Trochę Kultury
Radio SzczecinRadio Szczecin » Trochę Kultury
Zachodniopomorskie Towarzystwo Genealogiczne "Pomerania" zaprosiło w miniona sobotę (2.12.2023) na prelekcję Olgi Dąbkiewicz "Moda naszych przodków. Moda wojenna- powrót do historii lat 40. XX wieku".
Olga Dąbkiewicz to Szczecinianka, która jak o sobie mówi jest artystycznie zafascynowana moda sprzed lat. Nie jest rekonstruktorką, choć doskonale się porusza w zawiłościach mody wszystkich dziesięcioleci XX wieku. Doskonale odnajduje się w epoce wiktoriańskiej, ale nie będąc purystką w tej dziedzinie ma wiele z tego zabawy.
Afisz koncertu w Menkin-Brüssow. Fot. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech]
Afisz koncertu w Menkin-Brüssow. Fot. Projekt graficzny Piotr Wardziukiewicz [Materiały prasowe Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech]
Rozpoczyna się kolejna odsłona Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów”, trwająca od czerwca 2023 roku. Tym razem w przygranicznych miastach niemieckich, w których odrestaurowane zostały instrumenty Grünebergów z przełomu XIX i XX wieku.

Celem wydarzenia (którego pomysłodawcą i organizatorem jest Stowarzyszenie Pierwszorzędnych Inicjatyw, a Partnerami: Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, St. Sophien Orgelverein Brüssow, Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, a także Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP, Akademia Sztuki w Szczecinie i Polskie Radio Szczecin SA), jest przybliżenie dorobku słynnych organmistrzów, przekazanie wiedzy o zabytkowych instrumentach budowanych przez nich, m.in. w pracowniach Szczecina i Zdrojów. Ponadto próba zainspirowania mieszkańców, lokalnych organizacji pozarządowych, jak i samorządów terytorialnych do podjęcia prób zmierzających do objęcia profesjonalną opieką skarbów kultury.

Najbliższy koncert odbędzie się w niedzielę (10 grudnia br., o godzinie 15.00), w kościele w przygranicznej miejscowości Menkin-Brüssow, w ramach obchodów 75-rocznicy podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ustanowionej w 1948 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Słuchacze oklaskiwać będą artystów ze Szczecina, m.in. Weronikę Włodarczyk (mezzosopran) – studentkę Akademii Sztuki w Szczecinie, zwyciężczynię wielu międzynarodowych konkursów w Amsterdamie, Brukseli i Londynie oraz Chór Męski Słowiki 60 Jana Szyrockiego pod dyrekcją Ireneusza Radzika. Na zabytkowych organach opus 740 kościoła w Menkin-Brüssow, zbudowanych w fabryce B. Grüneberg Orgelbau-Anstalt w 1917 roku (poddanych restauracji w roku 2005 dokonanej przez Arnolda z Plau am See), zagra Damian Grabowski – student Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, zapalony improwizator gry na instrumencie.

Wstęp na koncert jest bezpłatny.
Prof. Sylwia Burnicka-Kalischewska – dyrektor artystyczny Festiwalu o koncertach Międzynarodowego Festiwalu „Muzyczna Podróż Śladami Grünebergów” w Niemczech z udziałem szczecińskich muzyków
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Piosenki Religijnej „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej przy Sanktuarium NSPJ w Szczecinie. Fot. Materiały prasowe
Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Piosenki Religijnej „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej przy Sanktuarium NSPJ w Szczecinie. Fot. Materiały prasowe
Ocalić od zapomnienia twórczość prof. Marka Jasińskiego, również tę pastorałkową i kolędową. Taka idea przyświecała Katarzynie Ganczarskiej – dyrygentce Chóru „Belcanto” Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I Stopnia w Szczecinie im. prof. Marka Jasińskiego. Dyrekcja tej placówki zorganizowała I Ogólnopolski Konkurs Chórów Dziecięcych i Młodzieżowych „Wesołe Dźwięki” – Kolędy i Pastorałki imienia swojego Patrona.

Wczoraj, 2 grudnia 2023 roku w Bazylice Mniejszej pw. Św. Jana Chrzciciela w Szczecinie zakończył się ten turniej, podczas którego wystąpiło około 150. dzieci i młodzieży.

Pierwsze miejsce i Złoty Dyplom zdobył Dziecięco-Młodzieżowy Zespół Piosenki Religijnej „Serduszka” pod dyrekcją Aleksandry Kołeckiej, drugie i Srebrny Dyplom otrzymał Szczeciński Chór Chłopięcy „Słowiki” prowadzony przez Kamila Szałatę, natomiast trzecie oraz Brązowy Dyplom Chór „Voci Veloci” pod dyrekcją Agaty Czekalińskiej.
Posłuchaj relacji Doroty Zamolskiej
Od lewej: Konrad Liskowacki, Paweł Nowakowski, Agata Rokicka, Damian Romaniak i Jackie Branc. Fot. eleWator
Od lewej: Konrad Liskowacki, Paweł Nowakowski, Agata Rokicka, Damian Romaniak i Jackie Branc. Fot. eleWator
ISSN: 2956-8684 - ten symbol to kolejny krok nowo-powstałego pisma "e-eleWator". Miesięcznik został zarejestrowany w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych. Czym jest "e-eleWator"?
Oddajmy głos redaktorom: "Internetowy zachodniopomorski miesięcznik literacki e-eleWator to nieograniczona i wyjątkowa przestrzeń stworzona dla słowa, dla niego i dzięki niemu istniejąca, korzystająca z jego wszelkich wcieleń. Ma otwartą formułę oraz formę, w której podstawowym i najważniejszym kryterium doboru tekstów jest ich literacka, artystyczna wartość. Dzięki tej otwartości, na łamach miesięcznika spotykają się autorzy w różnym wieku, z różnych generacji, reprezentanci odmiennych stylów, estetyk, a nawet światopoglądów."
Jeśli ktoś skojarzy tytuły: "e-eleWator" i "eleWator", to doskonale. Zbieżność nazw jest zupełnie nieprzypadkowa. O obu pismach opowiadają:
Jackie Branc - redakcja techniczna "e-eleWatora";
Konrad Liskowacki - autor tekstów krytycznych i esejów, redaktor "e-eleWatora";
Paweł Nowakowski - wydawca, redaktor działu prozy w "eleWatorze", redaktor "e-eleWatora";
Daniel Romaniak – redaktor naczelny kwartalnika "eleWator".
Halina Sztejner - pierwsza z prawej. Filipinki - Zespół wokalny uczennic Technikum Handlowego w Szczecinie. Fot. ze zbiorów Aleksandra Nizowicza [pomeranica.pl]
Halina Sztejner - pierwsza z prawej. Filipinki - Zespół wokalny uczennic Technikum Handlowego w Szczecinie. Fot. ze zbiorów Aleksandra Nizowicza [pomeranica.pl]
Nie żyje Halina Sztejner, Filipinka jeszcze z pierwszego, szkolnego składu zespołu. W grupie była tylko przez 4 lata, do zdania matury. Halina Sztejner urodziła się pod Hanowerem w Niemczech, gdzie w czasie wojny jej rodzina została przez okupantów wywieziona z Ukrainy na roboty. Do Szczecina przyjechała na przełomie 1945/1946 roku i zamieszkała w dzielnicy Żelechowo. "Halina śpiewała czystym, mocnym sopranem koloraturowym" - wykonywała solową partię w piosence "Ave Maria non morro". Jakieś dwa, trzy lata temu przed "Filipinkową niedzielą" w Starej Rzeźni Małgorzata Frymus odwiedziła panią Halinę w jej domu i nagrała wtedy jej krótkie wspomnienia.

Pogrzeb Haliny Sztejner ma się odbyć w najbliższy wtorek o godzinie 13-tej na cmentarzu przy ulicy Bronowickiej w Szczecinie.

Jolanta Aniszewska odbiera statuetkę Nagrody Literackiej "Jantar" z rąk Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Jolanta Aniszewska odbiera statuetkę Nagrody Literackiej "Jantar" z rąk Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Fot. Agata Rokicka [Radio Szczecin]
Inga Iwasiów, Artur Daniel Liskowacki i Piotr Oleksy. Do tego zacnego grona dołączyła Jolanta Aniszewska. Została ona laureatką tegorocznej, 4. już edycji Nagrody Literackiej "Jantar" za książkę „Zamęt. Czas powojnia w Stargardzie i okolicznych miejscowościach”.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych 36 książek. Jury wybrało finałową piątkę, w której - prócz "Zamętu" Jolanty Aniszewskiej - znalazły się następujące publikacje: "Oddech" Niny Igielskiej, "Lakier" Jarka Skurzyńskiego, "Krzywe zwierciadło" Alexa Wieselltiera oraz „Gdy milknie kos" Jerzego Żelaznego.

Patronem konkursu jest marszałek województwa zachodniopomorskiego, a organizatorem Książnica Pomorska. Nagroda wędruje do autorek i autorów mieszkających w naszym regionie lub z nim związanych. Zwycięzca otrzymuje czek o wartości 10 tysięcy oraz statuetkę wykonaną przez świnoujską artystkę, Małgorzatę Zielińską.

Finałowa gala odbyła się w ramach 11. Festiwalu Czytania im. Wojciecha Pszoniaka "Odkrywcy wyobraźni".
Relację z gali przygotowała i z laureatką "Jantara", Jolantą Aniszewską rozmawiała Agata Rokicka.
Rafał Kwiatkowski – wiolonczelista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Marii Sydor. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Rafał Kwiatkowski – wiolonczelista z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie pod dyrekcją Marii Sydor. Fot. Cezary Aszkiełowicz
Złota Sala wypełniona Melomanami po brzegi. Wyjątkowy koncert (24 listopada 2023 roku) w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie. Program potężny z cyklu „Grandiosso” z dziełami na wielką orkiestrą symfoniczną: Carla Marii von Webera – Uwerturą do opery Euryanthe, Johannesa Brahmsa – Symfonią nr 1 c-moll op. 68 i Antonina Dvořáka – Koncertem wiolonczelowym h-moll op. 104. Prowadziła je zza pulpitu dyrygenckiego Maria Sydor – asystentka Runego Bergmanna – dyrektora artystycznego Filharmonii w Szczecinie.

Warto dodać, że młoda dyrygentka ukończyła w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie Wydział Edukacji Muzycznej w specjalnościach: Prowadzenie Zespołów Muzycznych i Dyrygentura Chóralna oraz Wydział Dyrygentury Symfoniczno-Operowej w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Doskonały wieczór filharmoniczny na długo pozostanie w pamięci publiczności również ze względu na niezwykłą grę wiolonczelisty, prof. dr. hab. Rafała Kwiatkowskiego – laureata wielu międzynarodowych konkursów, wielce utytułowanego koncertującego po obu stronach globu solisty i cenionego pedagoga Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Jego genialne wykonanie bardzo trudnego koncertu Antonina Dvořáka – jednego z najsłynniejszych koncertów wiolonczelowych w dziejach muzyki, poniosło dyrygentkę i orkiestrę na wyżyny. Maestra prowadziła również świetnie symfoników przez partytury niemieckich twórców.

Brawo, brawo, brawo...
Posłuchaj rozmowy Doroty Zamolskiej z Marią Sydor i Rafałem Kwiatkowskim
1234567
Fot. materiały promocyjne wydawnictwa Znak
Fot. materiały promocyjne wydawnictwa Znak
W Książnicy Pomorskiej trwa 11 Festiwal Czytania imienia Wojciecha Pszoniaka "Odkrywcy wyobraźni". Promowanych jest wiele znakomitych książek, ich autorzy chętnie o nich opowiadają, a zasłuchana publiczność po spotkaniach stoi w długich kolejkach po autografy.
Wśród tegorocznych autorek znalazła się Katarzyna Kubisiowska, która napisała biografię liderki legendarnego zespołu Maanam. Książka nosi tytuł "Kora. Się żyje".
"Katarzyna Kubisiowska jako jedyna miała dostęp do niepublikowanego archiwum Kory: fotografii, zapisków, nagrań. Tylko z nią zgodzili się porozmawiać najbliżsi Kory i opowiedzieli jej historie, które do tej pory nie wyszły poza prywatne kręgi. Autorka, czerpiąc z tych niedostępnych dotychczas źródeł, snuje wciągającą, pełną nieoczekiwanych emocji opowieść pulsującą muzyką i rytmem zmieniających się czasów." - czytamy na okładce książki.
Z Katarzyną Kubisiowską rozmawiała Małgorzata Frymus.
Fot. Daniel Rumiancew. [materiały promocyjne TW]
Fot. Daniel Rumiancew. [materiały promocyjne TW]
XD... to spektakl muzyczny realizowany na podstawie tekstów najbardziej tajemniczego internetowego autora - Malcolma XD. Jego krótkie, absurdalne, ironiczne opowiadania podbiły serca millenialsów, a niedawno doczekały się realizacji filmowych.

W zagrzybionej piwnicy w bloku spotyka się wspólnota mieszkaniowa. Zebranie dotyczące rewitalizacji windy niespodziewanie przeradza się w awanturę, której przebieg wygląda podejrzanie znajomo.

Czy kiedyś uda się nam uwolnić z błędnego koła sporów i rozliczeń?
Inscenizacja „Pastrami” Malcolma XD nawiązuje formą do barokowego gatunku muzyczno-scenicznego dramma per musica i jest premierą w ramach II edycji rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje.

Spektakl zapowiada dyrektor Teatru Współczesnego Jakub Skrzywanek.
Sonia Bohosiewicz (2020). Fot. wikimedia.org
Sonia Bohosiewicz (2020). Fot. wikimedia.org
Jest jedną z najpopularniejszych aktorek filmowych i serialowych w Polsce. Sonia Bohosiewicz, Duży sukces aktorce zapewniła niezależna produkcja Łukasza Palkowskiego "Rezerwat" Za tę rolę otrzymała wiele nagród, wśród których najbardziej znaczącą jest Nagroda im. Zbyszka Cybulskiego przyznawana przez tygodnik "Ekran. W kolejnych latach Sonia Bohosiewicz dopisała do swojego filmowego CV role w takich produkcjach jak: "Mała matura 1947" ,"Obława", "Syberiada polska", "Bogowie, "Fotograf" , "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy" czy "Inni ludzie ". Silna, bijąca optymizmem i niezależnością kobieta, pięknie śpiewająca. Jej program inspirowany piosenkami Marilyn Monroe jest jedną z jej propozycji muzycznych. Ciągle w biegu, ciągle zajęta, ale czasami przystanie na chwilę, by porozmawiać, odpowiedzieć na kilka pytań, bo wie, że słuchacz czy widz jest najważniejszy. Rozmowa zrealizowana została w biegu na Markowym Festiwalu.