Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin/Archiwum]
Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Szyrockiego.
W naszym kraju jest to jedyny festiwal, który nieprzerwanie trwa od 57 lat. Żaden stan wojenny, czy pandemia nie przeszkodziły naszemu śpiewaniu - powiedział prof. Dariusz Dyczewski - dyrektor artystyczny Festiwalu.

- Profesor Jan Szyrocki i Chór „Hejnał” w 1965 roku zorganizowali zlot chórów kolejarskich z występami w Szczecinie. Jednym z towarzyszących był koncert w Międzyzdrojach. I tak narodził się Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej - uzupełnił Dyczewski.

Ponad 20 chórów stanie w szranki konkursowe w kategorii Musica Sacra o Główną Nagrodę - Bursztynową Aureolę Św. Piotra Apostoła i Grand Prix Festiwalu - dodał Dyczewski.

- Cała plejada zespołów z Polski, m.in. z Wrocławia, Bydgoszczy, Lublina, Warszawy, ze Starachowic, z Siedlec, ale również chóry z zagranicy. Będzie na przykład chór polsko-niemiecki oraz z Czech i oczywiście z Ukrainy. Zespoły przedstawią pieśni z różnych epok, od muzyki dawnej po współczesną, także zapraszam codziennie na super koncerty do 24 czerwca - podsumował prof. Dariusz Dyczewski.

Koncert inaugurujący Festiwal odbędzie się w niedzielę o godzinie 19.30 w Międzynarodowym Domu Kultury w Międzyzdrojach. A wystąpią chóry: Kameralny „Sophia” z Kijowa i obchodzący 75-lecie istnienia „Hejnał” ze Szczecina.

Więcej szczegółów można znaleźć tu.
Relacja Doroty Zamolskiej.

Zobacz także

2022-08-13, godz. 16:50 Finał Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival Około dwustu znanych artystów z kraju i zagranicy tworzących kwartety, kwintety i składy orkiestrowe wystąpiło między innymi w Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Policach, Wolinie, Grodnie, Niekłończycah, Dominikowie, Złocieńcu… » więcej 2022-08-13, godz. 15:41 Męskie Granie po raz pierwszy w Szczecinie [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień Męskiego Grania w Aeroklubie Szczecińskim. Zagrali Mrozu, Natalia Szroeder, Organek, Natalia Przybysz, Kwiat Jabłoni, czy Dawid Podsiadło. » więcej 2022-08-12, godz. 18:49 Męskie Granie rozpoczęło się w Szczecinie [WIDEO] Dziś to właśnie z Dąbia, gdzie odbywają się koncerty mamy dla was specjalne wydanie Szczecińskiej Listy Przebojów. » więcej 2022-08-12, godz. 18:19 Widowisko multimedialne "Odyssea" w szczecińskim Teatrze Letnim Dominique Corbiau - słynny kontratentor specjalizujący się w muzyce barokowej, Baltic Neopolis Orchestra i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpią dziś w Teatrze Letnim. To będzie polska premiera widowiska multimedialnego pod… » więcej 2022-08-10, godz. 08:36 Okrucieństwo wojny na plakatach Szymona Szymankiewicza [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Wojna w Ukrainie' - wystawę plakatów autorstwa Szymona Szymankiewicza można już obejrzeć w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2022-08-09, godz. 18:49 Kumulacja artystów w Filharmonii Około trzystu instrumentalistów, śpiewaków, tancerzy i performerów wystąpi przed rozpoczęciem sezonu artystycznego 2022/2023 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Będzie między innymi Turniej Muzyków Prawdziwych… » więcej 2022-08-09, godz. 12:08 Kończy się remont klubu Pinokio. Wielkie otwarcie w październiku Jeden z najstarszych klubów studenckich w Szczecinie wraca do gry. Centrum Kultury Studenckiej Pinokio po trzech latach przerwy wraca na mapę imprezową Szczecina. » więcej 2022-08-07, godz. 19:42 Markowy Festiwal dobiega końca Kilkudziesięciu artystów na kilkunastu wydarzeniach m.in. Stanisława Celińska, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Barbara Broda-Malon, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Magdalena Wójcik i Piotr Cugowski cieszyli publiczność Świnoujścia… » więcej 2022-08-07, godz. 18:43 Rozpoczyna się 13. Festiwal Na Gotyckim Szlaku Po raz 13. w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Na Gotyckim Szlaku. To projekt Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2022-08-06, godz. 20:13 "Stop dyktaturze". Wystawa plakatów w Alei Kwiatowej W szczecińskiej Alei Kwiatowej zobaczyć można wystawę 'Hitlerkaputin - stop dictatorship' (z ang. stop dyktaturze) autorstwa białoruskiego grafika Vladimira Tseslera. » więcej
3456789