Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM - 2010, marzec
Mówiąc o fotografowaniu przy użyciu długich czasów naświetlania zazwyczaj mamy na myśli przede wszystkim robienie zdjęć wieczorem i w nocy. Bardzo przydaje się wtedy statyw - można powiedzieć, że jest wręcz nieodzowny - oraz wężyk spustowy, ale to jeszcze nie wszystko, aby nasza fotografia mogła oczarować widzów. Warto bowiem, na przykład, ustawić czułość matrycy na najniższą wartość, a wtedy czas naświetlania klatki bardzo się wydłuża, bywa, że poza wartości, jakie ma w zakresie nasz aparat. Co wtedy zrobić? Poza tym, warto wiedzieć, że tej techniki używamy także w dzień. Do czego nam służy?
W tej Migawce próbujemy odpowiedzieć na te i inne pytania związane z używaniem długich czasów naświetlania. Okazuje się bowiem, co zważywszy na wiele dziesięcioleci udoskonalania przez fotografików umiejętności warsztatowych nie powinno szczególnie dziwić, że jest kilka ciekawych "patentów", którymi możemy się posłużyć, aby nasze zdjęcie robione tą techniką było jeszcze ciekawsze. Przyda się chociażby lampa błyskowa, no ale trzeba wtedy dokładnie wiedzieć, jak się nią posłużyć, aby osiągnąć pożądany efekt. Generalnie, skoro już o lampie błyskowej mowa, to można się doszukać analogii pomiędzy czasem B ("bulb" - aparat naświetla klatkę tak długo, jak długo trzymamy wciśnięty spust migawki), a używaniem dodatkowego źródła światła. Mianowicie i w jednym i drugim przypadku potrzeba po prostu dużo wprawy i praktyki, więc zachęcamy do ćwiczenia we własnym zakresie, mamy nadzieję, że po tej audycji będzie Państwu odrobinę łatwiej się do tego zabrać.

Poza tym serdecznie zapraszamy na Festiwal Sztuk Wizualnych "Inspiracje". Tegoroczna edycja odbywa się w trzech pawilonach na Wałach Chrobrego, tematem przewodnim jest słowo "Glamour". Miłośnicy fotografii naprawdę mają co oglądać, zdjęć jest bardzo dużo, w różnych stylistykach, do tego bardzo ciekawie wyeksponowane. Czasu nie ma zbyt wiele, bo Festiwal kończy się już w niedzielę, tak więc gorąco zachęcamy do wybrania się na Wały Chrobrego. Nie twierdzimy przy tym, że każda z prezentowanych prac Państwa "powali", ale o tym trzeba się przekonać samemu, prawda?
MIGAWKA-Program z 20.03.10
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa