Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie
Fot. Materiały prasowe Opery na Zamku w Szczecinie
Około stu wykonawców wystąpi dziś w niezwykłej scenerii szczecińskiego Cmentarza Centralnego pod pomnikiem "Tym, którzy nie powrócili z morza".
Zabrzmi między innymi utwór "Było kiedyś morze szkliste" na mezzosopran i orkiestrę symfoniczną zamówiony przez Operę na Zamku u wybitnego polskiego kompozytora Michała Dobrzyńskiego.

Jestem zaszczycony, że w moim rodzinnym mieście obędzie się światowa prapremiera tego dzieła – powiedział twórca.

- Jest to cykl trzech pieśni do różnych tekstów. W pierwszej wykorzystałem fragment Psalmu 130 De Profundis, w polskim tłumaczeniu "Z głębokości wołam do Ciebie Panie", w drugiej wiersz Kazimierza Przerwy-Tetmajera "Szukam Cię zawsze", a w trzeciej Krzysztofa Kamila Baczyńskiego "Morze wracające" – uzupełnił artysta.

Partie solowe utworu wykona światowej sławy mezzosopranistka Urszula Kryger. Śpiewaczce towarzyszyć będzie Orkiestra Opery na Zamku pod dyrekcją Przemysława Zycha – dodał kompozytor.

- Dzieło pisałem z myślą, że będzie wykonane na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie, co ma dla mnie szczególny wymiar, ponieważ tu spoczywają moi najbliżsi, więc w sposób symboliczny można powiedzieć, też usłyszą te utwory – podsumował Michał Dobrzyński.

Podczas koncertu zabrzmią również "Adagietto" z "Raju utraconego" Krzysztofa Pendereckiego na orkiestrę i poemat symfoniczny "Powracające fale" op. 9 Mieczysława Karłowicza.

Wieczór poprzedzi ceremoniał morski z udziałem kompanii honorowej studentów Akademii Morskiej w Szczecinie, z tradycyjnym wybijaniem szklanek przy fontannie. Początek wydarzenia poświęconego ludziom morza i narodowi ukraińskiemu walczącemu z rosyjskim najeźdźcą, rozpocznie się o godzinie 22:00.
Relacja Doroty Zamolskiej [Radio Szczecin]

Zobacz także

2023-06-23, godz. 12:05 Prajzner i Zielinski Singers zainaugurują 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim Od 59 lat w piątkowe wieczory w katedrze romańsko-gotyckiej występują wirtuozi niemal z całego świata z utworami mistrzów każdej epoki. Dziś rozpoczyna się 59. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. » więcej 2023-06-23, godz. 10:55 Nowy numer eleWaTORA Po ponad rocznej przerwie ukazał się kolejny - 37. numer 'eleWatora', czyli kwartalnika literacko-kulturalnego. » więcej 2023-06-23, godz. 09:22 58. Międzynarodowy Festiwal im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach na ostatniej prostej [ZDJĘCIA] Cztery ostatnie zespoły śpiewacze stanęły wczoraj na konkursowej scenie. W kategoriach chórów jednorodnych i mieszanych walczyły o brązowe, srebrne i złote dyplomy, nagrodę Burmistrza Międzyzdrojów oraz Grand Prix. Dobiega końca… » więcej 2023-06-22, godz. 10:01 Ukochana „Próba przed koncertem” Jana Szyrockiego zabrzmiała na międzynarodowym festiwalu w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Chóry w trzech kategoriach: mieszane, seniorów i do lat szesnastu stanęły wczoraj w konkursowe szranki. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. » więcej 2023-06-21, godz. 23:50 Czerwona Piłeczka na scenie [WIDEO, ZDJĘCIA] Ostatni przed wakacyjną przerwą koncert [3x1]! » więcej 2023-06-21, godz. 09:49 Nagroda specjalna na międzynarodowym festiwalu chóralnym w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Parada chóralna po ulicach kurortu, próba otwarta amerykańskiego zespołu Richard Zielinski Singers i konkurs dla ok. 150-śpiewaków. Międzynarodowe jury wręczy nagrody dopiero w piątek. Natomiast we wtorek, Specjalną - „Bursztynowe… » więcej 2023-06-20, godz. 21:12 Czerwona Piłeczka zaprasza na koncert [3x1] [WIDEO, ZDJĘCIA] Tym razem na w studiu S-1 pojawiła się... Czerwona Piłeczka! » więcej 2023-06-20, godz. 10:05 Chór Dziewczęcy „Canzona” otworzył zmagania konkursowe na festiwalu w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Blisko dwustu śpiewaków z Polski rozpoczęło wczoraj zmagania konkursowe. W międzyzdrojskim kościele pw. św. Piotra Apostoła pierwszy wystąpił Chór Dziewczęcy „Canzona” z Murowanej Gośliny. Trwa 58. Międzynarodowy Festiwal… » więcej 2023-06-19, godz. 09:10 Amerykańscy wokaliści zainaugurowali międzynarodowy festiwal w Międzyzdrojach [ZDJĘCIA] Owacje na stojąco i bukiety kwiatów dla amerykańskich śpiewaków. Słynny zespół Richard Zielinski Singers zainaugurował w niedzielę 58. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach. » więcej 2023-06-18, godz. 15:12 58. Festiwal Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach Blisko 500 śpiewaków, ponad 20 chórów i 30. dyrygentów. Dziś w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy festiwal chóralny w Polsce - 58. Międzynarodowy Pieśni Chóralnej im. prof. Jana Szyrockiego. » więcej
9101112131415