Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Profesor Andrzej Chorosiński gra na organach Barnima Grüneberga w Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, 12 czerwca 2022. Fot. Jan Olczak
Profesor Andrzej Chorosiński gra na organach Barnima Grüneberga w Kościele św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach, 12 czerwca 2022. Fot. Jan Olczak
Pierwszy w tym roku wieczór z cyklu "Koncerty Grünebergowskie", Kościół św. Ducha w Szczecinie-Zdrojach dedykuje Papieżowi Janowi Pawłowi II.
Na zabytkowych organach Barnima Grüneberga zagra światowej sławy organista Andrzej Chorosiński.

To dla mnie bardzo ważny koncert, bo przywołujący między innymi wspomnienia z mojego uczestnictwa w oprawie muzycznej uroczystości kanonizacyjnych polskiego papieża Jana Pawła II i Jana XXIII, przeprowadzonej na placu Świętego Piotra w Rzymie 27 kwietnia 2014 roku. A wracając do Kościoła w Zdrojach, to zagram tu po raz pierwszy na tych wiekowych organach - powiedział Andrzej Chorosiński.

- Jest to instrument niewielki, ma tylko kilkanaście głosów, ale będę mógł wykonać program złożony z klasyki. Będzie zatem Jana Sebastiana Bacha transkrypcja na organy Koncertu skrzypcowego a-moll Antonio Vivaldiego i Wolfganga Amadeusza Mozarta - jednego z największych geniuszy wszech czasów - Fantazję f-moll. Program tego wieczoru będzie przedzielony solowymi utworami skrzypcowymi w połączeniu z muzyką organową - uzupełnił prof. Chorosiński.

Na skrzypcach zagra 19-letni Daniel Rozmus - laureat wielu międzynarodowych konkursów, obecnie student Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Początek koncertu o godzinie 19:30.

Przedsięwzięcie współfinansowane przez Gminę Miasto Szczecin, poza muzyką popularyzuje także dorobek słynnego szczecińskiego rodu Grünebergów, którego przedstawiciele byli budowniczymi instrumentów muzycznych. Słynną rodzinę zaliczano do grona najwybitniejszych europejskich organmistrzów, a instrumenty z Grodu Gryfa wyjeżdżały od 1782 roku m.in. do Meklemburgii, Rosji, Afryki Południowej, Islandii i na Pomorze.

Organy ze Zdrojów wpisano w roku 2016 na listę zabytków Pomorza Zachodniego.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-07-28, godz. 12:20 "Dla nas poezja Herberta jest drogowskazem" 28 lipca mija 25. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. W południe w Studiu imienia Jana Szyrockiego Polskiego Radia Szczecin rozpoczęło się spotkanie z Jego twórczością. » więcej 2023-07-26, godz. 15:20 Helena Vondráčková zaśpiewa w Teatrze Letnim im. Heleny Majdaniec [WIDEO, ZDJĘCIA] Na granitowych płytach chodnika kultowej Willi „Sorento” w Szczecinie błyszczą już 32 gwiazdy polskich muzyków, rozpoczynających karierę w erze big-beatu. Wśród nich są między innymi Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Ada Rusowicz… » więcej 2023-07-23, godz. 12:38 Dąbskie Wieczory Filmowe rozpoczną się w Szczecinie Katarzyna Figura, Jowita Budnik czy Adam Woronowicz to goście tegorocznych 17. Dąbskich Wieczorów Filmowych. » więcej 2023-07-20, godz. 14:30 Muzyka z Antypodów w Szczecinie! » więcej 2023-07-15, godz. 13:32 „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” [ZDJĘCIA] „Moi żydowscy rodzice, moi polscy rodzice” - to tytuł wystawy, którą od soboty można zobaczyć w Muzeum Żydowskim z Mykwą w niemieckim Schwedt. » więcej 2023-07-14, godz. 09:14 "Europejskie gułagi" - nowa wystawa w Przełomach [ZDJĘCIA] Ponad 800 obozów pracy przymusowej funkcjonowało na terenach Europy Środkowo-Wschodniej po drugiej wojnie światowej w krajach zdominowanych przez reżimy komunistyczne. W ciągu kolejnej dekady - na terenach Wschodnich Niemczech, Polsce… » więcej 2023-07-08, godz. 20:13 Gwiazdy błyszczą w międzyzdrojskiej alei [ZDJĘCIA] Był blask fleszy i celebra - w sobotę na trwałe odcisk dłoni na Alei Gwiazd w Międzyzdrojach pozostawili Tadeusz Huk, Katarzyna Glinka, Stefan Friedmann, Ewa Gawryluk i Karol Strasburger. » więcej 2023-07-08, godz. 08:11 W Sorrento przedsmak 5. edycji Alei Gwiazd Piosenki ery big beatu w nowej odsłonie zabrzmiały w piątek w szczecińskiej Willi Sorrento. Na scenie stanęły razem - znana z interpretacji przebojów sprzed lat Barbara Włodarczyk i śpiewaczka operowa Zuzanna Ciszewska. » więcej 2023-07-06, godz. 20:35 Festiwal gwiazd ruszył w Międzyzdrojach W czwartek w Międzyzdrojach ruszył 26. Festiwal Gwiazd. » więcej 2023-07-04, godz. 07:12 Grand Prix dla Don Diri Don Wielki sukces szczecińskiego chóru dziecięcego w Hiszpanii. Chór Don Diri Don zdobył Grand Prix konkursu Chorus Inside Spain - Loret de Mar. » więcej
78910111213