Migawka
Radio SzczecinRadio Szczecin » Migawka » AUDYCJE » ARCHIWUM MIGAWKI » ARCHIWUM - 2009 - Migawka
Klasyk, standard, używany przez najwybitniejszych fotografików na świecie. Obiektyw 50mm, czyli szkło, które przeszło do legendy. Czy to oznacza jednak, że jest sprzętem tylko dla wybranych? Wszak pamiętamy doskonale, że zdjęcia robi człowiek, a nie jego aparat. Ale jeżeli dzisiaj mamy do dyspozycji całą gamę obiektywów, a Oni jednak wybrali "pięćdziesiątkę", to może jest w tym jakiś głębszy sens? Tuż przed kolejnym Plenerem Migawki, na którym będziemy robić zdjęcia obiektywem standardowym, podejmujemy więc ten temat i zastanawiamy się nad "magią" tego obiektywu. Ile w tym jest prawdy a ile mitu?
Dokładnie za miesiąc o tej porze większość z nas będzie w "świątecznym amoku": choinka, przygotowanie potraw, sprzątanie, itd. Nie wszyscy tę część lubią, co innego kiedy nadchodzi czas na prezenty. Oczywiście narzekamy nie raz na komercjalizację świąt, zwłaszcza wtedy, kiedy nie wiemy co kupić, ale rokrocznie pędzimy do sklepów i wybieramy, a później pod choinką szukamy paczek przeznaczonych dla nas. A co można podarować fotografowi? Jeżeli ma już aparat, obiektywy, statyw, wydaje się, że jesteśmy w trudnej sytuacji, bo ewentualny zakup na przykład kolejnego obiektywu to naprawdę droga sprawa. Ale nie jesteśmy na straconej pozycji, rozwój fotografii oznacza także gigantyczną ilość różnych ciekawych gadżetów, które na pierwszy rzut oka mogą się wydać zabawne, ale okazują się często jakże przydatne.
Kontynuujemy naszą przygodę z plikiem RAW. W audycji z 17 października tego roku namawialiśmy Państwa do zmierzenia się z jego obróbką. Przypomnijmy - w RAW-ie mamy absolutnie wszystkie dane jakie zarejestrowały piksele na matrycy. I przy odpowiedniej obróbce jesteśmy w stanie otrzymać dużo lepszy obraz, niż ten wygenerowany przez aparat w pliku jpg. Pozostaje tylko nauczyć się wywoływania RAW-ów i cieszyć się z ciekawych efektów naszej pracy. Trzeba jednak przyznać, że początki mogą być trudne, na co więc trzeba zwrócić uwagę przy pracy nad RAW-em?
Ponieważ w poprzedniej audycji nie udało się omówić wszystkich zdjęć, jakie nadesłali Państwo po naszym X plenerze, w tej Migawce powracamy do tego tematu. Naturalnie niezmiernie cieszy nas obfitość fotografii jakie dostajemy, bo świadczy to po pierwsze o znakomitej frekwencji podczas naszych spotkań, no i po drugie o tym, że spełnia się to, do czego cały czas namawiamy - Państwo po prostu robią zdjęcia. A przecież jest to, oprócz oglądania kadrów zrobionych przez najlepszych, świetny sposób aby podnieść swoje fotograficzne umiejętności. Niby "oczywista oczywistość", ale warto o tym przypominać, bo jak się śledzi dyskusje chociażby a propos wyższości jednego aparatu nad drugim (tudzież odwrotnie), to można odnieść wrażenie, że kwestie techniczne przesłoniły to co najważniejsze, czyli robienie zdjęć właśnie...