Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2010 - Migawka » ARCHIWUM - 2010, marzec
Fotografowanie przyrody to zawsze wdzięczny temat, niezależnie od pory roku, a co ważne, można to robić praktycznie w każdej sytuacji. Przykładowo, całkiem niedawno utrwalaliśmy "martwą naturę" w zamkniętej fabryce, ale nawet tam znaleźli Państwo motywy przyrodnicze. W Migawce wielokrotnie na ten temat rozmawialiśmy, teraz zapraszamy do obejrzenia zdjęć, i to w dodatku nie byle jakich. Odwiedzamy bowiem, po raz kolejny (wrażeniami z ubiegłego roku dzielimy się w audycji z 07.03.2009), wystawę "Wildlife Photographer Of The Year". To najlepsze, nagrodzone zdjęcia, spośród nadesłanych dziesiątków tysięcy, wszak ten konkurs organizowany przez BBC, to chyba najbardziej prestiżowa rywalizacja znakomitych fotografów przyrody.
Zdjęcia jak co roku można oglądać w Muzeum Narodowym na Wałach Chrobrego w Szczecinie, ale nie znajdziemy wśród nich tego w złotej ramie, w jakiej prezentowany jest kadr, który zdobył pierwszą nagrodę. Mówiliśmy już o tym w audycji, praca hiszpańskiego twórcy została zdyskwalifikowana. Ale nie znaczy to w żadnym wypadku, że na wystawie nie ma co oglądać. Sama przyroda potrafi zaskoczyć wielością barw, kształtów i zachowań, więc jeżeli w odpowiednim miejscu i czasie "czatuje" człowiek z aparatem w ręce, to później możemy podziwiać wspaniałe zdjęcia, właśnie takie, jak te na wystawie. Żeby jeszcze zachęcić Państwa do odwiedzienia Muzeum Narodowego, aby samemu wyrobić sobie zdanie na temat pokazanych prac, to powiedzmy, że wielu odwiedzających wernisaż wystawy podkreślało w zachwycie, że tegoroczne ujęcia są naprawdę bardzo efektowne. Naturalnie w audycji opowiadamy o wybranych fotografiach, jeszcze raz zapraszając do odwiedzenia tej ekspozycji.

Ta Migawka w ogóle stoi pod znakiem wystaw, bo z Wałów Chrobrego przenosimy się do Książnicy Pomorskiej. Tam regularnie można oglądać różne zdjęcia, tym razem wybraliśmy ekspozycję poświęconą nestorowi polskiej fotografii, czyli Janowi Bułhakowi. Jego prace to absolutna klasyka, pokazywał na niebanalnych fotografiach polskie miasta, robił wspaniałe portrety, zaangażował się także w pracę organizacyjną, dość powiedzieć, że założył Związek Polskich Artystów Fotografików. Zapraszamy więc gorąco do Książnicy Pomorskiej, warto bowiem wiedzieć, że Polacy mają wspaniałą fotograficzną tradycję.
MIGAWKA-Program z 13.03.10
Posłuchaj programu Andrzeja Kutysa