Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury

Galę Fryderyków 2022 prowadzili Katarzyna Sanocka i Andrzej Sułek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Galę Fryderyków 2022 prowadzili Katarzyna Sanocka i Andrzej Sułek. Fot. Robert Stachnik [Radio Szczecin]
Kristian Zimerman, Bruce Liu, Janusz Olejniczak, Paweł Mykietyn i Lilianna Stawarz - to tylko niektórzy artyści wyróżnieni w Operze na Zamku w Szczecinie. Wczoraj rozdano Fryderyki w 11 Kategoriach Muzyki Poważnej.
To najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce. Dodatkowe dwa Złote Fryderyki przyznawane za całokształt osiągnięć artystycznych, wręczono pianiście Januszowi Olejniczakowi i dyrygentowi Stanisławowi Gałęskiemu.

- "Na próżno, żyje ten, kto jest nikomu niepotrzebny". I tą dewizą ja się kieruję. To znaczy, jeżeli coś robiłem w swoim życiu, a jeszcze dalej robię, to to jest pewnego rodzaju służbą dla społeczeństwa. To wyróżnienie jest dla mnie bardzo ważne. Myślę, że dowiozę to złoto do Krakowa - powiedział Gałęski.

Fryderyka w Kategorii Album Roku Muzyka Koncertująca, otrzymała płyta pod tytułem „Percectionist - Maksymiuk - Sinfonia Varsovia”. Statuetkę odbierał Janusz Marynowski - dyrektor Orkiestry Sinfonia Varsovia.

- To jest dla nas specjalna płyta, bo wydana z okazji urodzin Maestro Jerzego Maksymiuka, bez którego "Sinfonia Varsovia" nigdy by nie powstała, więc jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem Mistrzowi sprawić niespodziankę. Ponieważ jesteśmy orkiestrą, którą stać na to, że może własnym sumptem wydać płytę jako wydawnictwo "Sinfonia Varsovia", więc nie mieliśmy żadnych ograniczeń - stwierdził dyrektor Marynowski.

Podczas uroczystości wręczono także nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszej kompozytorki młodego pokolenia - Żanety Rydzewskiej.

Retransmisję Gali Fryderyków Muzyki Poważnej będzie można obejrzeć w TVP Kultura 28 kwietnia 2022 roku o godzinie 22:40.
Relacja Doroty Zamolskiej

Zobacz także

2022-06-26, godz. 12:59 Stratford nad Avon: festiwal Jana Kochanowskiego W Stratford nad rzeką Avon - mieście Williama Szekspira - dziś drugi dzień minifestiwalu Jana Kochanowskiego. W miasteczku odsłonięto jego pomnik. » więcej 2022-06-26, godz. 08:51 Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Sacrum Non Profanum Impreza odbywa się w Szczecinie po raz 18. Podczas inauguracji w Willi Lentza odbył się koncert kameralny oraz pokaz filmu dokumentującego historię festiwalu. » więcej 2022-06-25, godz. 11:41 Wojciech Siudmak w Willi Lentza [ZDJĘCIA] 33 rysunki Wojciecha Siudmaka inspirowane nokturnami Chopina można oglądać w Willi Lentza. » więcej 2022-06-24, godz. 17:32 Wernisaż wystawy HOMMAGE Â CHOPIN Wojciecha Siudmaka w Willi Lentza Jego prace są symbolami graficznymi tak prestiżowych imprez, jak m.in. festiwale i przeglądy filmów w Cannes, Montrealu i Paryżu. Dziś w Willi Lentza w Szczecinie odbędzie się wernisaż wystawy pt. HOMMAGE Â CHOPIN - światowej sławy… » więcej 2022-06-24, godz. 09:36 Inauguracja 58. Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej Około dwustu artystów z Polski i zagranicy przedstawi muzykę mistrzów z różnych epok. Dziś rozpoczyna się 58. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. » więcej 2022-06-22, godz. 22:02 Pleciuga tworzy nową tradycję [WIDEO, ZDJĘCIA] Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie od środy rozpoczął długą, jak sam zapowiada, tradycję Święta Pleciugi. » więcej 2022-06-19, godz. 17:52 Rusza 57. Międzynarodowy Festiwal Pieśni Chóralnej im. Profesora Jana Szyrockiego w Międzyzdrojach Około pięciuset śpiewaków z Polski i zagranicy przedstawi utwory wokalne z różnych stron świata. W niedzielę w Międzyzdrojach rozpoczyna się najstarszy w Polsce festiwal pieśni chóralnej - Międzynarodowy im. Profesora Jana Sz… » więcej 2022-06-17, godz. 09:23 Pleciuga rusza z promocją teatru na terenie całego województwa To były bardzo intensywne miesiące, nie tylko pod względem artystycznym. Dyrektor szczecińskiego Teatru Lalek 'Pleciuga' podsumowuje kończący się sezon i zdradza najbliższe plany. » więcej 2022-06-17, godz. 08:46 Rusza Music West Fest – VIII Baltic Neopolis Festival Kwartety, kwintety, składy orkiestrowe wystąpią na klifie, w parku, na sianie, przed pałacami, zamkami i muzeami województwa zachodniopomorskiego. Dziś rozpoczyna się Music West Fest - VIII Baltic Neopolis Festival. » więcej 2022-06-15, godz. 07:27 Rusza Festiwal "Słyszę Dobre Dźwięki" Spektakle rodzinne, gry miejskie, happeningi, konferencja naukowa i koncerty muzyki klasycznej - to tylko niektóre atrakcje rozpoczynającego się w środę II Festiwalu „Słyszę Dobre Dźwięki”. » więcej
3456789