Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Urszula Kryger – mezzosopranistka z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
"Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza wypełniły sobotni koncert "Tym, którzy nie powrócili z morza".

Punktem kulminacyjnym wieczoru zorganizowanego na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie była światowa prapremiera utworu "Było kiedyś morze szkliste" wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.
W moim dziele napisanym na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną wykorzystałem fragmenty Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie" i wiersze Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze" oraz Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – powiedział twórca.

- To był dla mnie wielki zaszczyt – uczestnictwo w tym wydarzeniu, w tym koncercie i duże osobiste przeżycie. Również z tego powodu, że na tym cmentarzu, w moim rodzinnym mieście, właśnie są pochowani moi bliscy. Miałem wrażenie, że gdzieś w otchłani słuchają ze mną tego utworu – dodał Michał Dobrzyński.

Kompozycję wykonała światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger z Orkiestrą Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha.

- Cykl pieśni Michała Dobrzyńskiego jest bardzo ciekawym przykładem połączenia współczesności z tradycją. Też są o przemijaniu do relacji z tymi, którzy odeszli. Piękne, pełne symboliki w warstwie muzycznej oraz tekstowej no i wielka przyjemność ze współpracy ze wspaniałą orkiestrą i oczywiście z wybitną solistką, Panią Urszulą Kryger, która wykonała te pieśni w sposób zjawiskowy – podsumował dyrygent.

Wieczór był poświęcony także narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-08-13, godz. 16:50 Finał Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival Około dwustu znanych artystów z kraju i zagranicy tworzących kwartety, kwintety i składy orkiestrowe wystąpiło między innymi w Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Policach, Wolinie, Grodnie, Niekłończycah, Dominikowie, Złocieńcu… » więcej 2022-08-13, godz. 15:41 Męskie Granie po raz pierwszy w Szczecinie [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień Męskiego Grania w Aeroklubie Szczecińskim. Zagrali Mrozu, Natalia Szroeder, Organek, Natalia Przybysz, Kwiat Jabłoni, czy Dawid Podsiadło. » więcej 2022-08-12, godz. 18:49 Męskie Granie rozpoczęło się w Szczecinie [WIDEO] Dziś to właśnie z Dąbia, gdzie odbywają się koncerty mamy dla was specjalne wydanie Szczecińskiej Listy Przebojów. » więcej 2022-08-12, godz. 18:19 Widowisko multimedialne "Odyssea" w szczecińskim Teatrze Letnim Dominique Corbiau - słynny kontratentor specjalizujący się w muzyce barokowej, Baltic Neopolis Orchestra i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpią dziś w Teatrze Letnim. To będzie polska premiera widowiska multimedialnego pod… » więcej 2022-08-10, godz. 08:36 Okrucieństwo wojny na plakatach Szymona Szymankiewicza [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Wojna w Ukrainie' - wystawę plakatów autorstwa Szymona Szymankiewicza można już obejrzeć w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2022-08-09, godz. 18:49 Kumulacja artystów w Filharmonii Około trzystu instrumentalistów, śpiewaków, tancerzy i performerów wystąpi przed rozpoczęciem sezonu artystycznego 2022/2023 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Będzie między innymi Turniej Muzyków Prawdziwych… » więcej 2022-08-09, godz. 12:08 Kończy się remont klubu Pinokio. Wielkie otwarcie w październiku Jeden z najstarszych klubów studenckich w Szczecinie wraca do gry. Centrum Kultury Studenckiej Pinokio po trzech latach przerwy wraca na mapę imprezową Szczecina. » więcej 2022-08-07, godz. 19:42 Markowy Festiwal dobiega końca Kilkudziesięciu artystów na kilkunastu wydarzeniach m.in. Stanisława Celińska, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Barbara Broda-Malon, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Magdalena Wójcik i Piotr Cugowski cieszyli publiczność Świnoujścia… » więcej 2022-08-07, godz. 18:43 Rozpoczyna się 13. Festiwal Na Gotyckim Szlaku Po raz 13. w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Na Gotyckim Szlaku. To projekt Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2022-08-06, godz. 20:13 "Stop dyktaturze". Wystawa plakatów w Alei Kwiatowej W szczecińskiej Alei Kwiatowej zobaczyć można wystawę 'Hitlerkaputin - stop dictatorship' (z ang. stop dyktaturze) autorstwa białoruskiego grafika Vladimira Tseslera. » więcej
45678910