Ińskiego Lata Filmowego rozdane. Najlepszym filmem polskim pokazanym na Festiwalu został dokument Małgorzaty Kozery 'Twarze Agaty', a najlepszym filmem zagranicznym mongolska produkcja 'Pełnia żniw'. » więcej 2023-08-19, godz. 14:23 "Niektórzy entuzjaści nie mogą się doczekać" Po raz 14. w kościele pocysterskim w Kołbaczu rozpocznie się w sobotę Festiwal Wędrowny 'Na Gotyckim Szlaku'. » więcej 2023-08-15, godz. 19:43 Ińskie Lato Filmowe. Janusz Gajos i Ewa Kasprzyk [ZDJĘCIA] Jeden z najwybitniejszych polskich aktorów teatralnych i filmowych - Janusz Gajos - spotkał się dziś z widzami 50. Ińskiego Lata Filmowego. » więcej 2023-08-12, godz. 15:57 50. Ińskie Lato Filmowe [ZDJĘCIA] Były kwiaty, wspomnienia, zacni goście oraz dużo uśmiechów i radości. W piątek wieczorem rozpoczęło się jubileuszowe, 50. Ińskie Lato Filmowe. Na 10 dni festiwalu zaplanowano blisko 100 projekcji, spotkania autorskie, wystawy i… » więcej
567891011