Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Daniel Pacitti – bandoneonista, kompozytor, dyrygent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Daniel Pacitti – bandoneonista, kompozytor, dyrygent. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Dzieła inspirowane folklorem południowo-amerykańskim zabrzmiały wczoraj w szczecińskiej Willi Lentza. Punktem kulminacyjnym była polska premiera "Concerto for Leo Messi" znanego argentyńskiego kompozytora, dyrygenta i bandoneonisty Daniela Pacittiego.
Światowa premiera utworu napisanego na orkiestrę i wiolonczelę, ku czci wielkiego argentyńskiego piłkarza Lionela Messiego, odbyła się w Filharmonii Berlińskiej.

W Szczecinie partie rozpisane na skład symfoniczny zagrał doskonały pianista Adam Tomaszewski - powiedział Daniel Pacitti.

- Nowa, zresztą kolejna wersja tego koncertu nie straciła na brzmieniu, na przedstawieniu niejako cech, czy sposobu gry Messiego. Jego dynamiczną grę podkreśliły świetnie wykonane akcenty pianisty w często zmieniających się tempach. To samo mogę powiedzieć o interpretacjach wiolonczelisty Macieja Kułakowskiego, który grał niczym z orkiestrą symfoniczną. Na prawdę jestem szczęśliwy, że Leo Messi był w Waszym mieście. Naturalnie to przenośna, niemniej jednak bardzo dziękuję za brawa publiczności, za to spotkanie, a przede wszystkim za zorganizowanie polskiej premiery w niezwykle urokliwej Willi Lentza - podsumował Daniel Pacitti.

W rezydencji odbyła się również dyskusja pod tytułem "Wartości w kulturze i sporcie" z udziałem argentyńskiego twórcy. Były też postaci ze świata kultury i sportu na czele z Markiem Kolbowiczem - polskim wioślarzem, czterokrotnym mistrzem świata, pięciokrotnym uczestnikiem Igrzysk Olimpijskich i co najważniejsze, złotym medalistą Igrzysk w Pekinie.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2022-09-22, godz. 09:42 Rusza Senior Movie! Konkurs filmów tworzonych przez ludzi dojrzałych. Po raz piąty w Szczecinie rozpoczyna się festiwal 'Senior Movie'. » więcej 2022-09-21, godz. 08:24 Rozpoczyna się 5. Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM [ZDJĘCIA] Koncerty polskich i zagranicznych gwiazd, wystawy, panele dyskusyjne, multimedialne instalacje i happeningi. W środę w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie rozpoczyna się 5. Festiwal MUSIC.DESIGN.FORM. » więcej 2022-09-20, godz. 21:04 Grecki sukces Chóru Politechniki Morskiej Szczecinianie podbijają Grecję śpiewająco! Chór Politechniki Morskiej po raz kolejny zdobył najwyższe nagrody, podczas X edycji Międzynarodowego Festiwalu 'Music and Sea', który odbył się teraz w weekend, w greckiej Paralii. » więcej 2022-09-18, godz. 10:21 Trojan z nagrodą dla najlepszego aktora Piotr Trojan otrzymał nagrodę za pierwszoplanową rolę męską na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. » więcej 2022-09-18, godz. 08:46 Dorota Pomykała z nagrodą dla najlepszej aktorki Dorota Pomykała otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. » więcej 2022-09-17, godz. 09:06 Alena Baeva otworzyła Koncertem Szymanowskiego nowy sezon Filharmonii w Szczecinie [ZDJĘCIA] Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie otworzyła wczoraj 69. sezon artystyczny. Na program wieczoru złożyły się utwory Karola Szymanowskiego - polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy… » więcej 2022-09-16, godz. 17:56 Filharmonia w Szczecinie wydała „DZIEŁA prawie WSZYSTKIE KARŁOWICZA” Ekskluzywny box kolekcjonerski zawierający sześć płyt z twórczością Mieczysława Karłowicza. Dziś premiera albumów z dodatkowo wydanym tomikiem wierszy młodopolskich poetów, do których muzykę napisał patron Filharmonii w Sz… » więcej 2022-09-16, godz. 16:32 Nowy sezon w Pleciudze. Na początek "Niezłe Ziółka" Nowy sezon teatralny nabiera rumieńców. W piątek w Teatrze Lalek Pleciuga pierwsza w tym sezonie premiera. O 17 rozpocznie się pokaz 'Niezłe Ziółka' Magdaleny Mrozińskiej w reżyserii Pawła Aigner'a. » więcej 2022-09-16, godz. 08:37 Alena Baeva otworzy sezon 2022/2023 Filharmonii w Szczecinie Muzyka polskiego kompozytora, pianisty, pedagoga i pisarza z okazji jego 140. rocznicy urodzin, zabrzmi w Złotej Sali Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. W piątek otwarcie sezonu artystycznego 2022/2023. » więcej 2022-09-15, godz. 15:17 Pleciuga staje się teatrem szeroko otwartym Spektakle w Pleciudze będą dostosowane dla osób głuchych i niewidomych. » więcej
567891011