Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
60 lat temu w Szczecinie odbył się pierwszy Festiwal Młodych Talentów. Ta ogólnopolska impreza wyłoniła takie talenty jak: Czesław Niemen, Helena Majdaniec, Karin Stanek czy Kasia Sobczyk.
Finalistką drugiego Festiwalu była też przyszła znakomita wokalistka jazzowa Marianna Wróblewska, która w piątek wystąpiła w Domu Kultury 13 Muz, podczas koncertu upamiętniającego tamte wydarzenia.

- Po tamtym Festiwalu zostałam zaproszona do udziału w ogólnopolskim castingu, w którym udział brały młode, zdolne osoby, a dokładniej do studia PAGART-u, które było pierwszy raz pod gwiazdami i pod papugami. To była pierwsza w Polsce federacja jazzowa - podkreśliła Wróblewska.

Na Festiwalu Młodych Talentów przyznano też nagrody młodym zespołom. W najlepszym, którym było "Trio Poznańskie" wystąpił Piotr Kuźniak późniejszy główny wokalista zespołu Trubadurzy.

Po Festiwalu przerzuciłem się na gitarę - wspominał Kuźniak, który także wziął udział w koncercie.

- Na tym Festiwalu grałem jeszcze na akordeonie, a później niestety zauważyłem, że wszyscy już dawno pozamieniali akordeon na gitarę, więc ja też. Dostaliśmy dwa tysiące złotych. W 1962 roku to było bardzo dużo pieniędzy. Za swoją część kupiłem właśnie gitarę - powiedział Kuźniak.

Pomysłodawcą koncertu jest wokalista Andrzej Szpak, który podczas piątkowego koncertu przypomniał piosenki Czesława Niemena i Katarzyny Sobczyk.
Finalistką drugiego Festiwalu była też przyszła znakomita wokalistka jazzowa Marianna Wróblewska, która w piątek wystąpiła w Domu Kultury 13 Muz podczas koncertu upamiętniającego tamte wydarzenia.
Na Festiwalu Młodych Talentów przyznano też nagrody młodym zespołom. W najlepszym, którym było "Trio Poznańskie" wystąpił Piotr Kuźniak późniejszy główny wokalista zespołu Trubadurzy.

Zobacz także

2022-08-13, godz. 16:50 Finał Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival Około dwustu znanych artystów z kraju i zagranicy tworzących kwartety, kwintety i składy orkiestrowe wystąpiło między innymi w Kołobrzegu, Międzyzdrojach, Świnoujściu, Policach, Wolinie, Grodnie, Niekłończycah, Dominikowie, Złocieńcu… » więcej 2022-08-13, godz. 15:41 Męskie Granie po raz pierwszy w Szczecinie [ZDJĘCIA] Za nami pierwszy dzień Męskiego Grania w Aeroklubie Szczecińskim. Zagrali Mrozu, Natalia Szroeder, Organek, Natalia Przybysz, Kwiat Jabłoni, czy Dawid Podsiadło. » więcej 2022-08-12, godz. 18:49 Męskie Granie rozpoczęło się w Szczecinie [WIDEO] Dziś to właśnie z Dąbia, gdzie odbywają się koncerty mamy dla was specjalne wydanie Szczecińskiej Listy Przebojów. » więcej 2022-08-12, godz. 18:19 Widowisko multimedialne "Odyssea" w szczecińskim Teatrze Letnim Dominique Corbiau - słynny kontratentor specjalizujący się w muzyce barokowej, Baltic Neopolis Orchestra i Chór Akademii Morskiej w Szczecinie wystąpią dziś w Teatrze Letnim. To będzie polska premiera widowiska multimedialnego pod… » więcej 2022-08-10, godz. 08:36 Okrucieństwo wojny na plakatach Szymona Szymankiewicza [WIDEO, ZDJĘCIA] 'Wojna w Ukrainie' - wystawę plakatów autorstwa Szymona Szymankiewicza można już obejrzeć w Książnicy Pomorskiej w Szczecinie. » więcej 2022-08-09, godz. 18:49 Kumulacja artystów w Filharmonii Około trzystu instrumentalistów, śpiewaków, tancerzy i performerów wystąpi przed rozpoczęciem sezonu artystycznego 2022/2023 w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Będzie między innymi Turniej Muzyków Prawdziwych… » więcej 2022-08-09, godz. 12:08 Kończy się remont klubu Pinokio. Wielkie otwarcie w październiku Jeden z najstarszych klubów studenckich w Szczecinie wraca do gry. Centrum Kultury Studenckiej Pinokio po trzech latach przerwy wraca na mapę imprezową Szczecina. » więcej 2022-08-07, godz. 19:42 Markowy Festiwal dobiega końca Kilkudziesięciu artystów na kilkunastu wydarzeniach m.in. Stanisława Celińska, Natalia Kukulska, Natalia Niemen, Barbara Broda-Malon, Małgorzata Ostrowska, Urszula, Magdalena Wójcik i Piotr Cugowski cieszyli publiczność Świnoujścia… » więcej 2022-08-07, godz. 18:43 Rozpoczyna się 13. Festiwal Na Gotyckim Szlaku Po raz 13. w kościele pw. św. Jana Ewangelisty w Szczecinie rozpocznie się Festiwal Na Gotyckim Szlaku. To projekt Fundacji Akademia Muzyki Dawnej. » więcej 2022-08-06, godz. 20:13 "Stop dyktaturze". Wystawa plakatów w Alei Kwiatowej W szczecińskiej Alei Kwiatowej zobaczyć można wystawę 'Hitlerkaputin - stop dictatorship' (z ang. stop dyktaturze) autorstwa białoruskiego grafika Vladimira Tseslera. » więcej
45678910